У Запорізькій міській раді відбулася зустріч голів ОСББ та ЖБК з органами самоврядування та народним депутатом України Оленою Бабак, де були обговорені проблемні питання в сфері ЖКГ, які потребують законодавчого врегулювання
Борг за субсидіями сягає сотень мільйонів
Олена Бабак є заступником голови комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Верховної Ради України, автором і співавтором законодавчих документів у сфері житлово-комунального господарства та комунальних послуг. Мета її візиту – діалог із запоріжцями та пошук відповідей на питання, що виникають внаслідок неоднозначних змін у законодавстві стосовно ЖКГ. Мається на увазі суперечлива постанова Кабміну України №256 «Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», яка набула чинності 1 січня 2018 р.
– Ця постанова виключила ОСББ з переліку суб’єктів, яким держава відшкодовує субсидії. ОСББ не має інструментів і механізму, як подати до соцзахисту запит, щоб отримати від держави те, що вона заборгувала. Зараз по всій Україні спостерігається колапс із виплатами субсидій для співвласників багатоквартирних будинків. Цю проблему потрібно вирішувати терміново, – зазначила Олена Бабак.
Начальник управління соціального захисту населення Запорізької міськради Ольга Полковникова додала, що борги за субсидіями ростуть:
– 60% домогосподарств міста Запоріжжя користуються пільгами і субсидіями на оплату житлово-комунальних послуг, це 137,5 тисяч сімей. Зрозуміло, що соціальна сфера, опинившись у таких обставинах, потребує швидких відповідей на всі питання, що з’являються та поступають до управління соцзахисту. У нас вже стало традицією зустрічатись із керівниками ЖКГ. Ми ввели електронну чергу і намагаємось оперативно вирішувати всі ці питання. Станом на 1 січня 2018 кредиторська заборгованість державного бюджету перед одержувачами субсидій становить вже 417 мільйонів гривень. З них 19,7 млн гривень – перед ЖКГ та ОСББ, – підкреслила вона.
Оскільки людям не виплачують субсидії, то вони, відповідно, не можуть заплатити за спожиті енергоносії. Зокрема, за надане їм тепло Концерном МТМ.
Заступник міського голови Олексій Бородай нагадав про борги, що стосувались Концерну МТМ перед компанією «Нафтогаз-Україна».
– Адже, за рішенням суду, Концерн МТМ платить не тільки основний борг, а й штрафні санкції. Тому минулого року міськрадою було прийнято рішення виділити їм кошти на погашення боргу перед «Нафтогазом» у сумі 123 мільйонів гривень, за рахунок чого йде списання для Концерну в 174 мільйони, – зазначив він.
Поліція не розуміє, хто такі ОСББ
А от голова координаційної ради щодо функціонування ОСББ та ЖБК при міськраді Марина Гордиман пройшлася з критикою по деяких органах самоврядування та поліції.
Зокрема вона нагадала, що з ініціативи громадськості рада була створена в серпні 2017 року для побудови нормальної робочої комунікації з виконавчою владою щодо функціонування ЖБК та ОСББ. Дійсно, представництво в раді забезпечено усіма районами міста, проте виключно головами ОСББ та ЖБК, що значно ускладнює реалізацію основної мети – координації. А де ж представники профільних департаментів? Тож вона сподівається, що найближчим часом ця помилка буде виправлена. Оскільки у них досить поточних проблем, які вимагають спільного рішення з виконавчою владою. Основні питання пов’язані з підтримкою капітальних ремонтів будинків, зональним структуруванням та перезакріпленням прибудинкової території. Зараз формуються робочі групи з питань співфінансування та розподілу прибудинкової території.
Є в них і проблеми. Приміром, з районними управліннями соцзахисту населення, які продовжують нараховувати субсидії боржникам у будинку. При тому, що в бюджеті зараз досить вагома «діра», і заборгованість компенсації субсидій становить вже більше 3-4 місяців.
– Є проблеми і з поліцією, яка не розуміє сутності правової організації і функціонування ОСББ. Частина з них все ще вважає, що це державна установа. При цьому є питання, які вимагають розгляду на рівні центральної влади. Загалом же, незважаючи на всі складнощі, процес організації розвитку ОСББ продовжується. Сподіваємося, що це базовий шлях до підвищення комфорту і енергоефективності житлового фонду, – підкреслила вона.
Нардеп Олена Бабак значно краще відгукнулась про роботу управлінь соціального захисту населення:
– Вони стали тією структурою, яка на собі витримує весь негатив цінової політики нашої держави. Та незважаючи на це, служби працюють добре, і їм можна лише дякувати за це, – відзначила Олена Валеріївна.