У Запоріжжі відбулося засідання „круглого столу” щодо перспектив розвитку ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» за участю фіскальної служби, фонду Держмайна України, екологічної інспекції, правоохоронних органів, фахівців галузі кольорової металургії та керівників запорізької влади. Головною темою наради стало обговорення планів виходу комбінату з кризової ситуації.
За даними гендиректора ПАТ «ЗАлК» Дмитра Лобікова, свого часу завод був єдиним в Україні виробником первинного алюмінію, легованих сплавів на його основі, кристалічного кремнію, феросиліцію і силуміну. На комбінаті здійснювався повний металургійний цикл: від переробки руди до виробництва алюмінію і сплавів на його основі. Проте через збитковість виробництва після підвищення цін на енергоносії поступово було зупинено виробництво кремнію, глинозему, алюмінієвої катанки та електролізу. Зараз промислове виробництво на підприємстві не ведеться взагалі, бо ще в 2012-2015 роках російський ОК «РУСАЛ» реалізував свої плани знищення українського конкурента ПАТ «ЗАлК» на світовому ринку алюмінію, не тільки вивевши запорізьке підприємство з експлуатації, а й демонтувавши, продавши за дуже заниженою ціною обладнання електролізного цеху підприємства. Виведено зі складу комбінату й унікальне родовище – Глухівський кар’єр кварцитів, після того як фіктивно сформували кредиторську заборгованість перед підконтрольними російській стороні офшорними компаніями.
З 2010 року тривав судовий процес з повернення до держвласності 68 відсотків акцій комбінату, ініційований Генпрокуратурою України через невиконання власником підприємства (ОК «РУСАЛ») інвестиційних зобов’язань. Дев’ятого червня 2015 року, згідно з рішенням Верховного суду України, пакет акцій ПАТ «ЗАлК» у розмірі 68,0095 відсотка статутного капіталу було зараховано на рахунок держави. Нові керівники підприємства ініціювали перевірку з боку Держфінінспекції. Результати ревізії будуть передані до органів влади та правоохоронцям.
Наразі заборгованість із зарплати на комбінаті відсутня, перед Пенсійним фондом України вона складає 14,6 млн грн., за спожиту електроенергію – 2,5 млн грн. Ці цифри постійно зростають, бо рахунки ПАТ «ЗАлК» заарештовано. Дмитро Лобіков вважає, що фінансові проблеми можуть стати перепоною на шляху відновлення діяльності заводу. У першу чергу на комбінаті планують запустити виробництво алюмінієвої катанки та кремнію, яке можна відродити за рахунок ліквідації непотрібного майна. Планують також запустити ТЕС, щоб працювала на потреби заводу. Стосовно електролізу, за словами керівництва «ЗАлКу», процес його відновлення є настільки вартісним, що за нинішніх умов він не видається можливим.