Кому «розміновувати» за собаками
Для відповідального власника собаки виховання улюбленця – це ще й виховання самого себе. Доводиться поєднувати приємні моменти гри з вихованцем і прибирання за ним. У місті це особливо важливо, адже залишені після прогулянки екскременти несуть для людей ризик зараження паразитами і бактеріями.
В одному грамі собачих фекалій мешкають приблизно 23 млн бактерій. Вони легко потрапляють в наші оселі через взуття і лапки домашніх собак. А потрапляючи в організм людини, можуть стати причиною кишкових розладів, болю і навіть захворювань нирок. Собачі екскременти можуть бути джерелом зараження аскаридами, сальмонелою, бичачим ціп’яком та іншими паразитами. Лікарі відзначають, що хворіють і містяни, і дачники, а діти часто заражаються в пісочницях, коли недобросовісні власники навмисно або ненавмисно пускають туди собак.
За підрахунками фахівців, приблизно 1520 тонн фекалій на день залишають після себе домашні собаки в Україні, а це 554 000 тонн на рік. При цьому одні власники тварин прибирають за своїми хатніми улюбленцями, водночас інші вважають це марною справою. На їхню думку, це «природні добрива», і нічого поганого в цьому не бачать і акцентують увагу на тому, що немає сенсу прибирати екскременти в пакети, оскільки це ще більше забруднює навколишнє середовище. Адже пакети не розкладаються! І екскременти в пакеті, що валяються в смітті, скупчення газів від нерозкладених подібних відходів – це в рази небезпечніше.
Фахівці кажуть, що залишати собачі «міни» на землі не можна. Оскільки вони мають дуже високу хімічну активність і дуже повільно розкладаються. Тому рослини швидше загинуть, ніж будуть удобрені. Крім того, собачі купки залучають оточуючих собак помітити місце. В собачій сечі висока концентрація азоту, який теж викликає опік ґрунту. Тож, якщо, прогулюючись, ви побачите на газоні лисини – швидше за все, саме це місце найчастіше мітять собаки.
Прибирати чи ні
В Україні набув чинності закон, в якому встановлені штрафи за неприбрані собачі фекалії. Так власники собак, які не хочуть прибирати за своїми домашніми вихованцями, повинні заплатити від 850 до 1700 грн.
При цьому багато хто з собачників вказує, що недостатньо робиться для розвитку звички прибирати за своїм собакою.
Собаководи кажуть: якщо збирати фекалії у пакетик і викидати в урну, то штраф за це буде в рази перевищувати штраф за те, якби не прибрати за собакою взагалі. Але при цьому і спеціально відведених урн немає. Так що ж робити? В розвинених країнах створені необхідні умови – встановлені спеціальні точки, де можна взяти одноразовий паперовий пакетик з совком. Крім того, що самі собаководи прибирають, додатково це роблять спеціальні працівники, які щоранку виїжджають у парки для собак та прибирають їх від фекалій. У нас поки що країна не досягла такого рівня.
Молода запоріжанка має собаку породи бігль. Її собака належить до мисливських собак. Тому через особливості породи її улюбленець завдає хазяйці багато клопотів.
– Дуже часто буває, що після прогулянки морда собаки вся в фекаліях інших собак. Таким чином вона збиває запах. Намагаємося гуляти в чистих парках, і завжди прибираю за улюбленцем, хотілося, щоб так робили і всі інші, – поділилася дівчина.
Хазяїн цуценяти такси Локі каже, що став собаководом зовсім нещодавно, але попри все – за збереження чистоти довкілля.
– Прибирати за собаками варто, і я сам прибираю. По-перше, самому неприємно, коли йдеш і боїшся вступити в «міни». А по-друге, треба берегти природу. І всю родину привчаю прибирати за нашою маленькою таксою, це не так вже і складно, – розповів чоловік.
Ще одна хазяйка розповіла, що, попри те, що порода її собаки велика – курцхаар, вона все одно прибирає за ним. Хазяйка зауважила, що як тільки у неї з’явилося цуценятко, і воно почало привчатися до прогулянок, з тих пір завжди прибирає за улюбленцем.
Отже, прибирати чи ні – залежить тільки від хазяїв. Бережіть своїх домашніх улюбленців і природу.
Читайте також: В Запоріжжі розпустилися вербові котики – фотофакт