У виставковому залі запорізького Союзу фотохудожників відкрилася виставка «Зниклий світ Підкарпатської Русі на фотографіях Рудольфа Гульки». Виставку організував Чеський центр у Києві при Посольстві Чеської республіки в Україні.
Рудольф Гулька був чеським перекладачем української літератури й фотографом-любителем. Він працював у Центральному товаристві господарських кооперативів у Празі, яке надавало фінансові кредити сільськогосподарським кооперативам і промисловим товариствам. На початку двадцятих років XX століття Гулька, як працівник Центрального товариства, відправляється на територію Підкарпатської Русі (нині – Закарпатська область України), яка була у 1919-1945 роках частиною Чехословаччини. Рудольф Гулька був пристрасним фотографом і ретельно документував місцевий побут. До сьогодні збереглося приблизно 1450 світлин і 3 плівки з мотивами Підкарпатської Русі.
Фотографії показують Підкарпатську Русь у час динамічних змін. З одного боку, тут ще панували столітні звичаї, люди дотримувалися традиційного способу життя, і водночас сюди почали надходити великі інвестиції із заходу Чехословацької республіки. Кошти прямували до всіх галузей суспільного життя і сприяли підвищенню культурного, соціального і господарського рівня регіону.
Світлини закарбували моменти щоденного життя, роботу сільського населення, його звичаї й традиції, тодішню сільську й міську архітектуру, рукодільні вироби й предмети мистецтва, промислові будівлі й транспортні шляхи, природу. Часто зображені місцеве вбрання й унікальна сакральна архітектура: переважно дерев’яні церкви безцінного культурного й історичного значення. На знімках відображено також широкий етнічний і релігійний спектр місцевого населення (русини-українці, угорці, євреї, роми, словаки і чехи).
Повна збірка налічує майже 4400 фотографій на склі (колоризованих, кольорових і чорно-білих) і великоформатних чорно-білих пластин та 158 плівок, на яких автор відобразив Підкарпатську Русь, Словаччину, Моравську Словаччину, Чехію та інші області Центральної та Східної Європи та Північної Африки. У збірці є також фотокопії малюнків пером, які ілюструють художній талант Рудольфа Гульки. Збірка фотографій знаходиться у празькій Слов’янській бібліотеці (відділення Національної бібліотеки Чеської Республіки), у фондах якої є також його перекладацький доробок, а також понад 380 листів, адресованих Рудольфу Гульці від більше ніж сорока представників західноукраїнської науки і культури. Виставка триватиме до 29 березня.