Для багатьох людей святкування асоціюється із вибухами феєрверків на нічному небі
Але для декого це видовище може стати причиною стресів та негативних спогадів. Попри заборону використання піротехнічних засобів запоріжці продовжують випускати салюти. До яких наслідків це призводить, читайте в матеріалі «ЗС».
Видовище варте жертв?
На новорічні свята у Запоріжжі через вибух петарди постраждав чоловік. Він дістав численних ушкоджень, і його госпіталізували до лікарні. Лікарі діагностували в чоловіка термічні опіки шиї та обличчя, – повідомив Запорізький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Це вже не перший подібний випадок, коли люди страждають від необережного поводження з піротехнічними засобами.
Неправильне використання піротехніки призводить до серйозних травмувань. За статистикою, 57% травм від феєрверків – це опіки. Найбільш вразлива зона – руки й пальці (30% випадків) та ноги (23%). Також спостерігаються опіки обличчя та голови (16%). Американська академія офтальмології зазначає, що 14% випадків травмувань від недбалого користування піротехнікою припадає на область очей. Людина може отримати хімічні та термічні опіки, відшарування сітківки ока і навіть постійні проблеми чи втрату зору.
Вразливим є і слух. Раптові гучні звуки від феєрверків можуть спричинити дзвін, гудіння, біль у вухах та навіть погіршення слуху. Адже якщо звичайна розмова ведеться гучністю 45-55 децибел (дБ), то звук феєрверків досягає понад 150 дБ.
Люди з астмою або хімічною чутливістю також можуть відчувати негативні наслідки від матеріалів для феєрверків. Пил від вибухів – подразник легень, який залишає за собою не тільки проблеми з диханням, але й сміття на землі та у воді. Загалом, чим яскравішим буде шоу, тим більше сміття та загрози для здоров’я.
Гучний звук феєрверків може спричинити сенсорні перевантаження та розгубленість у дітей. Вони також можуть викликати тривогу, напади паніки та страх.
Крім того, що феєрверки небезпечні, вони також далеко не всім забезпечують святковий настрій. А в людей, що мають посттравматичний стресовий розлад, можуть викликати болісні спогади.
Тож вразливими до спалахів та гучних вибухів також є ветерани, жителі територій, де відбувались бойові дії, та жертви терактів. А в Україні на 7 році війни на території Донецької та Луганської областей жителі мирних територій так і не усвідомили всю небезпеку салютів.
Феєрверки можуть викликати у людей з посттравматичним стресовим синдромом (ПТСР) страх, тривожний стан та незвичну поведінку: метушню, зміну темпу дихання, неконтрольовані емоції та дії.
А ще в Україні – майже 1,5 млн внутрішньо переміщених осіб, які теж можуть мати стресовий досвід через вибухи й переживати їх, слухаючи феєрверки.
Членкиня Консультаційної ради ВПО Олена Макайя до Запоріжжя переїхала разом із сім’єю із Донецька, коли там почалася війна. Цього року пані Олена з дітьми в новорічну ніч зважилася вийти подивитися на салюти. Але каже, що було моторошно через болісні спогади.
– Останнім часом розумію, що більше не люблю так новорічні свята, як раніше. Саме через ці вибухи. А ще петарди. Моя родичка дозволяє своєму синові бавитись з петардами. А мене це лякає. Все торочила їй про небезпечність. Вони лише посміхаються з мене, та я вже мовчу. Бо це моя проблема, що кожного разу, коли чую будь-який вибух, то серце холоне в грудях. 7-й рік пішов як ми виїхали з Донецька. Певно, це вже хронічне і ніколи повністю не загоїться, – каже Олена.
Заборонити, не можна дозволити
На сайті Офісу президента з’явилася петиція про заборону використання та продаж піротехнічних засобів в Україні. Автор петиції пропонує ввести кримінальну відповідальність за незаконний продаж піротехнічних засобів та виписувати великі штрафи за їхнє незаконне використання.
Рішення про заборону піротехніки приймають міські чи сільські ради окремо. Наприклад, у Запоріжжі міська рада заборонила використання салютів та петард до закінчення війни на Сході України ще у 2014 році. Але у Міністерстві внутрішніх справ пояснили, що поліція не реагує на запуск феєрверків, оскільки відповідні зміни до Кримінального, Кримінально-процесуального та Кодексу про адмінпорушення щодо відповідальності за це не вносилися. Тож, відповідно до Адміністративного кодексу, поліція лише слідкує за тим, щоб піротехнічні засоби продавалися із сертифікатами якості.
Вибух феєрверку = вибух серця
Після святкування Нового року у соцмережах почали з’являтися світлини та відео з вулиць Риму, які були буквально засипані сотнями мертвих птахів, переважно шпаками. Припускають, що вони могли загинути через гучні петарди та феєрверки, які попри заборону та комендантську годину масово запускали в новорічну ніч.
