Можливості є, а от бажання свідомо поводитись із власними відходами виникає не завжди

Запоріжжя стає на шлях екосвідомості. У місті встановлюють баки для сортування, облаштовують контейнерні майданчики для них, працюють пункти прийому вторсировини. Тобто за великого бажання кожен запоріжець може почати з елементарного – навчитися хоча б викидати побутові відходи в спеціальний контейнер, не кажучи вже про сортування. Але, на жаль, серед містян зберігається тенденція не доносити пакети зі сміттям до бака, або навіть викидати їх на узбіччі. Чому деякі люди так і не усвідомлюють важливість піклуватися про екологію, та які методи боротьби зі сміттєвим свавіллям застосовують в різних містах та країнах світу, дізнавалася «Запорозька Січ».

Сортування – екосвідомість підвищеного рівня

Насправді, роздільний збір сміття – це не так вже й важко. Напевно, кожен з нас дома має пакетик з поліетиленовими кульочками з магазину. З папером, картоном, пластиком та металом – подібна історія. Просто збирати все окремо непотрібні аркуші паперу, списані дитячі зошити, картонні упаковки з-під каші, пляшки з води, бляшанки з-під консерв. Але важливо не захаращувати цим всім особистий простір та час від часу приносити до спеціальних контейнерів або віддавати в пункти прийому вторсировини.

Наприкінці минулого року у 7 центрах надання адміністративних послуг Запоріжжя встановили контейнери для роздільного збору відходів. Тепер туди можна здати використані ПЕТ-пляшки, макулатуру та засоби індивідуального захисту.

Жовтий бак призначений для прозорих ПЕТ-пляшок від напоїв, блакитний – для офісного паперу, чистих, сухих паперових обгорток та картону. Окремий червоний контейнер передбачили для використаних засобів індивідуального захисту одноразових масок, рукавичок та респіраторів, які увійшли у широкий вжиток через пандемію коронавірусу.

Екоактивістка та очільниця громадської організації «Запоріжжя без сміття» (Zero Waste ZP) Ірина Щетиніна каже ж, що плата за вивіз сміття зараз настільки мала, що вона не може покрити якість послуг.

– Ми хочемо заплатити 2 копійки, а отримати сервіс, як у Європі. Так не вийде. Потрібно підвищувати тарифи, і тоді вже будемо розмовляти про повне сортування сміття, – поділилася думкою пані Ірина.

Також, на її думку, запровадження штрафів за неправильне поводження з відходами не будуть такими ефективними, як підвищення тарифів на несортоване сміття.

Там ви також знайдете, де можна здати на утилізацію небезпечні відходи. Існують громадські організації та ентузіасти, які беруть вторсировину, що важко прилаштувати на переробку (поліпропіленові «шуршики», багатошарова упаковка і т.п.), а також благодійні організації, куди можна віддати непотрібний одяг, взуття, постільну білизну, іграшки. Щось за ненадібністю можна продати або просто комусь подарувати. А від книг позбутися за допомогою буккросингу.fhLBhWOeqZLvpfX8cn1A (1)

В’язницею й лотереєю

Щороку людство продукує понад 2 млрд тонн сміття. Це в середньому 200 кг на людину. В країнах активного споживання ця цифра сягає 2 тонни на рік на людину. Тобто кожен представник «середнього класу» продукує щороку маленьку вантажівку сміття.

У 2019 році Україна потрапила на 9-е місце рейтингу країн з найбільшим обсягом сміття на одного жителя – 10,6 тонни сміття на людин. Про це пише американське агентство 247 Wall Street.

Відходи гниють на сміттєзвалищах, забруднюють океани та руйнують екосистеми. У багатьох країнах світу розробили цілі системи поводження з відходами. Про них і розповімо.

В Японії за незаконно викинуте сміття можна потрапити до в’язниці

У країні, де просто немає місця для складування і закопування сміття, підхід до питань утилізації й штрафів жорсткий. Для кожного жителя сортувати сміття – прямий обов’язок та відповідальність. За незаконний викид сміття у Японії передбачається штраф або навіть тюремне ув’язнення.

