Нещодавно в Запоріжжі встановили вже три станції громадського моніторингу хімічної та радіаційної небезпеки, щоб жителі могли швидко дізнатися про забруднення чи радіацію та зберегти здоров’я.


«Громадська організація «Екосенс», враховуючи непередбачуваність російських терористів, поставила собі мету цілодобово в режимі реального часу інформувати населення про можливі екологічні загрози та способи вберегти здоров’я, – розповідає голова ГО Тетяна Жавжарова. – Тож поставили станцію моніторингу з датчиками аміаку, хлору, радіаційного фону на Зеленому Яру, щоб контролювати безпеку довкілля після обстрілів заводів. Далі поставили станцію з датчиком аміаку і радіації на Шевченківському районі, де недалеко є підприємство з великим запасом аміаку. На підключенні ще третя станція з датчиком хлору у Космічному районі. Тепер громада Запоріжжя може перевіряти, чи нема надмірного забруднення довкілля, на карті https://cleanair.org.ua/ Або підключити чат-бот Smog alarm і отримувати сповіщення про небезпеку довкілля відразу у Telegram на телефон».


Все це стало можливим завдяки підтримці Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.

В умовах війни продовжує існувати можливість хімічної загрози. Причиною можуть бути аварії на хімічних підприємствах в результаті обстрілів ворогом, і можливе застосування окупантами хімічної зброї. Про таку можливість неодноразово заявляли вітчизняні та закордонні експерти.

Запорізька область входить до числа промислових лідерів, які складають основу індустріального потенціалу України. На території області зосереджені практично всі основні галузі промисловості. Основу складають металургійний та енергетичний комплекси. На території області зареєстровані хімічно-небезпечні підприємства, технологічний процес яких  використовує  хімічні речовини – хлор, аміак та інші.

Після початку вторгнення російської федерації  всі ці підприємства перейшли у режим посиленого контролю за умовами використання та зберігання хімічних речовин 1-4 класу небезпеки. Наприклад, частиною об’єктів вжито заходів щодо максимальної мінімізації ризиків –  аміак практично весь стравлено через ємності з водою. Таким чином загрози від витоку аміаку ліквідовано.

На тих об’єктах, де виробничий процес цього не дозволяє, а обсяги хімічних речовин  достатньо великі – до спеціалізованих служб підприємств для посилення контролю долучена СБУ. 

Проте у військовій ситуації ми маємо бути готовими до дій у випадку хімічної загрози, оперативно реагувати на неї. Важливо дотримуватись правил, які були розроблені фахівцями цивільного захисту.

Ще раз нагадуємо про дії населення у випадку хімічної небезпеки.

Дії у випадку раптового виникнення хімічної небезпеки:

  • ·Уникайте паніки. Надягніть засоби індивідуального захисту органів дихання (ватяно-марлеву пов’язку та найпростіші засоби захисту шкіри (плащ, прорезинену накидку, гумові чоботи).
  • ·За можливості негайно залиште зону хімічного забруднення.
  • ·Якщо засобів індивідуального захисту немає і вийти з району аварії неможливо, залишайтесь у приміщенні і негайно та надійно герметизуйте його! Зменшіть можливість проникнення НХР – небезпечних хімічних речовин  (парів, аерозолів) у приміщення: щільно зачиніть вікна та двері, димоходи, вентиляційні люки, щілини в рамах вікон та дверей заклейте, вимкніть джерела газо-, електропостачання та загасіть вогонь у печах.
  • ·Чекайте повідомлень від органів влади з питань надзвичайних ситуацій за допомогою засобів зв’язку.
  • ·Знайте, що уражаюча дія конкретної НХР на людину залежить від її концентрації у повітрі та тривалості, тому, якщо немає можливості покинути небезпечну зону, не панікуйте і продовжуйте вживати заходи безпеки.
  • ·Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води та інші необхідні речі у герметичну валізу та підготуйтеся до евакуації.
  • ·Попередьте сусідів про початок евакуації. Надайте допомогу дітям, інвалідам та літнім людям. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
  • ·Залишаючи приміщення (квартиру, будинок), вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.
  • ·Виходьте із зони хімічного зараження в бік, перпендикулярний напрямку вітру, та обходьте тунелі, яри, лощини – в низинах може бути висока концентрація НХР.
  • ·При підозрі на ураження НХР уникайте будь-яких фізичних навантажень, необхідно пити велику кількість рідини (чай, молоко, сік, воду) та звернутися до медичного закладу.
  • ·Вийшовши із зони зараження, зніміть верхній одяг, ретельно вимийте очі, ніс та рот, за можливості прийміть душ.
  • ·З прибуттям на нове місце перебування, дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.