Сезон кліщів розпочато

Ці невеликі створіння можуть переносити збудників як вірусних, так і бактеріальних захворювань. «Запорозька Січ» підготувала поради, як захиститись від укусів кліщів під час прогулянки у парку чи пікніку у лісі, що робити, якщо виявили кліща на шкірі, та де в Запоріжжі найчастіше можна побачити кліщів.

Де ховаються кліщі

В Запорізькій області водяться 8 видів кліщів, зокрема, в місті налічується 6 видів. Найнебезпечніший – собачий кліщ, адже він є основним носієм інфекційних захворювань. 60% всіх людей в Запоріжжі та Запорізькій області, які звертаються до лікарів через укуси, є постраждалими саме від цього виду кліщів. Ці членистоногі найчастіше знаходяться переважно на вологих та теплих ділянках або там, де росте висока трава. Перебувають найчастіше в тих зонах, де доволі багато їхнього джерела їжі (гризуни, птахи, земноводні). А ще вони локалізуються вздовж доріжок, сидячи на листі та траві. Кліщі очікують на свою «жертву» із розставленими лапками. Потім зачіплюються ними, і на своєму «об’єкті полювання» намагаються весь час повзти вгору, таким чином забираючись під одяг людини або на її голову.

«У Запоріжжі кліщі доволі часто нападають на людей на острові Хортиця. Найбільше інфікованих кліщів в районі природної зони гребного каналу, дитячої залізної дороги, біля баз відпочинку «Домаха» та «Хвиля», а також в районі Чумаченка, зокрема, на вул. Олімпійська (лісопаркова зона) та на Великому Лузі. У Запорізькій області кліщі найчастіше були зафіксовані в таких місцях – район Відрадне, Привітне (дачні ділянки), Вільнянськ, Мелітополь. Майже в кожному районі Запорізької області так чи інакше існують всі види кліщів, у тому числі й найнебезпечніший вид», – коментує ентомологиня паразитологічної лабораторії Запорізького обласного лабораторного центру МОЗ України Інна Комариця.

Одним із міфів є те, що кліщі живуть на деревах, тому що нерідко можна побачити, як вони опиняються саме на голові. Але це не так. «Кліщі повзуть вгору максимум на півтора метра, тобто це нижні яруси кущів. На деревах вони не живуть і не забираються туди. Кліщі досить швидко пересуваються, можна навіть сказати, бігають, але не стрибають», – пояснює ентомологиня.

Коли кліщі можуть напасти

Існують 2 піки активності кліщів. Перший припадає на квітень-травень. Далі кліщі стають більш ледачі та неактивні. І коли спадає спека, у вересні-жовтні спостерігається другий пік чисельності кліщів. Саме тоді погодні умови дають їм змогу бути активними. За словами пані Інни, цього року під час аномально теплої зими активність кліщів спостерігалась навіть у січні-лютому! Найбільш активні кліщі під час спекотної погоди саме в першій половині дня.pexels-photo-357275

Найнебезпечнішою є кліщ-самка. Вона довго знаходиться на тілі жертви, адже саме у неї період насичення кров’ю відбувається протягом 2 тижнів (!) За цей період вона збільшується до 1 см й навіть більше.

«За рік приблизно 500-600 людей звертаються до нас в лабораторний центр у відокремлений підрозділ із проханнями про допомогу обстежити кліща та оцінити ризики захворіти від членистоногого. Торік саме на цей період було зареєстровано 111 випадків укусів, цього року – 88, – порівнює Інна Комариця. – Напевне, саме карантинні обмеження посприяли тому, щоб люди не відвідували природні зони. Але не можу сказати, що зовсім люди нікуди не виходили. Звичайно, були й такі, які порушували обмеження. Однак приблизно на 20% кількість звернень зменшилась».

Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування у лісі чи на річці, але й через деякий час після прогулянки на природі, залишившись на одязі, речах. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками та іншими тваринами. Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць із найтоншою шкірою: за вухами, на шиї, пахвах, в паховій області.

Які хвороби можуть переносити

Кліщ може бути абсолютно незаразним. Небезпека полягає в тому, що вони є носіями захворювань людини, які передаються, коли кусає кліщ.

Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні. Там, де є кліщ, з’являються припухлість, свербіж, почервоніння. А сам паразит збільшується у розмірах. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що часто для людини залишається непомітним.

Найнебезпечніше захворювання – кліщовий вірусний енцефаліт, який переносять гексодові кліщі. Інна Комариця розповідає, що в Запоріжжі такий кліщ з’явився у 2003 році, але це був привізний випадок. Розповсюджена хвороба, що є в Запорізькій області від інфікування кліщами – лайм-бореліоз (хвороба Лайма). Щорічно люди заражаються від наших місцевих кліщів, хворіють приблизно по 30-40 людей. Цьогоріч вже були таких 4 випадки.

Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі й млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи і навіть призвести до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%. Спеціалісти кажуть, що якщо вчасно звернутися до лікаря, то це захворювання доволі добре лікується. Головне – не проґавити цей момент.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Як захистити себе від нападу кліщів?

Якщо ви будете там, де можуть бути кліщі, лікарі рекомендують:

  • одягатися у світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилеглий до тіла, одяг, щоб було легше помітити кліщів. На голову одягніть кепку, панаму чи інший убір.
  • під час прогулянки через кожні 2 години оглядати себе. Особливо ретельно слід обстежувати ділянки тіла, вкриті волоссям.
  • звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 2-3 м місце для привалів, нічного сну на природі.
  • вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє кліщів.
  • якщо разом з вами на природі був ваш пес – його теж слід оглянути до того, як ви зайдете у ваше помешкання.
  • використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптеках, наносити згідно з інструкцією. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.

1560154391-412

Що робити, якщо кліща знайшли на тілі

«Наше завдання – чим швидше, тим краще видалити кліща на тілі. Якщо він інфікований, то чим скоріше ви його видалите – тим менше інфекції потрапить до організму», – пояснює спеціалістка обласного лабораторного центру. Тому, якщо є можливість потрапити до лікувального закладу (хірургічні кабінети, травматологічні пункти), треба нею скористатися. Можна доволі легко видалити кліща самостійно. Для цього потрібно в рукавичках або серветкою взяти кліща якомога ближче до хоботка, перпендикулярно піднімаючи на поверхню, розхитати й обережно витягувати на поверхню. А ще можна зробити тоненьку міцну нитку, яку слід завести під хоботок кліща, затягнути петлю, і так само розхитати з місця. Після видалення кліща треба продезінфікувати місце укусу, а самого шкідника бажано дослідити в лабораторії, щоб оцінити ризики захворювання. Також, кліща можна витягувати пінцетом. Коли видаляєте членистоногого власноруч, то не робіть різких рухів, адже можна ненароком в такій ситуації відірвати хоботок, а це зовсім небажано.o_1cademcqp13sr3441dfo1pa1jii2b

Також, є міф, що кліща можна видалити, заливаючи олією або спиртом. Але ці методи засновані на тому, щоб перебити дихання кліщу. Це не дієво, адже при забитті дихання, кліщ починає виприскувати свою інфекційну місткість в ранку, де сидить. Тому за цей проміжок часу можна ще більше інфікуватися.

Читайте також: На Запоріжжі виявили нові випадки захворювання на коронавірус