Грудень – час для новорічної метушні та вибору головного символу новорічних свят
Запоріжці вже починають купувати та встановлювати зелених красунь у себе вдома. Хтось надає перевагу живим деревам, а хтось шукає замінники у штучних ялинках або вирощує їх у горщиках. Тож яку ялинку краще обрати, де її можна купити, скільки це буде коштувати, та як заощадити, дізнавалася «Запорозька Січ»
Жива чи штучна?
Натуральне дерево, яке виросло у лісі, на відміну від пластикових, не шкодить природі. Крім того, лісова красуня виділяє у повітря ефірні олії, які допомагають побороти застуду та віруси. Запах та вигляд – ще 2 приводи обрати живу ялинку, яка додає атмосфери свята та створює новорічний настрій. Зручно й те, що після свят жива ялинка відправляється на переробку, не займаючи місця у квартирі.
Як обрати живу ялинку. Свіжа та здорова ялинка має однорідний колір. Стовбур має бути товстим та вкритим голками, як і всі гілочки. Не варто обирати верхівку дерева – швидше за все її зрубали незаконно у найближчій лісосмузі. Щоб перевірити свіжість ялинки, легенько її потрусіть, проведіть рукою по гілках. Якщо при цьому хвоя осипається – дерево довго не простоїть.
Штучну ялинку можна використовувати для прикрашання оселі необмежену кількість разів. Голки пластикової красуні не опадають, і вам не доведеться знаходити їх у килимі ще в травні. Безперечно, плюсом є і зовнішній вигляд: якісна штучна ялинка має вигляд навіть кращий за натуральну.
Ну і, звичайно, один із головних аргументів – турбота про навколишнє середовище та екосистему. Щороку мільйони ялинок зрубують, щоб потішити людей. На думку захисників природи, покупка живої ялинки – це підтримка споживацького ставлення людини до природи.
Як обрати штучну ялинку. Перш ніж купувати штучне дерево, погладьте його проти «шерсті», легенько посмикайте штучні голки, погніть гілочки. Якісній ялинці це не зашкодить, а от неякісна – «посиплеться». Зверніть увагу на запах – дерева з якісного матеріалу будуть без хімічного запаху. Для тих, хто любить рясно прикрашати ялинку, варто обирати не дуже пухнасте деревце. Поціновувачам мінімалізму – навпаки, більше підійдуть красуні з пишними гілками.
Ялинка в горщику
Щороку чимало людей обирають ялинки у горщиках. Аби після свят висаджувати їх у місті, поліпшуючи цим екологічну ситуацію. Це відмінна ідея не тільки для захисників природи, але і для людей, які живуть у власному будинку. Після того, як ялинка проведе з господарями Новий Рік і Різдво, її можна висадити у відкритий ґрунт і милуватися красою круглий рік.
Фахівці з лісового господарства кажуть, що таку ялинку не рекомендується тримати при плюсовій температурі більше, ніж 2 тижні. В таких умовах рослина може «подумати», що настала весна, і піде в ріст, і потім після висадки може загинути. Щоб ялинка не відкидала паростків, краще помістити її на балкон після новорічних свят і залишити там аж до висадки. Не переживайте, що дерево може замерзнути – сосни і ялинки витримують температуру до мінус 50 градусів.
На ялинки в горщиках гарантійні сертифікати не діють, тому що термін життя рослини залежить тільки від якості вашого догляду.
Ціни різняться
У лісогосподарських підприємствах вартість лісових красунь, у порівнянні з минулим роком, зросла не набагато. Все залежатиме від висоти дерев. Ціна одного погонного метра ялинки у Запоріжжі в середньому 95 грн. Торік була близько 90 грн. А букет із 5 хвойних гілочок довжиною близько метра коштуватиме приблизно 70-80 грн.
У торгових центрах Запоріжжя вже продаються штучні ялинки. І ціни на них значно відрізняються: від 1500 грн до майже 14 тис. грн. Все залежить від матеріалу, з якого зроблена новорічна красуня, її висоти та пишності гілок. Ялинки у горщиках можна придбати в середньому від 100 грн.
Де купити
Після 10 грудня в Україні відкриваються ялинкові базари при державних лісогосподарських підприємствах. Попит серед українців має сосна звичайна, сосна кримська, ялина європейська (смерека), ялина біла (ялиця).
Деревця для головного свята року вирощують на спеціальних плантаціях або зрізають під час розчищення просік, смуг відведення ліній електропередачі.
Ви можете купувати ялинки просто у державних лісгоспах. Адже, зазвичай, це буде значно дешевше, ніж на ялинкових базарах. У Запорізькому обласному управлінні лісового господарства сказали, що планують продати 11 тис. новорічних ялинок.
У зимовий час соснові насадження особливо ретельно охороняються. Тому, хто вирішить нелегально зрубати ялинку, доведеться заплатити понад 5 тис. грн штрафу. Крім того, порушник відшкодує ще й збитки, завдані лісовому господарству. Їхній розмір залежить від діаметра стовбура дерева. Найменша сума, яку доведеться сплатити порушнику за незаконно зрубану ялинку, – понад 500 грн.
Як перевірити легальність
Новорічні ялинки маркуватимуть самоклейними етикетками або пластмасовими бирками-стяжками. Ці засоби розриваються при спробі їхнього зняття, тому повторно етикетки використати не можна. Вони мають індивідуальний номер та штрих-код, який є в Системі електронного обліку деревини. Туди вносять дані щодо постачальника, його підпорядкованості та форми власності.
Щоб перевірити походження ялинки, введіть номер із бирки, яка прикріплена до ялинки, на сайті Державного агентства лісових ресурсів України за посиланням https://open.ukrforest.com/. Відсутність такої інформації може свідчити про нелегальне походження ялинки.
Якщо ви дістали з шафи свою стару штучну ялинку і побачили, що вона втратила свою красу – злежатися і пом’ялася – не поспішайте її викидати. Є кілька способів повернути дереву привабливий пухнастий вигляд. Зазвичай такі вироби зроблені з ПВХ, який при нагріванні розм’якшується. У цей момент гілочкам ялинки можна надати бажану форму. Візьміть парову праску або фен, направте струмінь гарячого повітря на хвою на пару секунд. Потім одразу починайте розправляти гілки. Проробіть це з усією кроною.
Читайте також: Запоріжців застерігають від купівлі нелегальної піротехніки