Регіони-лідери: скільки коштів у 2023-му передбачили на відновлення інфраструктури в регіонах.

Питання відновлення інфраструктури України, зокрема після знищень російською армією, в суспільстві викликає цілу низку обговорень. З одного боку, відновлення важливе, адже це забезпечить сталу життєдіяльність, навіть в умовах війни. З іншого, суспільство вимагає більше коштів спрямувати на підтримку ЗСУ – і це теж нормально.

Служби відновлення інфраструктури наразі є в кожній з областей України – і всі вони укладали угоди цього року. ГО «Антикорупційний штаб» проаналізували укладені договори служб. Також важливо зауважити, що Державне агентство відновлення інфраструктури України безпосередньо закупівлі на ремонт інфраструктури не проводить – це справа служб на місцях. Відтак, угоди укладають саме місцеві служби відновлення (в кожній області) і контролюють роботу саме вони.

проаналізували суми угод, які уклали обласні служби відновлення у 2023 році.

Отже, найбільші суми витрат на відновлення – у Дніпропетровської області: у 2023 році угод уклали на 13,1 млрд грн. Далі за обсягом укладених угод — Львівська область (понад 10 мільярдів), а замикає трійцю Харківська область — майже 9 млрд грн. Запорізька область уклала угоди більш ніж на 7,1 млрд грн.

Деякі угоди укладають не на один рік, тобто йдеться не про суми вже витрачених коштів, а саме про суми угод. До слова, ці суми також можуть змінюватись протягом строку виконання робіт.

Добре прослідковується залежність обсягів руйнувань та вартості угод на ремонти або відновлення інфраструктури, каже Голова Правління ГО «Антикорупційний штаб» Сергій Миткалик: «Трійка областей, де сума угод найбільша, цілком логічна: Дніпропетровщина і Харківщина перебувають під щільним обстрілом росіян, а Львівщина, яку можна назвати тиловою, продовжує утримувати свою інфраструктуру в належному стані.

Так само недалеко від трійки Миколаївська та Запорізька області: тут також чимало знищеної або пошкодженої росіянами інфраструктури, яку варто відновлювати, адже це переважно критична інфраструктура. Значно менше контрактів на відновлення уклали в Херсонській області, але там щільні обстріли росіян тривають і досі, а частина області досі окупована, тому витрачати кошти на відновлення в обсягах хоча б сусідньої Миколаївщини точно немає сенсу: працюють там, де є можливість».

Відновлювати інфраструктуру потрібно – навіть під час війни, наголошує Сергій Миткалик: «Я повністю згоден із тими, хто каже про те, що кошти на оборону – це першочергові і найважливіші витрати в країні, де триває війна. Але і кошти на відновлення також мають витрачатись, інакше просто не буде що обороняти. Тому поступове відновлення там, де це можливо і в обсягах, які дозволяють паралельно фінансувати українську армію, також має бути. Зрештою, це і можливості для українського бізнесу залишатись в країні та працювати на її благо, сплачувати податки, з яких потім буде здійснюватись фінансування армії. Але все має, звісно, свої межі та обсяги».