Більшість шкідливих речей з магазину можна замінити екологічними відповідниками
Ми живемо у світі високих технологій та масового вжитку, де, здається, існувати екологічно взагалі неможливо. А про саму екологію годі й говорити в країні, де треба підіймати економіку. Але насправді жити з усвідомленням того, що від наших дій повністю залежить майбутнє наших нащадків, має бути в пріоритеті для нас. Адже ніхто ж не хоче залишити по собі купу проблем та сміття?
У світі почав набувати популярності рух «екофрендлі» – поняття, яке фактично можна тлумачити як «безпечно для екології».
Щоб стати «екофрендлі» треба небагато зусиль та часу. Потрібно лише мати велике бажання почати змінювати світ самостійно. Це дозволить зробити щось корисне для себе та планети, а також дає можливість зекономити гроші.
Основними принципами цього руху є:
- Зменшення кількості вуглекислого газу
- Розумне використання природних ресурсів
- Відмова або мінімізація пластику
- Перехід на багаторазові торбинки та посуд
- Відмову від продуктів та товарів тваринного походження (м’яса, молока та його похідних, одягу та взуття зі шкіри/хутра тощо)
- За можливості, ходити пішки або їздити на екологічно безпечному виді транспорту (трамвай, велосипед, самокат, електроскейт)
- Сортувати сміття
- Відмовитись від косметики та мийних засобів, які використовують на тваринах
- Брати з собою в магазин екосумки або паперові пакети
- Використовувати енергоощадні лампочки
- Брати участь у волонтерських екологічних акціях
Пластик – одна з найбільших проблем сучасності. Розкладаючись на мікрочастинки, він потрапляє до підземних вод, річок, морів, океанів. Там його доля може занести до підводних жителів, яких ми приготуємо на вечерю. Тим самим через певний проміжок часу утворюється такий собі колообіг пластику в природі. Щоб мінімізувати свій «пластиковий слід», слід замінити такі речі на більш екологічні.
Школярам, студентам та тим, хто багато пише, пропонується альтернатива пластиковим ручкам. Картонні, металеві – в Інтернет-магазинах можна знайти великий асортимент кулькових ручок.
Екозамінники в побуті
Ми приносимо додому більше сміття, ніж їжі. Виробник намагається загорнути все в пластик, аби тільки надати товару гарного вигляду.
Пакети
Замість звичайних пакетиків та кульочків можемо використовувати більш практичні та екологічні замінники. Наприклад, ходити до магазину з тканинними сумками, так званими, «шоперами», авоськами або з паперовими пакетами.
Засоби для догляду за волоссям
Деякі лаки та спреї для волосся руйнують озоновий шар. Щоб приготувати екологічний та бюджетний замінник, треба змішати такі інгредієнти: гаряча вода, алкоголь, цукор, масло розмарину, лавандове масло. Співвідношення інгредієнтів можна знайти в Інтернеті. Налити речовину в дозатор та використовувати. До речі, екстракт цукру допоможе впоратися із неслухняним волоссям.
Мийні засоби
Пластик на звалищах розкладається до 450 років. Але й в такому випадку нехтувати чистотою посуду не можна. Тож ось рецепт мийного засобу у домашніх умовах. Гірчичний порошок (який чудово видаляє жир), соду та воду змішати до однорідної маси і насолоджуватись миттям посуду без небезпеки потрапляння хімії у ваш організм.
Губки для миття посуду
Декілька десятиліть тому в наше життя увійшли зручні та дешеві губки для миття посуду з поролону. За рекомендацією виробників їх треба міняти кожні 10 днів. І якщо пакетики ще інколи хтось приймає на утилізацію, то поліуретанова мочалка із залишками жиру приречена століттями забруднювати планету або, в кращому випадку, бути спаленою. Звісно, є великий вибір альтернативних губок, які ми вам і пропонуємо:
- Губки з целюлози
Вони також давно представлені на ринку, але чомусь губки з цього матеріалу рослинного походження менш популярні, ніж поролонові. Можливо, причина в тому, що на поролонових є цупкий шар, який полегшує відмивання посуду, а целюлозні більш м’які. Або через те, що після використання целюлозні губки пересихають і мають не такий гарний вигляд на кухні, як поролонові. Чи ми звикли купувати все якомога дешевше?.. Але ці губки мають суттєві переваги: через тиждень використання виявляється набагато менше мікробів, ніж на мочалках з поролону.
- Губки з люфи
Існує рослина, дуже схожа на кабачок, серцевина якої після дозрівання перетворюється на губку. Після нескладної обробки з люфи виходять чудові мочалки і для душу, і для миття посуду.
Перевагою мочалки з люфи є те, що вона по краях м’яка і добре спінює засіб для миття посуду, а всередині – помірно жорстка, щоб відмити бруд, який присох на поверхні посуду. Така мочалка добре вимивається, швидко сохне та служить декілька тижнів, а потім її можна відправити в компост, бо це ж біорозкладний рослинний матеріал.
- В’язані губки з натурального волокна
Не тільки люфа продукує волокна, зручні для миття посуду. В екокрамничках, особливо тих, що представлені онлайн, часто можна зустріти мочалки для посуду, зв’язані гачком або спицями з натуральних грубих волокон – джуту, конопель тощо. Вони бувають різної форми: круглі, прямокутні, плоскі та об’ємні – можна обрати на будь-який смак.
Звичайно, ручна робота і натуральна пряжа коштують трохи дорожче, але і прослужить така губка довше. Єдиним недоліком таких мочалок є те, що вони довго сохнуть, зате добре вбирають вологу.
Вологі серветки
Деякі види серветок містять мікропластик, який шкодить рибам та іншим мешканцям океану. Щоб приготувати вологі серветки своїми руками, вам треба помістити в тубус (банку) воду, оцет, алкоголь, масло лимона й апельсина. Скласти туди мінірушники й залити цим розчином.
Тюбики зубної пасти
Їх складно відправити на перероблювання, адже вони зроблені із суміші матеріалів. Для того, щоб приготувати екологічну зубну пасту без фтору та пластикового пакування, необхідно перемішати в блендері соду, кокосове масло, кілька гілочок свіжої м’яти та її ефірну олію. Насолоджуйтесь!
Ми хочемо, щоб нас запам’ятали за те, що ми зробили, коли жили на планеті. А не за сміття, яке ми залишили після себе.
Читайте також: Тест «Наскільки ти екосвідомий?»