У Міжнародній організації захисту тварин (OIPA) заявили, що це, мабуть, було наслідком гучних феєрверків, які влаштували поруч із зеленим районом, який багато птахів використовують для ночівлі та гніздування.
«Можливо, вони померли від страху. Вони могли злетіти разом і розбитися одне об одне, або врізатися у вікна чи лінії електропередач. Не забуваймо, що вони також можуть померти від серцевих нападів», – сказала речниця організації Лоредана Дігліо.
За її словами, феєрверки та їхні токсичні залишки щороку завдають лиха та травм як диким, так і домашнім тваринам. Італійське відділення OIPA закликало владу заборонити продавати петарди та феєрверки для особистого користування, посилаючись на ці загрози.
Але доктор біологічних наук Леонід Горобець розцінює версію про те, що шпаки розбилися об будівлі – цілком імовірною.
Науковці протягом 3 років досліджували реакцію птахів на феєрверки. З’ясувалося, що навіть короткочасного «бахкання» достатньо, щоб порушити їхній спокій на цілу годину. За допомогою погодного радара вони підрахували, що в Нідерландах через феєрверки потерпають сотні тисяч птахів. У новорічну ніч одразу після півночі, коли вибухають салюти, вони здіймаються в небо і довго не можуть заспокоїтися.
Торік запуск салютів закінчився трагічно й у Празі. Люди запускали піротехніку близько до річки Влтава. З неба на мости й берег падали налякані й поранені лебеді.
Злякані та загублені
У новорічну ніч багато домашніх собак повтікали, ховаючись від вибухів петард та пострілів феєрверків. У перші дні після святкування Нового року у стрічці Фейсбуку запоріжці виставляли фото своїх домашніх улюбленців, які злякалися вибухів піротехніки та втекли з дому. Деяких і досі не вдалося знайти, але стурбовані господарі не полишають сил для пошуку. Так, в новорічну ніч мопс за кличкою Гриша злякався пострілів салютів та побіг геть. Собаку шукала група з понад 20 волонтерів.
12 січня мопса знайшла поблизу траси жінка, яка вчасно відігнала від нього зграю бродячих собак. Про це повідомляє на своїй сторінці у фейсбуці волонтерка Інна Позднякова. Пес був сильно покусаний, його відвезли у ветклініку промити рани. Ввечорі того ж дня волонтерка повідомила, що мопс Гриша помер.
«ЗС» провела опитування «Феєрверки: за чи проти?», і ось які відповіді отримали:
Владислав, водій:
– По-перше, це красиво. А, по-друге, феєрверки надають мені святкового настрою, радію цьому «бахканню», як дитина. Але, окрім того, що це гарно, це ще й небезпечно. Пам’ятаю, колись феєрверк невдало вистрілив і ледве не потрапив у дім сусідів та не наробив біди. Тому в мене неоднозначне ставлення до цього.
Катерина, волонтерка:
– Днями, коли почався черговий салют, в мого собаки ледь не стався серцевий напад, ми були під під’їздом. Я мусила його обійняти, бо рухатися кудись загрожувало б панічною втечею. І коли залпи скінчилися, я вже підходила до сходинок, троє молодиків бачили всю картину і все ж таки кинули нам під ноги вибухопакет. Якби наздогнала, я б їм руки й вуха повідривала б.
Ігор, студент:
– Використання феєрверків у країні, де йде війна, та є багато людей, постраждалих від неї ментально (вибухи, постріли тощо), – це просто тупість.
Уляна, письменниця:
– Майже в кожного з нас є домашні тварини, які болісно на це реагують навіть у квартирі, та й у багатьох людей проблеми з нервовою системою. Якби з’явилась нагальна потреба вийти на вулицю – страшно, бо не знаєш, чого чекати під ногами. А як же ті, чия психіка сприймає це як війну? Дуже шкода, що розвага настільки важлива для молоді і юнацтва, що вони не готові відмовитись від неї ані заради іншого, ані заради беззахисних, ані навіть заради закону.
Анна, студентка:
– Особисто мені подобається, коли запускають салюти. Хоч це й дорого, зате дуже красиво! Дивлячись на те, як феєрверки розливаються по нічному небу, я згадую, як дивилася та захоплювалася ними в дитинстві разом з батьками. В цей момент я переживаю такі дивовижні емоції, які неможливо виразити словами.
Оля, журналістка:
– Я «за» феєрверки. Бо вважаю, що вони приносять радісні емоції. Головне питання – це безпека. Потрібно дотримуватися усіх необхідних правил, так ми зможемо уникнути багатьох нещасних випадків.
Читайте також: Зима у Запоріжжі: як пережити люті морози