Чи багато користі в тих овочах і фруктах, що взимку продаються в магазинах – велике питання
Ба більше, скуштувавши зараз тепличних огірків, помідорів та солодкого перцю, взагалі можна отруїтися пестицидами. Тому вживаймо більше засолених, квашених, мочених дарів природи – як це завжди робили наші предки. До слова, зараз у продажу такого добра багато, а нові тренди на цьому ринку змушують виробників проявляти спритність і фантазію
Давні традиції
Експерти кажуть, що в Україні лідерами серед солінь залишаються квашена капуста, солоні огірки, бочкові помідори. Ринок солінь в Україні активно розвивається і має широкі перспективи. Крім п’ятірки потужних національних виробників є чимала кількість невеликих локальних підприємств та домогосподарств, які самостійно роблять соління і продають їх в основному на ринках. Але більшість заготівель роблять домашні господині для своїх сімей. Отже, приблизно 80% ринку солінь – це витвір аматорів. Проте промислові виробники солінь та консервацій не бояться конкуренції з боку домогосподарств, оскільки існує категорія продукції, яку дома не зробиш. І за кордоном пам’ятають українські соління і дуже хочуть ними смакувати. Також зростає кількість працюючих жінок, які не хочуть і не вміють консервувати, солити, квасити. Збільшується кількість вегетаріанців, сильнішим стає тренд здорового способу життя. Все це дає перспективи розвитку.
Згідно з дослідженням Research&Branding Group, 75% наших громадян роблять домашню консервацію на зиму.
COVID-19 вніс свої корективи у традиції торгівлі. До пандемії споживачі здебільшого купували соління на вагу на базарах або у супермаркетах з вітрин самообслуговування. Самостійно набирали собі соління у блістери і зважували. Тепер, оскільки відкриті вітрини – це небезпечно, виробники були змушені фасувати соління, за рахунок чого цей продукт став дорожчим на 10% і певною мірою цей фактор спричинив зниження попиту.
У виграші залишилися виробники, які змогли швидко зреагувати на дану ситуацію і запропонувати ринку соління у невеликих фабричних розфасовках.
Згідно з дослідженням Research&Branding Group, на Півдні України найпопулярніша домашня консервація з огірків (її роблять понад 91% господарів), на Сході – з томатів (майже 83%), лечо та перцю (54%). На Заході найбільше прихильників має овочеве асорті (понад 54%), в Центрі такі мікси заготовляють у 41% домогосподарств. А ось ікрою баклажанною та кабачковою запасаються однаково будь-де, але трішки більше – на Сході.
Що в тренді продажів
В цілому споживачі досить консервативні, тому пріоритет віддається класичній продукції зі знайомими смаками. Наприклад, у пресслужбі компанії «АТБ» розповіли, що найбільший попит серед солінь та маринадів мають мариновані огірки і різні види грибів, наприклад печериці, а також ікра з кабачків. В останні роки стають популярними, так звані, закуски-антипасти (дослівно з італійської мови слово «антипасто» означає блюдо, яке подають перед пастою). Це фаршировані сиром перці, оливки, паштети з оливок і грибів, інші закуски, які готові до вживання і не вимагають додаткового розігріву.
Подорожчання продукції плодоовочевої консервації, виробленої в Україні, спостерігається з вересня 2020 року і становить близько 20-30%.
У клієнтів METRO найбільший попит мають мочені огірки та помідори, квашена капуста в кілограмовій упаковці, – розповідають у пресслужбі гіпермаркету. Зазначають, що дуже суттєво підвищився попит на такий нетрадиційний для українців продукт, як «морська капуста», та на новинки – поєднання овочів з печерицями, шіїтаке та іншими видами грибів. Але все одно у лідерах серед солінь залишаються квашена капуста, солоні огірки, бочкові помідори, морква по-корейськи, баклажани, гриби.
