Через другий етап реформи медична галузь Запоріжжя опинилась у ситуації, коли фінансування не вистачає, а послуги повинні надаватись у повному обсязі безкоштовно

Через місяць, як реформування змінило механізм надходження коштів з Держбюджету до медичних закладів вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, в Офісі Президента нарешті почули медиків, які залишилися без зарплат, а стаціонари опинилися під загрозою закриття. Передбачалося, що Національна служба здоров’я України (НСЗУ) відшкодовуватиме кошти за кожного пацієнта, якому лікарня надала медичні послуги. Однак фактично це призвело лише до зменшення фінансування, бо встановлені тарифи на лікування занижені мінімум втроє.

Нагадаємо, міський голова Володимир Буряк ще до старту медреформи неодноразово звертався до центральних органів влади з вимогами внести зміни в запропоновану реформу, перенести терміни її впровадження. Схожі звернення від медиків надходили з усієї України. Нарешті, 4 травня Президент Володимир Зеленський виступив зі зверненням, в якому закликав усіх чиновників, відповідальних за сферу охорони здоров’я та медичну реформу в Україні, оперативно запропонувати шляхи виправлення помилок та внесення необхідних змін.

Позицію міського голови Володимира Буряка поділяють запорізькі медики. Як розповіла директор департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради Вікторія Ушакова, всі заклади охорони здоров’я міста вчасно уклали договори з НСЗУ на фінансування. Тож запорожці, у разі потреби, зможуть отримати будь-яку медичну послугу, існують договори на 103 пакети послуг. Правда в запорізьких лікарнях поки не пробували працювати по-новому – через епідемію коронавірусу планова госпіталізація та хірургічні втручання поки що не проводяться. Однак вже скоро їх можуть відновити, а хто буде все це оплачувати – незрозуміло.SHER3314_новый размер

– Ми неодноразово зверталися в МОЗ та НСЗУ із проханням більш зважено та раціонально підходити до реформи «вторинки». Впроваджувати її, усунувши законодавчі протиріччя, проаналізувавши всі ризики, яких дуже багато: не лише медичні, а і фінансово-економічні та соціальні. Ми приводили конкретні розрахунки. Але не отримали жодної відповіді на наші вимоги, – зазначила вона.

За її словами, медична галузь Запоріжжя опинилася в ситуації, коли можливості надавати в повному обсязі медичну допомогу пацієнту за програмою медичних гарантій обмежена, але обов’язки перед пацієнтом законодавчо прописані «безкоштовно і в повному обсязі».

– За пакетом медичних послуг медзаклад буде отримувати за кожний пролікований випадок певні кошти від НСЗУ. Не знаємо, як проводилися розрахунки тарифів, але вони не відповідають дійсності. Коли ми спробували самостійно підрахувати, скільки потрібно коштів, щоб вилікувати той чи інший випадок, виявилося, що ці суми не покривають ані зарплату лікаря, ані харчування для пацієнта, ані всі необхідні медикаменти. І як тепер сказати пацієнту, що тариф не покриває всіх витрат? Коли нормативна база чітко каже, що за пакетом медпослуг пацієнт отримує лікування безкоштовно. Тобто, громадяни не повинні сплачувати ні копійки. І за законом лікар не має права вимагати від пацієнта щось купити чи доплатити, – каже Вікторія Ушакова.

14 пакетів договорів с НСЗУ уклала 5-та міська лікарня – більше за всі інші лікарні нашого міста. Зараз тут в ургентній допомозі (коли хворого доставляє «швидка») нікому не відмовляють. Проте планова госпіталізація та операції не проводяться. За словами директора міської лікарні екстреної і швидкої медичної допомоги Дмитра Івченка, неадекватні тарифи – головна проблема медичної реформи.SHER3265_новый размер

– Неможливо за 6 тис. грн, які виділяє на одного пацієнта НСЗУ, надати якісну хірургічну допомогу і повноцінно повністю вилікувати людину згідно існуючих протоколів лікування, – каже він. – Хоча я впевнений, що реформа дійсно потрібна. Єдине, що її слід коригувати. Головна проблема – це не зовсім коректні тарифи.

Ще складніша ситуація у стоматологічних поліклініках. Хоча у Запоріжжі комунальні стоматологічні поліклініки ретельно готувалися до реформи, у тому числі й за допомогою міста, забезпечили матеріально-технічну базу, підключилися до медичної інформаційної системи.

– Із НСЗУ ми заключили договір на один пакет медичних послуг на надання невідкладної стоматологічної допомоги з приводу гострого болю дорослим та дітям та забезпечення дітей до 16 років плановою медичною допомогою. Проте зараз ми опинилися у складному становищі. Для того, щоб зберегти персонал, щоб забезпечити доступну медичну допомогу, коштів, які виділяються НСЗУ, не вистачить. Взагалі не зрозуміло, які суми брали за основу для підрахунку вартості пакету стоматологічних послуг. На лікування одного пацієнта передбачено… 9 грн. Насправді, щоб надавати послугу в повному обсязі, потрібно близько 200-300 грн., – розповіла директор КНП «Стоматологічна поліклініка №2» Ольга Бригадир.SHER3318_новый размер

У непростій ситуації опинилися і медики міської багатопрофільної лікарні №7, яка надає допомогу хірургічного та терапевтичного профілю, також в її складі є поліклініка та амбулаторія, яка обслуговує жителів Південного мікрорайону.

