Хвороби серця – головна причина смерті запоріжців

Серцеві захворювання забрали більше життів у світі, ніж усі війни та біди разом узяті. За даними експертів ВООЗ, від серцево-судинних захворювань та інсультів у світі щорічно помирає 17,9 млн людей, що є третиною від усіх летальних випадків. Протягом останніх 25 років розповсюдженість хвороб серця і судин в Україні виросла у 3 рази, а смертність від них збільшилася на 45%.

Запоріжці теж найчастіше помирають від хвороб серця, ніж від інших недугів. За даними Обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики, серед усіх причин смерті запоріжців 1 місце посідають хвороби системи кровообігу – 63% або 1033,5 на 100 тис. населення. Інсульти стають причиною смерті 11,5% мешканців Запорізької області. Інфаркти міокарда – 4,3%.

З кожним роком ці показники зростають. Якщо у 2018 році кількість пролікованих хворих на інфаркт міокарда становила 2158 осіб, то у 2019 – 2383. У 2018 році зафіксовано 702 смерті від інфаркту, у 2019 – 760. З інсультами картина ще гірша. У 2018 році в лікувальних закладах Запорізької області проліковано 6200 осіб, у 2019 цифра зросла до 6914. Від інсульту померло у 2018 році 1280 хворих, у 2019 – 1320.

Медики нагадують, близько 90% інсультів та інфарктів пов’язані з такими факторами ризику:

  • артеріальна гіпертензія;
  • нездорове харчування;
  • захворювання серця (наприклад, миготлива аритмія);
  • цукровий діабет;
  • паління;
  • ожиріння;
  • зловживання алкоголем;
  • несприятливі психосоціальні чинники;
  • недостатня фізична активність;

Звісно, є фактори, на які людина сама не може впливати (наприклад, спадковість), але відмовитися від згубних звичок, зайнятися фізкультурою та збалансувати своє харчування під силу кожному!

80% передчасних смертей від серцево-судинних захворювань можна було б уникнути, якби контролювалися 4 основні чинники ризику – вживання тютюну, неправильне харчування, відсутність фізичної активності та надмірне споживання алкоголю.

Найбільша кількість інфарктів трапляється в понеділок між 7 і 10 годинами ранку.

Які ознаки серцевого нападу? Цікаво те, що вони різні для чоловіків і для жінок. Якщо у жінки стався серцевий напад, вона відчуває нудоту, при цьому у неї порушено травлення. Все це супроводжується болем у плечі. Причому такий біль виникає набагато частіше, ніж біль у грудній клітині.

Цікаві факти про серце

  1. Людське серце починає битися і виконувати свої функції на 21 день після зачаття і повністю зупиняється тільки після смерті.
  2. Заведено вважати, що серце розташовується з лівого боку. Це помилка: серце знаходиться між легенями, в середині грудної клітини. А удари чути з лівого боку тому, що аорта спрямована вліво.
  3. У здорової людини частота серця – 72 удари на хвилину. За 1 день серце робить 100 тис. ударів, а за рік – 3,6 млн.
  4. Такий орган, як серце, має власний електричний імпульс. Це означає, що навіть якщо його витягти з тіла людини, воно все одно буде продовжувати битися, але тільки в тому випадку, якщо цей орган забезпечується киснем.
  5. Жіноче серце б’ється швидше за чоловіче. Серце жінки в середньому робить 78 ударів на хвилину, а середньостатистичне серце чоловіка – 70 ударів.
  6. Маса серця всього 250-350 г. До речі, розмір серця людини приблизно дорівнює величині її кулака.
  7. Між скороченнями серце відпочиває. Якщо скласти всі ці миті відпочинку, то вийде, що за людське життя серце «мовчить» близько 20 років.
  8. Загальна довжина всіх кровоносних судин в організмі у 3 рази перевищує довжину земного екватора.
  9. Жирова тканина пронизана безліччю кровоносних капілярів. Зайві 10 кг жирової тканини змушують серце зробити додаткові зусилля, щоб проштовхнути кров по цих капілярах, загальна довжина яких становить 8 тис. км.
  10. У 1 куб. мм крові – 4,5-5,5 млн червоних кров’яних тілець. Вони безперервно утворюються в організмі і повністю змінюються в крові через 120 днів.

Частіше радійте з друзями

Сміх від усього серця гріє не лише душу! Дослідження показали, що сміх допомагає розслабити внутрішні стінки серцевих судин, що, своєю чергою, покращує роботу серця. Під час сміху об’єм крові, який перекачує серце, збільшується на 20%.

Американські вчені нещодавно встановили, що спілкування з друзями зберігає серце здоровим. Виявляється, люди, що мають широке коло спілкування, рідше страждають на хвороби серця. Товариські люди менше палять, у них нижчий рівень цукру в крові і нижче артеріальний тиск – все це позитивно відбивається на роботі серця.

Стародавні єгиптяни вважали, що 4-й палець руки пов’язаний із серцем спеціальним каналом. Саме через це пішов звичай носити обручку на безіменному пальці.

Читайте також: На Запоріжжі за добу більше сотні людей захворіли на коронавірус