Катаракта займає перше місце в Україні і в Запоріжжі за поширеністю серед захворювань очей. Це помутніння кришталика: невелике місцеве помутніння або загальна втрата прозорості. Хвороба може розвинутися в результаті старіння або через спадкові фактори, травми, запалення, метаболічні розлади організму опромінення. За даними статистики в Запоріжжі катарактою страждає більше 70% населення у віці від 72 років і близько 20% у віці 40-60 років. Це означає, що сьогодні захворювання є не тільки однією з актуальних офтальмологічних проблем, але й важливою медичною та соціальною проблемою. Середній показник поширеності катаракти за період з 2012 до 2015 року склав 1471,6 на 100 тисяч серед дорослого населення.
Хірургічне видалення катаракти залишається єдиним ефективним методом лікування для відновлення і підтримки зору. Крім того, не існує методів профілактичного лікування вродженої чи набутої катаракти.
Згідно з програмою «Охорона здоров’я Запоріжжя на період 2016-2018 роки» передбачено фінансове забезпечення медичною допомогою пацієнтів з дефектами зору за рахунок місцевого бюджету. За 8 місяців 2017 було прооперовано 382 людини на суму понад 320 тис. грн.
Для проведення оперативного лікування катаракти, штучним кришталиком забезпечуються наступні пільгові категорії населення: інваліди Великої Вітчизняної війни; учасники бойових дій; учасники Великої Вітчизняної війни; ветерани війни (в тому числі учасники АТО); діти війни; учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС; соціально незахищені верстви населення; опікуни; інваліди по зору; малозабезпечені громадяни.
Хірургічне лікування за бюджетні цільові кошти проводиться після надання пацієнтом документів, що підтверджують статус пільгової категорії. Лікар офтальмолог за місцем реєстрації пацієнта визначає показання та протипоказання для лікування катаракти.
Якщо в бюджет міста буде закладено гроші, після закупівлі Факоемульсифікаторів для проведення мікрохірургічних втручань із заміни кришталиків, операції будуть повністю здійснюватися за рахунок бюджетних коштів.
Направлення на операцію з приводу катаракти може бути ініційовано офтальмологом або лікарем загальної практики-сімейним лікарем за місцем реєстрації пацієнта. Облік хворих, які потребують хірургічного лікування, за напрямком офтальмолога або лікаря загальної практики – сімейного лікаря здійснюється головним позаштатним офтальмологом департаменту охорони здоров’я міськради відповідно до чинного законодавства. Контроль за формуванням реєстру пацієнтів і рухом в листі очікування здійснює головний лікар КЗ «Міська клінічна лікарня №3» та заступник директора департаменту охорони здоров’я запорізької міської ради.
Головний позаштатний офтальмолог департаменту охорони здоров’я міської ради проводить консультації і відбір для госпіталізації за направленням лікаря-офтальмолога за місцем проживання. Звертатися в поліклініку КЗ «Міська клінічна лікарня № 3», кабінет №56 з 10.00 до 12.00 (понеділок, середа, п’ятниця). Контактний телефон: 213-15-47.