– У реформу ми увійшли із 6-ма пакетами послуг. Вже на етапі підготовки розуміли, що коштів, які виділяються на лікування одного випадку, буде явно недостатньо, незалежно від матеріального забезпечення лікарні. Просто неможливо прооперувати хворого за 4-5 тис., як і вилікувати важку пневмонію чи пролікувати, наприклад, важке захворювання печінки. Хвилює і вартість амбулаторно-поліклінічної послуги. Вартість одного відвідування вузького фахівця – 49 грн. Туди входить і зарплата, і лабораторні, і функціональні обстеження. Тариф повинен бути мінімум в 3 рази вищим. Для порівняння можна подивитися, скільки коштує прийом у приватних клініках, – наголошує директор КНП «Міська лікарня №7» Ірина Смирнова.SHER3256_новый размер

За її словами, в лікарні за місяць було проліковано 15 хворих на COVID-19. Із них 2 найважчих пацієнтів із пневмонією перевели до обласної інфекційної лікарні. Наразі на лікарняному ліжку залишилася 1 пацієнтка із цим діагнозом. Жінка є жителькою першого гуртожитку, де було виявлено осередок коронавірусу. Під час ПЦР тестів, перший у неї показав негативний результат, другий – позитивний. Хвороба проходить безсимптомно, але за протоколом лікування випишуть жінку лише коли два ПЦР-тести будуть негативними. До речі, за словами лікаря, майже всі пацієнти з підтвердженим коронавірусом суб’єктивно почувалися добре, навіть якщо у них була висока температура.

– Засоби індивідуального захисту для медичного персоналу та лікування хворих на коронавірус нам повністю забезпечили за рахунок коштів міського бюджету. Від НСЗУ пакету по коронавірусу ми не отримали. Зараз стоїть питання, яким чином виплачувати людям зарплату. Тих коштів, що перераховані НСЗУ за глобальною ставкою, явно недостатньо, – зазначила головний лікар.

Ірина Смирнова каже, що вступаючи в реформу, персонал лікарні сподівався, що як і співробітники первинної ланки медицини, отримуватиме гідну зарплату. Але поки їм не можуть забезпечити і мінімуму.

– Медпрацівники зараз доведені до межі. Така важка робота, така відповідальність, ризик, а зарплата мізерна. Наприклад, лікар – вузький фахівець з першою і вищою категорією отримує 5 тис. грн. Молодший медперсонал отримує мінімалку – до 4700 грн. Середній медперсонал – медичні сестри отримують 4,5 тис. грн «чистими». Медсестер у нас і так дефіцит. Залишаються працювати в основному ті, хто відпрацював вже не один десяток років. А молодь не прийде на таку зарплату, вони йдуть у приватні клініки або їдуть за кордон. Хотілося б, щоб все це змінилося. Вважаю, що від впровадження медичної реформи має стати краще і пацієнтам, і медпрацівникам, – зазначила Ірина Смирнова.

4 травня міський голова Володимир Буряк на своїй сторонці у Фейсбук прокоментував ситуацію.

«Сьогодні ми домоглися важливого результату – центральна влада заявила про готовність відступити від, не побоюся цього слова, вбивчої реформи сфери охорони здоров’я.

Протягом останніх двох місяців ми били на сполох та вимагали переглянути фінансування медзакладів вторинного рівня, зокрема, протитуберкульозних та психоневрологічних диспансерів, знайшли можливість співфінансування з міського бюджету. Ми вимагали забезпечити механізм фінансування міських лікарень на достатньому рівні, але нас не чули. Таке враження, що ніхто не усвідомлював наслідків…

І от, коли медики, які сьогодні знаходяться в буквальному сенсі «на передовій» боротьби з коронавірусом, вже дійшли майже до точки кипіння, центральна влада схаменулася. І це добре, інакше ці безвідповідальні дії могли б мати фатальні наслідки для галузі охорони здоров’я.

Під удар через медреформу поставлено 21 заклад охорони здоров’я вторинного рівня та майже 12 тис. працівників лікарень Запоріжжя! Тільки вдумайтеся в ці цифри! Невже це не було зрозуміло до 1 квітня? Що змінилося, окрім збільшення соціальної напруги?

Сподіваюся, що надалі слова будуть підкріплені реальними діями з боку центральної влади, а всі наступні кроки стануть продуманими», – написав він.

Читайте також: Запорізький пологовий будинок отримав обладнання для порятунку немовлят