Російський президент володимир путін може спробувати змусити МАГАТЕ та міжнародне співтовариство визнати де-факто право росії брати участь в експлуатації ЗАЕС. Таке право він може прагнути зобразити як де-факто визнання окупації півдня України росією. Про це йдеться в аналітичному звіті американского Інституту вивчення війни (ISW).

Поміркованість і очевидний нейтралітет мови звіту МАГАТЕ щодо ситуації на ЗАЕС можуть затьмарити чітке формулювання російської діяльності, яка підриває безпеку АЕС, і той факт, що звіт не приписує Україні небезпечних дій, зазначили аналітики.

Звіт МАГАТЕ є зашифрованим засудженням дій росії, які створили та увічнюють небезпеку ядерної катастрофи в Україні, відзначили в ISW.

“Дещо зашифрована мова звіту МАГАТЕ відображає той факт, що Україна залишається оператором ЗАЕС і стороною, відповідальною за її безпечну експлуатацію та дотримання вимог МАГАТЕ відповідно до міжнародного права”, — зазначили аналітики.

МАГАТЕ не може напряму залучати росію щодо роботи АЕС, хоча б мовчазно не визнавши, що росія має певне право на консультації, додають в ІSW.

Тож путін може спробувати скористатися цією ситуацією, щоб спробувати створити процес, аналогічний Мінським угодам, які встановили “припинення вогню” в Україні після вторгнення росії в 2014 році.

“путін може спробувати використати умови, які він створив на ЗАЕС, щоб створити паралельну міжнародну структуру, що підриває суверенні права України на значно більшу територію України, яку зараз окупують російські війська”, — йдеться у звіті американських дослідників.