Ця війна показала, хто є справжніми братами та сестрами України. Так дружня Естонія постійно допомагає Україні, передаючи нам військову техніку та боєприпаси. Передано ракети протитанкового ракетного комплексу Javelin, гаубиці, протитанкові міни, протитанкові гранатомети, міномети, транспортні засоби, обладнання зв’язку, медичне приладдя, засоби індивідуального захисту. Загалом вже надана Естонією допомога оцінюється в 257 мільйонів євро. Журналісти з України побували в гостях у цій балтійській країні, де зустрілись, зокрема, з Ігорем Шведе, контр-адміралом і колишнім командувачем ВМС Естонії з 2007 по 2012 роки. Говорили, звісно, про військову допомогу та членство в НАТО.

«Я думаю, Україна потрібна НАТО, а НАТО потрібно Україні. Це взаємовигідне співробітництво, яке у майбутньому тільки розшириться. НАТО залюбки матиме такого члена як Україна. Ми згодні допомагати Україні», – висловив свою думку в бесіді з українськими журналістками військовий.

Наприкінці 80-х, у 90-х ще існували сподівання на свободу слова, думки, демонстрації в росії. Але потім сталися події в Чечні, почалися придушення свободи слова, демократичного руху, згадує Ігор Шведе.

Контр-адмірал знає, про що каже: Шведе служив у штабі НАТО в Нортвуді, Великобританія. Був офіцером зв’язку штаб-квартири міжнародного миротворчого контингенту під час оборони Афганістану. Обіймав посади командира кораблів Ahti та Sulev, начальника дивізіону мінних тральщиків, начальника штабу об’єднаної балтійської ескадри мінних тральщиків.

 «Ми і до цих подій (війна росії проти України, – ред.) розуміли, в якому геополітичному становищі ми знаходимось. Тому й так активно працювали, щоб стати членами НАТО, – згадує Ігор Шведе. – Це дає безпеку Естонії, враховуючи розмір нашої країни».

Дійсно, ця балтійська країна зовсім невелика. Її площа 45 тисяч кв. км, населення – трохи більше 1 млн 330 тисяч осіб. Естонія за територією займає 129-те місце у світі (29-те в Європі), 158-е — за населенням (34-те в Європі), і за даними показниками є найменшою серед країн Балтії. Для порівняння, Запорізька область до повномасштабного вторгнення росії мала площу більше 27 тисяч кв. км, а населення складало за даними 2018 року понад 1 млн 700 тисяч осіб.

«Ми не мали ніяких ілюзій шодо росії. Особливо коли путін став главою держави, – констатує естонський військовий. – Події в Грузії 2008-го, в Україні 2014-го року показали, що ми були праві. Треба ще більше працювати, щоб ми були готові боронити нашу державу. Важливо, щоб наші союзники розуміли стан речей й були готові допомагати нам».

Без жодних ілюзій щодо країни-агресорки, Естонія продовжує допомагати нашій країні. Тож з урахуванням нового пакету сума військової допомоги, наданої Естонією Україні, зросте до 370 мільйонів євро. Це більш як 1% валового внутрішнього продукту країни. 

Крім зброї, Естонія у співпраці з Німеччиною передала Україні два польові госпіталі та медичне приладдя на суму майже 15 мільйонів євро і ще один польовий госпіталь у співпраці з Нідерландами та Норвегією. 

«Я вважаю, шлях до перемоги буде довгим, – ділиться думками Ігор Шведе. – Ми хочемо та повинні усе робити, щоб війна закінчилася на тих умовах, які Україна поставила своєю ціллю».

Військовий каже, до середини листопада росія втратила приблизно 40% своїх танків та 20% бронетехніки, але все ще має на озброєнні близько 10 тисяч танків та приблизно 36 тисяч одиниць бронетехніки. Крім того, першу хвилю мобілізації в рф завершено, і загалом 300 тисяч людей вже відправлено на війну в Україну або буде відправлено найближчим часом. росія зараз має на українських фронтах на 200 тисяч солдатів більше, ніж у момент нападу в лютому.

рф досі дотримується своїх стратегічних цілей і хоче відновити свої сфери впливу. Тому перемога України має вирішальне значення для Естонії та західних країн. Потрібно докласти максимум зусиль, щоб допомогти Україні здобути перемогу, сказав Шведе.

Підтримку України в Естонії підтверджують конкретними справами. Дружній Таллінн передає Києву всі свої 155-міліметрові гаубиці. Таким чином, хоче створити прецедент, щоби в інших держав не лишилося жодних виправдань, чому вони не можуть надати Україні необхідне озброєння для перемоги у війні. Уряд Естонії ухвалив наступний і наразі найбільший пакет військової допомоги Україні загальною вартістю 113 мільйонів євро. Йдеться про десятки гаубиць, тисячі артилерійських снарядів, сотні протитанкових гранатометів М2 “Карл-Густаф” із боєприпасами та засоби підтримки артилерійських підрозділів.

Після січневого рішення про передачу озброєння нашим військовим росія повідомила про зниження дипломатичних відносин з Естонією. У відповідь балтійська країна зобов’язала посла рф покинути країну.

Навчальний візит відбувся у рамках спільного проєкту Українського кризового медіа-центру та Естонського центру міжнародного розвитку за підтримки Посольства США у Києві та Міністерства закордонних справ Естонії.