За 4 роки на вулицях міста значно поменшало незаконних конструкцій
Ряди кіосків на зупинках, рекламні конструкції, що затуляють собою фасад будівлі, та вивіски, які яскраво світяться та заважають спати вночі. Всі ці проблеми добре знайомі запоріжцям. Але останні 4 роки місто почало змінюватися. Будівлі стають привабливішими та менш захаращеними, підприємці добровільно–примусово прибирають яскраві банери та замінюють їх на вивіски у формі звичайних невеликих літер. Такі позитивні зміни стали можливі завдяки роботі Інспекції з благоустрою міста, Департаменту архітектури та комунальних підприємств
Без документів – на знесення
У Запоріжжі затверджена схема розміщення кіосків та інших торгових «точок». Кожна з таких малих архітектурних форм повинна мати відповідну документацію. У місті ще доволі багато споруд, які не мають жодних дозволів.
Наприкінці минулого року міська влада активізувала боротьбу з ними. Це завдання поставив міський голова Володимир Буряк. Адже такі об’єкти псують зовнішній вигляд міста, часто розташовуються на зелених зонах і заважають пішоходам. Усі малі архітектурні форми, що не мають відповідних дозвільних документів, мають бути демонтовані – це торговельні кіоски, пересувні торгові автопричепи, самовільно встановлені обмежувачі руху, незаконні гаражі.
Водночас міський голова підкреслив, що ніхто не збирається заважати підприємцям, які законно встановили тимчасові споруди, ведуть у них підприємницьку діяльність. Інша ситуація з тими, хто порушує закон, складаючи при цьому недобросовісну конкуренцію законослухняному бізнесу.
Незаконно встановлені кіоски прибирають за допомогою спеціального крана та вивозять на зберігання до однієї з баз КП «Запоріжелектротранс». Там вони перебуватимуть до року. Якщо за цей час власник не знайдеться, то споруду продадуть на торгах. Коли господар все ж вирішить забрати своє майно, він має сплатити витрати на демонтаж та зберігання.
Завдяки роботі Інспекції з благоустрою демонтували вже понад 200 об’єктів різного роду – це металеві конструкції торгового призначення, малі архітектурні форми, тимчасові споруди, засоби пересувної торгової мережі (автолавки, автопричепи), а також металеві гаражі, паркани, розміщені на територіях комунальної власності без дозвільних документів.
Відповідно до Коду міста
4-й рік поспіль у Запоріжжі ведеться посилена боротьба з незаконною зовнішньою рекламою. Перед примусовим усуненням рекламних щитів підприємці отримують лист–попередження із проханням самостійно провести демонтаж у зазначений термін. Якщо власник ігнорує це попередження, інспекція з благоустрою разом з комунальними службами демонтує конструкції самостійно та вивозить їх на зберігання. Підприємець може повернути собі рекламні вивіски, якщо сплатить суму, виставлену за демонтажні роботи.
Виявляє порушників і демонтує невідповідну рекламу робоча група, до складу якої входять представники міської інспекції з благоустрою, департаменту архітектури і комунального підприємства «Запоріжградпроєкт».
Підприємців, які порушують вигляд історичних будівель, або чиї кіоски не відповідають коду міста – карають.
– Адміністративна відповідальність за ст. 152 ККУ – від 340 до 1340 грн для фізичних осіб. І від 850 – до 1700 грн – фізичні особи–підприємці або юридичні особи, – розповів про штрафи для незаконослухняних підприємців начальник інспекції із благоустрою Запорізької міської ради Віталій Лисенко.
На початку року подібний випадок стався з будинком 192 по пр. Соборному. Там орендар без дозволу пофарбував фасад пам’ятки архітектури в білий колір. І як розповіли в Інспекції з благоустрою, такі роботи були незаконні. Адже багатоповерхівка є архітектурною пам’яткою, захищається Законом про охорону культурної спадщини та має історичний статус. Зазначають, фасад будинку перефарбували без дозвільних документів. Підприємця за це оштрафували до 1700 грн та змусили повернути фасад будинку до первинного вигляду.
Рік тому вивіску з написом «Ярмарка» та ролети на прибудові по пр. Соборному, 228 у Дніпровському районі міста розмалювали у кольори веселки. У соцмережах такі дії викликали хвилю обурення від запоріжців. Ситуацію прокоментував і краєзнавець Роман Акбаш. Він підкреслив, що будівля, яку пофарбували, входить до історичного ареалу, цінного не тільки для Запоріжжя. Будинок внесений до Державного реєстру національного культурного надбання.
– Шосте селище (Соцмісто) представляло країну на Всесвітніх виставках 1937 і 1939 років. Воно ніби претендує на якесь місце в списку спадщини ЮНЕСКО. Причому, це ще й квартал–комуна, другий квартал цього самого Шостого селища – взагалі одна з найцікавіших історій, що траплялася коли–небудь із Запоріжжям. Причому, це будинок з артікського туфу – теж ще та дивина для України, одна з наших запорізьких «фішечок». Втім, туфу цього під штукатуркою не видно вже давно, – написав на особистій сторінці у Facebook Роман Акбаш.
На пр. Металургів попри попередження та штрафи після кожного демонтажу рекламну вивіску одного відомого банку поновлюють власники вже вчетверте, попри невідповідність рекламної вивіски. Заступник директора департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради Павло Назаренко підкреслив, що орендарі приміщення у будинку № 179 зверталися за погодженням конструкцій. Фахівці департаменту архітектури та містобудування підібрали колір фризу, який відповідає фасаду будинку. Частина врахували рекомендацїї, дехто ними знехтував. Це заактовано, підприємцям направили приписи на добровільне усунення порушень.
За словами Віталія Лисенка, рекламна вивіска повинна розміщуватися на площі до 3 кв. м і не затуляти фасадну частину будинку, літери на ній мають бути прозорі. Аби отримати погодження щодо архітектурного типу і стилю, проєкт необхідно надавати до міського Департаменту архітектури та містобудування.
Понад місяць тому в Запоріжжі в межах програми благоустрою «Код міста» демонтували рекламну вивіску магазину, де продавали картриджі для ігрових приставок. Над аркою будинку понад десяток років висіла рекламна споруда із популярним в 90-ті роки героєм комп’ютерних ігор СуперМаріо.
Нещодавно у Вознесенівському районі за адресою пр. Соборний, 151, демонтували ще одну незаконну рекламну вивіску ювелірного магазину. На цей об’єкт надходила велика кількість скарг від запоріжців. Адже рекламна конструкція псувала фасад будівлі. Вона входить до історичного ареалу «Соціалістичне Запоріжжя» і є представником архітектурного стилю «сталінський ампір» і внесена до Єдиного державного реєстру пам’яток архітектури містобудування. Тому особлива увага приковується до будівель, які розташовані від торговельного центру «Україна» до пл. Запорізької.
2 місяці тому власника попередили про невідповідність рекламної вивіски на його закладі. Потім зробили припис, але не було реакції. Тому відбувається демонтаж.
За словами начальника Інспекції з благоустрою Віталія Лисенка, протягом цього року на вулицях Запоріжжя перевірили понад 400 конструкцій, які власники розмістили без дозволу, або які не відповідають затвердженим стандартам. Половину з них підприємці прибрали самостійно. Інші ж демонтували комунальники.
Зараз триває робота з демонтажу вивісок від будинку по пр. Соборному, 151 до пл. Фестивальної.
А тим часом містяни вже активно висловлюють слова вдячності Інспекції та комунальникам, які демонтують цю «славнозвісну» вивіску:
Читайте також: В центрі Запоріжжя водії масово паркуються з порушеннями