У неділю на каскаді фонтанів “Райдуга” тисячі запоріжців та гостей обласного центру відсвяткували Масляну. Тисячі людей зібралися разом, щоб за народними традиціями весело та ситно проводити зиму та зустріти весну, а ще попросити один в одного пробачення, як це водиться у православних у Прощену неділю – останній день перед Великим постом.

 

Уперше Масляну в Запоріжжі відзначали так масштабно, майже як Покровський ярмарок, тільки без зупинки руху по Набережній магістралі. Вже о 12 годині на “Райдузі” було багато людей, і їх все прибувало і прибувало.
На центральній сцені народ веселили скоморохи та один за одним виступали співочі колективи. По обидва боки від фонтану свої товари представили десятки підприємців і майстрів народної творчості. В 10 наметах проводили майстер-класи вихованці районних центрів дитячої та юнацької творчості.
На газонах для малечі було організовано конкурси та забави: їх вчили ходити на ходулях, стрибати в мішках, скакати на імпровізованих конячках. На стадіоні “Олімпійські надії” дітей катали верхи на справжніх конях.
Найбільше учасників і глядачів зібрав дерев’яний стовп із подарунками, який встановили задля розваги запоріжців члени організації “Спас”. На змащений олією стовп намагалися влізти не лише молоді хлопці, але й чоловіки у віці та навіть дівчина, якій, на жаль, не пощастило. Як розповів “ЗС” президент Всеукраїнської федерації “Спас” Олександр Притула, для відтворення давньої розваги слов’янських чоловіків Партія Регіонів надала вісім коштовних призів. Найспритнішим та найсильнішим запоріжцям дісталися шкіряні чоботи, в яких були номерки із правом на отримання праски, блендера, соковижималки, електричної м’ясорубки, магнітоли, зволожувача повітря.
Яка ж Масниця без млинців! На “Райдузі” в неділю з різними начинками їх пропонували купити декілька торгових наметів. У середньому ціна – 4 гривні за штуку.
Безкоштовними символами сонця всіх бажаючих частували біля намета з вивіскою “Запорізький самовар”. Правда, не відразу вдалися млинці у кухарів, що готували одночасно приблизно на двох десятках сковорідок. То підгорали вони, то бралися комом, як у тій приказці. Але все ж-таки запоріжці дочекалися пригощання. До речі, особливо млинці стали вдаватися, коли до їх випікання долучився сам міський голова Олександр Сін.
Після цього на головній сцені свята перед усіма запоріжцями міський голова попросив вибачення за все, на що мешканці міста можуть ображатися на міську владу. Зокрема, Олександр Сін сказав: “Якщо ми десь не відгукнулися, не все зробили так, як ви того хочете, – пробачте. Давайте вибачимо один одного, щоб із чистою душею увійти у Великий піст і невдовзі зустріти велике свято Великодня”.
З Масляною привітав запоріжців і народний депутат України Євген Карташов. Усіх, хто в той день зібрався біля “Райдуги”, хто почуває себе запоріжцями, він закликав радіти  життю і теж попросив привселюдно пробачення.
Закликав запоріжців простити один одного і благословив всіх православних з понеділка почати постувати архієпископ Запорізький і Мелитопольський Лука. Він сказав: “Господь, як всі батьки, дає своїм дітям час для весілля і час для праці. Отже, сьогодні – час для весілля”.
Як того вимагають традиції, запоріжці спалили опудало зими. Отже, чекаємо на весну і очищуємо душу постом перед Великоднем.

Фото Володимира ШЕРЕМЕТА