Один студент з Америки, який вчився в Японії, розповів про свій «сміттєвий досвід». Він вирішив обдурити японську систему сортування відходів і просто відніс кілька коробок непотрібних речей в інші райони Токіо. Одну таку коробку він залишив під сходами одного з житлових будинків, де це побачив сусід й викликав поліцію. Ті знайшли цього студента, відвезли у відділок і допитували. Щоправда, покарання було несуворим його попросили вибачитися перед чоловіком, який виявив залишену навмисне коробку зі сміттям.

В Японії віддають перевагу багатошаровій упаковці, тому відходів у 2 рази більше, ніж могло б бути. Всі ці відходи багаторазово переробляються. Японці навчилися його злагоджено сортувати. А якщо це не завжди виходить, то є спеціальні брошури, де написано, як це правильно зробити. Вивозять певний тип сміття по конкретних днях. Звідси і такі цифри по переробці близько 90% відходів.

У Норвегії здав пляшку – взяв участь у лотереї

У Норвегії в супермаркетах є автомати, куди можна здати пластикові та скляні пляшки. За них можна отримати чек, який потім потрібно показати на касі, і вам зроблять знижку. Також є апарати, які дають можливість збагатитися – взяти участь у лотереї після здачі тари. А раптом пощастить

Катадори – найкращі борці зі сміттям в Бразилії

У цій країні пішли простим і зрозумілим шляхом стали залучати до збору сміття найбідніші верстви населення. Називають їх катадорами. Саме вони забезпечують 90% збору сміття в Бразилії. Більшість з них живе за межею бідності. У Сан-Паулу працює близько 400 тис. катадорів.

Нещодавно у Бразилії з’явився додаток Cataki, яке покликане допомогти катадорам і розповісти звичайним бразильцям, наскільки важливою є робота цих збирачів сміття для міста. Так розробники програми сподіваються, що люди почнуть з повагою ставитися до цієї, хоч і не офіційної, професії.

Участь у переробці сміття в Барселоні

На вулицях Барселони можна знайти спеціальні сміттєві баки, які спресовують сміття. У спеціальний отвір кидають алюмінієву банку, потім підіймають і опускають ручку. Таким чином людина сама спресовує викинуту нею банку. Це своєрідна первинна обробка сміття, яка спрощує його подальшу переробку.барселона

Штраф за неестетичне сміття в Лондоні

У Лондоні можна отримати штраф за сміття непривабливого вигляду

В Лондоні існує правило певний тип сміття забирається з житлових будинків в конкретний день. Система штрафів теж є, але не сувора, як у деяких інших країнах. Штраф може прийти у тому випадку, якщо через сміття неможливо пройти по дорозі, воно обмежує доступ до тротуару або в цілому має непривабливий вигляд. За ці порушення мешканцям доведеться заплатити від 50 до 150 фунтів (1 900 – 5 тис. грн) – залежить від конкретного випадку.

У Запоріжжі можна сортувати, і для цього є декілька варіантів

  1. Індивідуально відносити до пунктів прийму вторсировини (пластик, папір, скло, метал);
  2. Влаштувати свій пункт мікроприйому у підвалі житлового будинку чи в окремому приміщенні. Потім варто замовляти спеціальну машину, яка приїде й забере сміття до пунктів прийому.

Контейнери для сортування сміття встановлені в усіх Центрах надання адміністративних послуг міста.

Якщо ви новачок у сортуванні сміття, то почніть з простого – здавайте вторинну сировину (пластик, скло, папір) у пункти прийому. В кожному районі Запоріжжя їх є по декілька. Знайти їх можна на інтерактивній мапі за посиланням httpswww.epochtimes.com.uamapsrecyclezaporizhia.

У місті в 2020 році стартував новий екопроєкт «Запоріжжя без пластику». Були зібрані пакети, кришки від пляшок, пластикові пляшки і пляшки з-під побутової хімії. Деякі види відходів переробляють на сортувальній станції Colorbins і перетворюють на кришки для люків, які розмістять на вулицях міста.

Жителі інших країн пройшли довгий шлях, щоб прийти до нинішнього грамотного поводження з відходами. І українці теж зможуть навчитися сортувати сміття і бути екологічно відповідальними

Читайте також: Комунальники наводять лад на вулицях Запоріжжя після зими