Солоні огірки… в Інтернеті
В Україні чимало виробників солінь та маринадів починають активно продавати свою продукцію онлайн. На інтернет-майданчиках пропонують овочеві та грибні закуски, які продавці збирають у різних фермерських господарствах. Цікаво, що досить часто за доставку консервації споживачі платять більше, ніж за сам продукт.
Але розповідати про свій бізнес, на жаль, готові не всі учасники ринку. Можлива причина – проблема з документами на продукцію, які засвідчують її якість та рецептуру.
Квашена капуста – смачні ліки
Квашена капуста, яка містить велику кількість вітаміну С, завжди була хітом зимового меню українців.
У квашеній капусті величезна кількість органічних кислот, вітамінів С, А, В, магнію, калію, цинку, заліза. Все це впливає на обмінні процеси в клітинах, прискорює відновлення пошкоджених клітин кишківника, виводить токсини і покращує всмоктування мікроелементів.
Холін, що міститься в квашеній капусті, сприяє гарній передачі імпульсів по нервових волокнах, сприяє зниженню цукру крові і холестерину.
– При правильному сквашуванні ми отримуємо вже ферментовану клітковину, її засвоєння відбувається набагато легше для кишківника, ніж сирої капусти. Ця клітковина і є суперпребіотик (смачна їжа для мільярдів корисних бактерій у кишківнику). В процесі сквашування утворюються і корисні бактерії – пробіотики. Це дружні нам бактерії, які ми отримуємо, наприклад, також з кефіру із правильним складом. Проте треба знати, що корисні пробіотики зберігаються тільки в непастеризованих продуктах. Тож капусту треба квасити з використанням розсолу, а не оцту! А ще краще – у власному соку, – розповідає сімейний дієтолог Яна Борисенко.
За її словами, квасити можна будь-яку капусту: білу, синю і навіть цвітну. Правильне засолювання-квашення відбувається протягом 5-7 днів. Для цього беріть тільки капусту, сіль і можна моркву, тоді вийде у власному соку. Однак тим, у кого є підвищена кислотність, виразкова хвороба, камені в жовчному і нирках – вживати квашену капусту не рекомендується. До того ж якщо їсти капусту у вечірній час, то на ранок можуть з’явитися набряки.
Невідомі властивості солоних огірків
Солоні огірки – чудова закуска і необхідний компонент багатьох традиційних страв. А ще цей продукт має цілу низку корисних властивостей, які обумовлені його хімічним складом.
У солоних огірках містяться молочнокислі бактерії, які відіграють роль природних пребіотиків. Вони позитивно впливають на мікрофлору кишечника і нормалізують травлення за рахунок знищення кишкових мікробів. Крім того, утворювана в солоних огірках молочна кислота покращує циркуляцію крові.
Сприяє травній системі і невелика кількість клітковини, яка міститься в солоних огірках. А огірковий розсіл діє на організм як легкий проносний засіб. Солоні огірки також містять тартронову кислоту, яка поліпшує обмінні процеси в організмі.
Солоні огірки також насичують організм такими сполуками йоду, які найкраще засвоюються. З цієї причини вони показані тим, хто страждає на захворювання щитоподібної залози, викликані нестачею йоду в організмі. Крім того, солоні огірки багаті вітамінами групи В, вітамінами С, Е, РР і провітаміном А. У них також міститься цинк, залізо, кальцій, калій, фосфор і магній.
Проте, від солоних огірків краще відмовитися тим, хто страждає на холецистит, на жовчнокам’яну хворобу, гастрит або виразку шлунка. Протипоказані вони і при хронічному нефриті у стадії загострення, гепатиті і нирковій недостатності, атеросклерозі, серцево-судинних захворюваннях і гіпертонії.
Не варто захоплюватися солоними огірками і тим, хто прагне позбутися зайвих кілограмів. Цей продукт збуджує апетит і сприяє накопиченню солей в організмі. А ще солоні огірки містять більше калорій, ніж свіжі.
Читайте також: Що насправді зміцнює імунітет