У сильної половини людства бувають різні інтереси й вподобання, і одне з них – холодна зброя

Проте, як виявляється, багато хто з нас і гадки не має, що таке холодна зброя. Стражі порядку можуть схопити за невеличкий ніж у кишені і не звернути уваги на твоє мачете. Щоб розібратися у всіх тонкощах «металевих помічників» чоловічого дозвілля, ми вирушили у відомий магазин зброї Запоріжжя, де є навіть.

Колекційна зброя

З неї й почнемо. Як розповів співробітник музею Олександр Волох, для колекціонерів-початківців за ціновою категорією найбільш доступні багнети та багнети-ножі до гвинтівок. І, до речі, їхня музейна колекція теж починалася саме з цього. Наймасовіша їхня частина – це багнети Другої світової війни від гвинтівки та карабіна Мосіна. Хоча є тут і багнети ще з Першої світової. Початківці-колекціонери чи любителі завжди їх спершу і збирають.

– А якщо у людей є можливість побувати в екзотичних країнах, скажімо, Африці, то там у глибинці на базарах за невелику ціну можна придбати вже всякі етнографічні речі – шаманські топірці, національні мечі і таке інше, – говорить Олександр.

А ось колекційні шаблі і шашки, які знаходяться в Україні, вартують чималих коштів. Приблизно, 2 тис. доларів і більше. І якщо колекційну зброю можна зберігати вдома без проблем, то при її транспортуванні країною можуть виникнути проблеми. Скажімо, якщо ви в дорозі, і в багажнику вашого авто лежить історична шабля без відповідного дозволу на її перевезення – це вже адміністративна відповідальність.

Сучасна холодна і не холодна зброя

За великим рахунком це нонсенс, адже в жодній розвиненій країні світу немає такого поняття, як холодна чи не холодна зброя. Подібне відбувається тільки в пост-радянських країнах (крім Прибалтики). Тож у нас є методика криміналістичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів.

Критерії, за якими ніж можна віднести до холодної зброї

  • довжина леза не менше 90 мм;
  • товщина леза у найтовстішому місці 2,6 мм і більше;
  • висота виступу (гарди) щонайменше 5 мм, або сумарний виступ упора не менш як 5 мм по обидва боки рукоятки (йдеться про перехрестя, яке не дає руці зісковзувати на лезо);
  • глибина підпальцевої виїмки не менш 5 мм, якщо вона одна, і щонайменше 4 мм однієї, якщо їх декілька;
  • також ураховуються марка сталі та кут заточки.

SHER8710_новый размер

Якщо хоч одна з цих ознак не підходить, ніж не є холодною зброєю. Тепер ви розумієте, чому великі кухонні ножі (які занадто тонкі), чи величезні мачете без гарди – предмети абсолютно нешкідливі для навколишнього люду з погляду криміналістичної методики.

У вищезгаданому магазині є ножі та мачете на будь-який смак виробників з багатьох країн світу. Як розповів його власник Михайло Шлайфер, наприклад, швейцарські складні ножі Victorinox на сьогодні за якістю найкращі в світі. Спочатку вони замислювалися як офіцерські, а потім за своєю функціональністю пішли далі. В них може бути годинник, набір для виживання – взагалі до 100 опцій. Зараз на них попит у всьому світі і ціна, звичайно, не маленька – до 14 тис. грн! До речі, Михайло Григорович сам уже більше 20 років користується таким ножем, який його не раз виручав на риболовлі та в інших місцях.

SHER8744_новый размер

– Всі чоловіки діляться на 2 категорії – ті, у кого є Victorinox, і ті, у кого немає, але вони мріють про нього, – говорить Михайло Шлайфер.

Загалом, складні ножі у своїй більшості не є холодною зброєю, оскільки у них немає достатньої жорсткості конструкції. Проте ніж української розробки «Скіф», який збирають в Китаї, на ринку вже довів свою якість.

– Полюбляють запоріжці і довгі мачете, адже вони дуже зручні для тих же рибалок, скажімо, щоб почистити навколо себе очерет. Дачники теж їх беруть, кажуть – в господарстві дуже потрібна штука, – розповів власник магазину.

За його словами, ті ж ножі з Китаю, але ліцензійного виробництва, дуже якісні. До них можна віднести складні ножі на підшипниках.

Взагалі складні ножі дуже зручні в носінні, бо багато хто з них йде з кишеньковими кліпсами – вони завжди під рукою. Ті ж китайські ножі Ganzo компактні, з безліччю інструментів і прийнятним співвідношенням ціна-якість.

Цікаво, що фінські мисливські ножі «Marttiini» у своїй більшості теж не є холодною зброєю, але Михайло Шлайфер стверджує, що такої заточки, як у цього «фіна», немає більше ні у кого. Сталь дуже високої якості – ріже у висячому положенні навіть найтонші аркуші паперу, має теплу рукоять, і з ним дуже зручно працювати. До того ж, він не боїться води.

Шведські ножі Mora недорогі, але якісні і при цьому дуже гарні для туристів, мисливців, рибалок та підводників.

Є ще ножі з Дамаської сталі з різними малюнками на лезі, що для виробництва є вищим пілотажем. Також популярні японські ножі з агресивною формою під назвою Spyderco. У них сталь дуже високої твердості. Цей складаний ніж в Японії вважається бойовим. Їм озброюють навіть поліцейських. І ціна, звичайно, теж не маленька.

Ще тут є ножі російського, американського, італійського та іншого виробництва – тож, якщо зайдете, обов’язково собі щось підберете.

Читайте також: Найпопулярніші маршрути для прогулянки на каяках у Запоріжжі