Азовське море – напівзамкнене море Атлантичного океану на сході Європи

Серед 63 морів у світі Азовське – найдрібніше, але найпродуктивніше: за кількістю рослинних і тваринних організмів йому немає рівних.

  1. Існує теорія, згідно з якою Азовське море виникло близько 7,5 тис. років тому в результаті катастрофічно сильного підвищення рівня Чорного моря.
  2. Стародавні греки не вважали Азов морем, вони називали його Меотійське озеро.
  3. Азовське море – найвіддаленіше на Землі від будь-якого океану море, тобто найбільш континентальне.
  4. З усіх морів світу Азовське море – найбільш мілке, його глибина не перевищує 13,5 м у найглибшій точці.
  5. Озеро Байкал можна заповнити 94-ма Азовськими морями.
  6. За всю історію спостережень в Азовському морі ніколи не спостерігалися хвилі вище 4 м.
  7. При цьому над поверхнею Азовського моря вітер дме цілий рік. Він буває настільки сильним, що наганяє воду на берег, і рівень моря в прибережній зоні підвищується на кілька метрів.
  8. Температура верхніх шарів води в курортних зонах цього моря влітку нерідко прогрівається до 28-30 градусів тепла.
  9. Рівень води в Азовському морі неухильно падає щороку. Якщо ситуація не зміниться, рано чи пізно воно і зовсім зникне.
  10. Іноді Азовське море називають Морем молюсків через величезну кількість цих істот в ньому.
  11. В Азовському морі водяться дельфіни.
  12. Якщо купатися в Азовському морі вночі, то у прибережній зоні можна помітити світіння, мерехтіння в воді. Це мерехтіння вогників викликає планктон, який живе ближче до берега.
    Води Азовського моря – не солоні, точніше буде сказати, що вода набагато менше містить солі, ніж, скажімо, Чорне море, з яким має водообмін.
  13. За кількістю рослинних та тваринних організмів Азовському морю немає рівних у світі. За рибопродуктивністю, тобто кількістю риби на одиницю площі, Азовське море в 6,5 разів перевершує Каспійське, в 40 разів – Чорне і в 160 разів – Середземне море.
  14. Площа водного дзеркала Азовського моря – 39 тис. кв. км, об’єм 320 куб. км, середня глибина 8 м, максимальна 13,5 м, середня солоність 13,8‰, найбільша солоність у затоці Сиваш – до 25 ‰, середня температура води +11°C; рибальство: хамса, лящ, оселедець, кілька видів судака, бички, осетрові.

Читайте також: Як змінюватиметься клімат на Запоріжжі