За неофіційними даними, щороку до Кирилівки приїздить більше мільйону бажаючих відпочити з усієї України. Не дивлячись на проблеми, які накопичувались у селищі роками, кількість охочих відпочити тут більшає щосезону. Вулична їжа, місцеві смаколики, вино, сувеніри та пляжні іграшки — усім цим на будь-який смак та гаманець буквально кишать вулиці Кирилівки. Добре усвідомлюючи сезонність свого заробітку, вуличні торговці намагаються не відпускати без покупок жодного клієнта, поступаючись у ціні.
Але поруч з товаром, який тут більш ніж успішно реалізується, нерідко можна побачити побутові відходи, гнилі фрукти та овочі — їх тут викидають прямо на дорогу або утворюють імпровізовані смітники біля магазинів. Найбільше ж позитивних відгуків від відпочивальників цього року отримує саме Азовське море. А от торгувати в таких умовах навіть соромно, зізнається місцевий підприємець Сергій.
– Багато сміття та обмаль урн — хіба це може когось влаштовувати? Прибиранням тут ніхто не займається, проте плату за місце на ринку беруть регулярно і вчасно. Ось подивіться, тут багато казанів з пловом та іншими продуктами. А поруч — пил, пісок та гнилі відходи. Було б непогано, якби на центральних вулицях з’явилось більше урн і хоча б декілька біотуалетів. Інакше наступного року Кирилівка пропаде! – сказав Сергій.
У нескінченному потоці відпочивальників бачимо молоду родину. Сім’я Олексія приїхала сюди відпочивати з Дніпра. Цікавимось, чи задоволені вони своєю відпусткою. Втім, нашу розмову перериває автомобіль. Подібне у Кирилівці трапляється нерідко, адже вузькі вулички відпочивальникам доводиться ділити з великою кількістю громадського та приватного транспорту.
– Звичайно, нам це не подобається. Хотілося б окремий пішохідний перехід та доріжки уздовж усієї Кирилівки. Адже вірогідність потрапити під машину досить велика. Особливо ввечері, коли на дорогах тут багато нетверезих. Тоді ходити вулицями Кирилівки стає небезпечно, – вважає житель Дніпра Олексій.
Ще одне болюче питання — відсутність централізованої подачі питної води. Її у Кирилівці доставляють у водовозах, а водії працюють у 3 зміни цілодобово. Централізованої подачі питної води наразі у селищі немає. Існуючий водогін, який тягнеться до Кирилівки із селища Шелюги, був збудований ще у 70-ті роки минулого століття. З нього на станції роздачі воду розливають у цистерни, які доставляють питну воду до Кирилівки і на коси. Проте у Кирилівській селищній раді зазначають, існуючий водогін повністю справляється з усіма сезонними навантаженнями.
– Щороку ми проводимо його капітальний ремонт. З місцевого бюджету стабільно виділяємо до 1,5 млн гривень на рік на підтримання його стану. Ми вже повністю замінили усі аварійні ділянки, тому цього року побачили гарні результати, – каже перший заступник Кирилівського селищного голови Марина Логінова.
Щодоби у вигрібних ямах кожного подвір’я накопичується близько 1 кубометру стоків. Вивозять їх на полігон рідких побутових відходів поблизу Молочного лиману, який має статус гідрологічного заказника загальнодержавного значення. І хоч перші бази відпочинку почали зводити у Кирилівці ще на початку минулого століття, питання будівництва централізованої каналізації та очисних споруд залишається відкритим і досі.
– Свого часу на проектування очисних споруд ми зібрали з допомогою місцевих підприємців близько 3,5 млн гривень. Однак, цих коштів недостатньо. Зараз же найголовніше — отримати земельну ділянку під будівництво цих очисних споруд. Поки що з деяких причин у нас немає можливості оформити дозвільні документи. Але сподіваємось, що найближчим часом ми отримаємо право розпоряджатись землею за межами нашого населеного пункту згідно з реформою децентралізації. Тоді питання каналізації зрушить з мертвої крапки, – розповіла Марина Логінова.
Зараз курортний сезон у самому розпалі. А кількість відпочивальників, не дивлячись на усі недоліки кирилівського сервісу, з кожним роком лише зростає. Втім, важко оминути той факт, що служби, які відповідають за безпеку людей на пляжі та воді, з такою кількістю бажаючих позасмагати на Азовському узбережжі вже не справляються. Останнім часом у новинах та соціальних мережах побільшало повідомлень про потопельників та криміногенну ситуацію, яка все більш загострюється. А пляжі та центральні вулиці не мають достатньо місця, аби вмістити усіх бажаючих.