Четверте засідання асоціації фінансових директорів Запоріжжя, яке відбулося минулого вівторка в приміщенні профспілкового комітету ВАТ «Мотор Січ», пройшло під головуванням фінансового директора ПАТ «Запоріжсталь» депутата міськради Руслана Божка. На засіданні йшлося про новинки в бюджетному процесі міста, комунальних підприємствах, ініціативи Запорізької міської влади, пов’язані з прозорістю бюджету. Відбулася презентація програм бюджету м. Запоріжжя, аналітика по статтях бюджету «Охорона здоров’я», «Освіта». Начальник ГУ ДФС в Запорізькій області Олексій Кавилін проінформував присутніх про зміни в держфіскальній системі країни та відповів на запитання директорів щодо фіскальної політики. Відбулася презентація сайту та логотипу Асоціації фінансових директорів Запоріжжя, фіндиректори обговорили загальні питання подальшої діяльності Асоціації.
– Основна ідея нашої Асоціації – створення професійного товариства фінансистів та економістів у Запоріжжі, – відкрив засідання Руслан Божко, – та надання їм можливості обговорювати проблеми міста, зокрема, що стосуються бюджетної сфери, фіскальної політики, зробити прозорішим бюджет.
Далі Руслан Анатолійович поінформував присутніх про новації в бюджетному процесі міста, ініціативи депутатського корпусу та запорізької громадськості.
– Зараз на сайт міськради викладено два проекти, – зазначив він, – перший з яких – проект народного бюджетування, або бюджету участі, як його називають, знайшов підтримку. Це коли в рамках певного ліміту жителям міста дається можливість визначати ініціативи чи проекти, які будуть закладені в бюджет. На сесію виноситься проект положення про народне бюджетування, і ми сподіваємося, що вже з липня буде запущено перший цикл – рекламування даного процесу, збір заявок, голосування та, кінець кінцем, затвердження координаційною радою проектів, які будуть затверджені в рамках другого півріччя. Природно, їх виконання почнеться наступного року. Важливо, що уже кілька разів були громадські слухання зі зворотним зв’язком по даній темі. Бо насправді міст в Україні, які б його впровадили, не багато. При цьому всі погоджуються, що рівні залучення та порозуміння напряму залежать від інформування по даній темі. Тобто наскільки пересічний запоріжець розуміє, що, взявши участь в народному бюджетуванні, він зможе отримати бюджетне фінансування до 300 тис грн. на рішення проблем свого двору чи району в цілому.
Руслан Анатолійович розповів про останнє нововведення, що увійшло до бюджету 2016 року: зроблені паспорти програм бюджету, де зафіксовано основні показники і можна чітко простежити цифри, затверджені на ту чи іншу статтю. При цьому будь-які зміни прирівнюються до перезатвердження програми. Це дозволить якісно покращити процес бюджетування та перегляду програм у Запоріжжі.
– Ці ініціативи не тільки плануються, а й вже виконуються в бюджеті 2016 року, – завершив розповідь Руслан Божко, запросивши до розмови директора Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міськради Ольгу Вагіс та заступника міського голови з питань виконавчих органів влади Валентину Малиш для презентації програм бюджету м. Запоріжжя та аналізу статей в бюджету «Охорона здоров’я» та «Освіта», витрати на які є найбільшими та складають до 70 відсотків всього бюджету.
Довідка «ЗС». Щодо галузі охорони здоров’я повідомили, що бюджетом міста передбачене на її фінансування 821,4 млн грн. Мережа охорони здоров’я складає 40 лікувальних закладів. Фінансування центрів медичної допомоги складає до 183 млн грн., і цьогорік депутатський корпус вирішив приділити особливу увагу саме цій категорії медзакладів, затвердивши на сесії відповідну програму. Особлива увага приділяється оснащенню в цих центрах медичної бази: придбанню електрокардіографів, реєстраторів, автотранспорту, а також реконструкції та капремонтів всіх закладів.
До речі. На балансі міста є 109 дошкільних закладів, 120 шкіл разом з вечірніми, 17 позашкільних закладів та 17 профтехучилищ. По районах міста мережа приблизно однакова. В цілому, на 2016 рік фінансування на галузь освіти складе 1млрд 361,5 млн грн. Прикметно, що профтехучилища, на які передбачено 150 млн грн., передано на фінансування міста в січні 2016 року, згідно зі змінами, внесеними до Бюджетного кодексу, що є додатковим навантаженням на місто з фінансування закладів освіти.
Окремо доповідачі зупинилися на проблемі черги дітей у дитсадки, яка складає зараз до 1600 осіб. Бюджетом на 2016 рік передбачені витрати на відкриття додаткових груп та нових дитсадків у Дніпровському та Комунарському районах міста, що в цілому дозволить знизити чергу наполовину, а в деяких районах вона зникне взагалі. Було також зазначено, що в середньому в школах витрати на одного учня складають в межах 11 тис. грн. на рік.
Дослівно. Руслан Божко: «Фактично вже формується підхід громади до питань, які доведеться приймати на депутатських сесіях. Зокрема, наскільки дійсно треба ущільнювати школи, та як відреагує на це громада міста. Ми бачимо тренд, ми бачимо, що зараз відбувається подорожчання утримання кожного учня, і якщо ми не будемо приймати відповідних заходів, витратна частина неодмінно збільшуватиметься. А одним з інститутів допомоги місту з вирішення проблем наших жителів і повинна стати Асоціація фінансових директорів Запоріжжя».
Євген ПАНТЕЛЕЄВ