Днями МОЗ дозволило відкрити пляжний сезон в Україні
Щоправда, буде ряд рекомендацій, яких слід дотримуватись. У зв’язку з цим люди почали панікувати щодо зараження інфекцією під час купання в морі та укусів комарів. Розповідаємо, чи треба цьому вірити, та як зберегти своє здоров`я під час курорту.
Сонце й солона вода не вбивають коронавірус
18 травня на онлайн-брифінгу щодо протидії COVID-19 головний санітарний лікар України, Віктор Ляшко, заявив, що пляжному сезону бути, оскільки «морська сіль спільно з ультрафіолетовим випромінюванням сонця знищує збудник коронавірусної хвороби». Свою заяву санлікар підкріпив авторитетом науковців з НАН України та Інституту епідеміології, з яким він спілкувався. Але все одно це неправдива інформація.
Пізніше експертне співтовариство висловило побоювання щодо заяви Ляшка, вказуючи на численні дослідження по COVID-19, згідно з якими ні ультрафіолетове випромінювання, ні морська солона вода не вбивають коронавірус.
За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, вірус COVID-19 може передаватися за будь-яких кліматичних умов, серед іншого і в районах зі спекотною та вологою погодою. Піддаючи себе впливу сонця або температурі вище 25°C НЕ можна перешкодити захворюванню на COVID-19. Ви можете підхопити інфекцію незалежно від того, наскільки сонячна чи спекотна погода. Країни з жарким кліматом також повідомляють про випадки COVID-19.
У ВООЗ повідомляють про помітне зростання захворюваності на меланому (рак) серед світлошкірих людей. Основна причина — надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання. Звички людей тривало бути на сонці — найсерйозніший фактор ризику. «Заохочуючи людей скоротити перебування на сонці, можна зменшити згубні наслідки для здоров’я», – коментують експерти.
Центр контролю та профілактики захворювань (CDC) пише про “відсутність доказів, що вірус, який викликає COVID-19, може поширюватися на людей через воду в басейнах, гарячих ваннах, санаторіях або на водних іграх”. Також немає ніяких доказів, що полоскання соляними розчинами може захистити від зараження на коронавірус. Інформації про те, що вірус можна знищити розчином солі, з авторитетних джерел не надходило. Представник Всесвітньої організації охорони здоров’я підтвердив, що ця інформація – фейк.
У річках через течію ризик зараження мінімальний. При цьому загроза зараження походить не від води, головним каналом зараження є респіраторні виділення людей. Тому необхідно на пляжах, так само як і в громадських місцях, дотримуватися соціального дистанціювання й уникати великого скупчення людей.
В Асоціації рибалок відзначили, що в перших числах червня у зв’язку із закінченням нересту буде дозволено любительську риболовлю. І хоча перші випадки зараження Covid-19 і були зареєстровані на “Рибному ринку” в місті Вухань, але риба не є переносником цієї хвороби, і, вживаючи її в їжу, заразитися неможливо. Навпаки, для зміцнення імунітету лікарі рекомендують під час карантину в обов’язковому порядку включити до меню рибні страви.
“Внутрішні водойми в останні роки через маловоддя забруднюються. А це середовище проживання риби. Тому вона хворіє і може бути заражена гельмінтами. Річкову або озерну рибу необхідно готувати, дотримуючись ретельної термообробки. А ось робити суші, роли, тартари та інші страви з сирої риби смертельно небезпечно”, – розповів голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков.
Ризик зараження через воду дійсно мінімальний, відзначають у ВООЗ, але не через склад води, а через меншу концентрації вірусу в воді.
Дослідження 2008 року показало, що інфекційні краплі можуть забруднювати воду і кілька видів коронавірусу були виявлені у каналізації, потрапляння такої води у великі водойми — озера, річки та океани не загрожує поширенню інфекції. Пояснення до банального просте — концентрація вірусу буде настільки розведена, що підхопити його буде вкрай малоймовірно
Фахівців більше бентежить не тільки вода, як фізична дистанція між людьми. Приймаючи рішення про відкриття купального сезону під час пандемії, потрібно покладатися не так на хімічний склад води, а на можливість людей уникати контактів між собою. А також дотримуватися правил особистої гігієни.
Тож немає жодних доказів, що можна інфікуватися коронавірусом через воду. А те, що солона вода з сонячним ультрафіолетом убезпечує від коронавірусу – це фейк.
Також, Міністерство охорони здоров`я запевняє, що домашні мухи та комарі НЕ переносять коронавірусу. Принаймні за всю епідемію COVID-19 немає жодного підтвердженого випадку захворювання через цих комах.
Як відпочити й не захворіти
МОЗ надав рекомендації щодо невідвідування пляжів людям з групи ризику. «Це люди старше 60-ти років, а також люди з хронічними захворюваннями. Також треба буде дотримуватись дистанції від інших людей – не менше двох метрів. Це наш постулат на цей період. Ну і дотримуватись правил особистої гігієни. Також всі, хто будуть проводити відпочинок, повинні використовувати маску для обличчя, щоб унеможливити передачу збудника”, – додав головний санлікар.
Тому як завжди найкращий спосіб захистити себе — це підтримувати фізичну відстань не менше одного метра від інших і часто мити руки. Цим ви усуваєте віруси, які можуть бути на ваших руках, і уникаєте зараження, яке може статися, торкаючись очей, рота та носа.
У Барселоні, наприклад, для контролю за дотриманням безпечної дистанції, на узбережжі присутня поліція. Чи буде такий контроль на українських пляжах – поки що невідомо.
Влада Греції також дозволила відкриття понад 500 пляжів по всій країні. Згідно з новими правилами, на пляжах дозволяється перебувати не більше 40 особам площі в тисячу квадратних метрів. Так само передбачається дотримання мінімальної відстані між сонцезахисними парасольками пляжників та самими відпочивальниками.
Приміром, відстань між стійками парасольок має бути не менше чотирьох метрів, а поміж козирками парасольок – щонайменше один метр. Мінімальна дистанція між групами відпочивальників. За дотриманням норм мінімальної дистанції спостерігатимуть працівники пляжів.
Читайте також: На Запоріжжі відновлять пасажирське сполучення з сусідніми областями