Колись давно їжа була джерелом енергії та задоволення

Сьогодні обідній стіл перетворився на справжнє мінне поле. Поради поборників здорового способу життя змінюються швидше, ніж ми встигаємо їх усвідомити. Це породжує страхи і міфи, які змушують нас робити своє меню мізерним і несмачним.

Хлібthumb-840x440

Міф: Глютен, який міститься в злаках, може сприяти хворобі Альцгеймера.

Факти: По-перше, кількість людей на планеті, які насправді страждають від алергії на глютен, складає 1%. У цих людей може виникнути аутоімунне захворювання тонкого кишківника, відоме як целіакія, в результаті чого хворий недоодержує корисні речовини.

Інші люди можуть і не хворіти на целіакію, але бути чутливими до пшениці. Хоча вони зазвичай не мають симптомів хвороби, вони можуть відчувати певний дискомфорт, якщо переїдять хліба.

Медичні пояснення чутливості до глютену, яка не викликає целіакії, – дуже суперечливі. Можливо, її провокує зовсім і не глютен, а, приміром, низка цукрів та білків, які містяться у багатьох інших продуктах, зокрема у фруктах і цибулі. Якщо це так, зниження споживання пшеничних виробів не полегшить симптомів.

Крім того, деякі люди уникають продуктів з глютеном, навіть не маючи неприємних симптомів, просто тому, що вважають пшеницю токсичною. Вчений з Колумбійського університету Пітер Грін нещодавно зазначив: «Люди, котрі виступають за дієту без пшениці та глютену, іноді цитують наше дослідження целіакії, роблячи далекосяжні висновки, які між тим не спираються на наукові факти».

Одна з популярних гіпотез свідчить, приміром, що продукти з пшениці викликають запалення в усьому організмі, що призводить до зниження розумових здібностей і збільшує ризик серйозних захворювань, як-от хвороба Альцгеймера.

І хоча раціон, багатий на вуглеводи і цукор, може з часом погано впливати на нервову систему, вироби з цільнозернової пшениці є кращим джерелом енергії, ніж, приміром, картопля, тому що вивільнення цукру під час перетравлення пшениці відбувається повільніше.

Висновки: Пшениця є основою людського раціону щонайменш 10 тис. років. Отже, якщо аналізи не виявили у вас алергію на глютен, підстав відмовлятися від хліба та інших виробів з пшениці немає. Принаймні, поки наука не підтвердить протилежне.

Кавакофе

Міф: Залежність від кофеїну призведе до інфаркту.

Факти: Існує дуже мало доказів того, що кава передчасно зведе вас до могили. Навпаки, вона може бути корисною. У 2012 році медичне видання New England Journal of Medicine опублікувало масштабний звіт про стан здоров’я 400 тис. американців впродовж 13 років.

Вчені виявили, що люди, які випивали від 3 до 6 чашок кави щодня, мали на 10% менше шансів померти впродовж 13 років дослідження. Імовірність розвитку хвороб серця, інсульту, діабету та інфекцій у них також була нижчою.

Низка досліджень з питань здоров’я, опублікованих в 2014 році, які охоплюють понад 1 млн осіб, зробили схожі висновки. Учасники, які випивали 4 чашки кави щодня, мали на 16% менше шансів померти в будь-який момент дослідження.

Втім, ці дослідження базуються лише на спостереженнях. Хоча вчені і намагалися врахувати інші фактори, їм, тим не менш, не вдалося знайти пояснення такому результату. Отже, не відомо, чи кава і справді захищає серце, чи існує якась інша, менш очевидна причина. Можливо, звичка пити каву притаманна людям з міцнішим здоров’ям. Втім, якою би не була причина вашої кавової залежності, вона видається доволі безпечною.

Висновки: Можливо, кава й не є еліксиром життя, як стверджує дехто, але, зважаючи на дані досліджень, ви можете насолоджуватися вашим ранковим еспресо з чистим серцем.

Масло, сир і молокоmoloko-maslo-smetana-syr

Міф: Молочні продукти «засмічують» судини і сприяють серцевим захворюванням.

Факти: Впродовж тривалого часу погляди медиків були однозначними: «насичені» жири в сирі, вершковому маслі і незбираному молоці підвищують рівень холестерину в крові і збільшують ризик серцевого нападу.

З цієї причини організації з охорони здоров’я закликали нас замінити насичені жири поліненасиченими (рослинна олія, маргарин), які, приміром, складають основу середземноморської дієти – однієї з найкорисніших в світі.

Але впродовж останніх кількох років з’явився спочатку потік, а потім і лавина досліджень, висновки яких геть спростували загальноприйняту думку. Автори масштабного огляду, опублікованого нещодавно у науковому журналі Annals of Internal Medicine, зазначають, що «високий рівень насичених жирів жодним чином не впливає на розвиток ішемічної хвороби».

Знову ж таки, ці дані – лише емпіричні. Тим не менш, команда вчених вирішила перевірити їх за допомогою ретельно розробленого експерименту. У ході випробування його учасники мали їсти сир «Гауда» з жирністю 27% щодня впродовж 8 тижнів. Виявилося, що в кінці експерименту вони мали нижчий рівень холестерину, ніж та група учасників, які отримували знежирену альтернативу.

Дивно? Незважаючи на те, що незбиране молоко і вершкове масло містять багато калорій, люди, які віддавали перевагу жирним молочним виробам, не мали більшого ризику ожиріння, ніж ті, хто обирав знежирені продукти. 12 окремих досліджень довели, що ті навіть були стрункішими.

Цілком можливо, що сам жир допомагає регулювати обмін речовин, тобто організм спалює калорії більш ефективно. А можливо і те, що жирні продукти довше залишають нас ситими, ми не зловживаємо перекусами між прийомами їжі.

Висновки: Ми і досі не розуміємо, чому це так, але жирні продукти можуть стати новою дієтою для схуднення.

Читайте також: Наскільки заразний лишай та як його лікують