Щороку навесні й восени селяни спалюють суху траву

Люди переконані, що попіл від старих рослин удобрює землю для нових, тож так підвищують родючість. У ДСНС попереджають, що через спалювання трави може спалахнути небезпечна пожежа. У вогні можуть загинути дрібні тварини. Екологи стверджують, що це забруднює атмосферу і псує родючий шар ґрунту. Крім того, за паління трави можна отримати й чималий штраф. Тож розповідаємо про все по пунктах

Спалювання шкодить врожайності

Високі температури пошкоджують верхній шар ґрунту та знищують мікрофлору, яка позитивно впливає на врожайність.

«Ґрунту краще не стає. Ґрунт – це рештки рослин, які розкладаються за допомогою мікроорганізмів. Жодного іншого рецепту немає. Коли горить – залишки рослинності згорають, розкладати нема що. Жодна бактерія, дрібна тваринка, яка живе у верхніх шарах ґрунту, не здатна вижити за високої температури. Вони загинуть, і ґрунт перестане утворюватися», – пояснює голова «Української природоохоронної групи» Олексій Василюк.Олексій Василюк

Він також додає, що немає користі й в «удобрюванні» землі золою – це наче удобрювати ґрунт грифелем з олівця.

Вогонь знищує тваринний світ

Олексій Василюк розповів, що спалювання листя, навпаки, заважає боротьбі зі шкідниками.

«Є види, які шкодять нашим господарським планам. Наприклад, попелиці, які практично все об’їдають. З ними боротися дуже складно. Вони зимують у тріщинах кори, не у траві чи опалому листі. Але сонечка, для яких попелиці є основним об’єктом харчування, живуть у листі. Тому, згрібши та спаливши його, ми знищуємо корисні організми, які природним чином мають боротися зі шкідниками», – каже еколог.інфографіки_спалювання листя_2

А ще під час спалювання гине велика кількість комах, зокрема, рідкісних, якими могли харчуватися малі пташки. Також вогонь знищує рептилій, амфібій, якими харчуються великі птахи, зокрема, лелеки та чаплі. Крім того, загинути можуть і самі пташки, які роблять гнізда на землі або низько на деревах. Також є птахи, які щороку повертаються на одне й те саме місце, а вогонь його може знищити.

У Чорнобильській зоні, де вже 3 тижні вирували пожежі, зі згарища врятували лоша коня Пржевальського, яке відбилося від табуна і постраждало у вогні. Співробітники заповідника відправили лоша, в якого виявили опіки, до притулку диких тварин при кінноспортивному клубі «Магнат» біля Борисполя.Лоша Пржевальського

Дим – пряма загроза для здоров’я

Вдихання диму може спричинити головний біль, кашель, складнощі з диханням, подразнення очей, запалення слизової оболонки носа та гортані, алергію та призвести до захворювань, зокрема, онкологічних.

«Дихання димом призводить до того, що легені забиваються частинками сажі. Кожна людина, яка підпалює траву, труїть себе та всіх інших. Це не зовсім отрута, але підриває здоров’я. В умовах з коронавірусом єдине, що ми маємо робити – берегти свій імунітет. Але через дим ми робимо прямо протилежне», – пояснює Олексій Василюк.

«Від 2 до 5» – штрафи за спалювання

Спалювання дійсно є легким способом позбутися відходів, але це незаконно й неекологічно.  В Україні все частіше виникають великі пожежі, адже люди спалюють суху траву. Нещодавно прийнято закон, що збільшує штрафи за таке спалювання. Відтепер за самовільне випалювання рослинності або її залишків можуть оштрафувати на 3 060-5 100 грн, а за забруднення повітря загрожує штраф 30 600-61 200 грн чи обмеження волі до 3 років. За знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу доведеться заплатити 91 800-153 000 грн або навіть отримати обмеження волі від 2 до 5 років.

Альтернатива – це компост

Щоб не палити бездумно сухостій, передусім можна скористатися послугами, що надають підприємці. Вивіз 4 кубометрів листя чи трави (це мінімальний об’єм, який можна замовити; вміщує пів машини ЗІЛ) буде коштувати приблизно 200 грн.

Ще один варіант, яким може скористатися приватний сектор – компостування. Це безпечно для довкілля і навіть частково розв’язує проблему накопичення побутового сміття. Також компост – це забезпечення вашого саду та городу органічними добривами з великою кількістю мікроелементів. Його можна використовувати як мульчу, яка, окрім функції підкормки, буде зберігати вологу та пригнічувати ріст бур’янів біля корисних рослин.

Чорнобиль горить

Попри численні інформаційні кампанії українці продовжують спалювати суху траву. Так, у Києві спалювання сухостою призвело до пожежі на складі, а на Житомирщині знищило житлові будинки.

Здавалося б, ми повинні шанувати й берегти Чорнобильську зону з лісами, якщо не в пам’ять про трагічні події 1986 року, то через потенційну небезпеку. Але Чорнобиль знову у вогні. Там пожежники не можуть приборкати вогонь, який зайнявся ще 4 квітня. Того дня горіла трава, і від неї вогонь перекинувся на дерева. Та найгіршою ситуація була 5 квітня. Тоді загальна площа вогню становила понад 100 га. Після цього пожежа у Чорнобильську зону перекинулася з 3 інших місць займання, зокрема, з сусідньої Житомирської області. А 16 квітня пожежі спалахнули знову.3472fc0a-69f6-4d8a-be80-3ae4da532f59

За даними Державного агентства з управління Зоною відчуження (ДАЗВ), збитки від пожеж оцінюють у десятки млн грн. За словами керівниці відомства , точний розмір пройденої вогнем території наразі неможливо встановити через велике задимлення. Але на 8 квітня він становив 3,5 тис. га.

Бригади пожежників гасять пожежі в Чорнобильській зоні відчуження і на землі, і з повітря. Пожежі локалізували, але не ліквідували. Дерева досі тліють, а рятівники не зупиняють роботи. Водночас Національна гвардія продовжує спецоперацію з пошуку тих, хто підпалив ліси.
Одного підозрюваного у пожежі вже затримала поліція – мовиться про 27-річного мешканця Іванківського району. 8 квітня йому вручили підозру. Ще одного палія сміття у зоні відчуження спіймали 13 квітня. Відомо, що чоловік спалював сміття, а рештки напівзотлілого багаття поклав на возик, вивіз за село і висипав на суху траву, чим й підпалив її.

Куди звертатися, якщо палять листя?

По-перше, треба зателефонувати до пожежної служби (101). По-друге, в поліцію. Патруль виїжджає на виклик і складає протокол про адміністративне порушення. Подбайте про фотофіксацію факту порушення. Після прибуття поліції наполягайте, щоб був складений протокол про адмінпорушення. Бажано, щоб його підписали свідки. Складений протокол теж краще сфотографувати. Проконтролюйте, щоб поліція у 3-денний термін направила протокол на розгляд адмінкомісії, яка зобов’язана у 15-денний термін розглянути справу і накласти штраф на порушника. По-третє, можна звернутися до інспекції з благоустрою, яка також має право складати протокол про адміністративне порушення.

Не бійтеся звертатися до вищеперелічених служб, якщо хтось палить траву чи листя. Навіть якщо цей «хтось» – ваш сусід. Але передусім поговоріть з ним особисто, поясніть йому, чому не можна спалювати сухостій та до яких негативних наслідків це може призвести. Якщо вас не розуміють – просто пригадайте, що цим димом можуть надихатися астматики, сердечники, вагітні та діти, і подбайте про них. Бережіть себе та компостуйте відходи!

Читайте також: