Власники баз відпочинку стали закупати і встановлювати на своїх територіях басейни

Минулого літа люди приїхали відпочити на Азов, а цього їм не дали медузи. І не лише тому, що ця гидота надто бридка, але в шлюбний період вона ще виділяє в воду слиз, після якого печуть найвразливіші ділянки вашого тіла. Звичайно, майже всі відпочивальники нашої бази пішли рятуватися від спеки до рукотворного басейну, що був розташований на території. Але ж хіба це вихід? Адже люди приїхали приймати морські ванни, а не вдихати хлор, яким вони можуть «насолодитися» і в басейнах Запоріжжя. Причому, в місті відвідувачі басейнів хоча б мають відповідні довідки про здоров’я, а хто їх перевіряє на базах в Кирилівці? Так можна підхопити і якусь інфекцію.База

Тож власникам баз, скоріше за все, треба не басейни будувати, а залучати вчених, щоб розібралися, чим віднадити медуз від берега, бо врешті-решт курорти Азову втратять колишню привабливість.

Сітки проти медуз марні: азовським базам відпочинку дали пораду на літо-2022

Відомо, що на деяких базах відпочинку з всюди сущими коренеротами намагалися боротися за допомогою спеціальних сіток. Але у фахівців-екологів прогноз песимістичний. Так, за словами професора Валерія Лисенка, ректора Мелітопольського інституту екології та соціальних технологій університету «Україна», приводів для оптимізму немає. Адже наступного літа медуз знову буде багато, можливо, навіть більше, ніж в сезоні 2021 року.

Протимедузні сітки експерт вважає неефективними. Єдиний спосіб убезпечитися від медуз – окремий басейн з чистою морською водою.

Тобто ті, хто вже має басейни і використовував в них прісну воду з домішками хлору, тепер мусять прокласти трубопровід від моря і насосами, через фільтри закачувати цілющу морську воду вже без медуз. Іншим доведеться ці технології з відповідним будівництвом тільки освоювати.

Чи повернуть вони таким чином своїх відпочивальників на береги Азова – поки що загадка. Можливо, нова форма купання «в морі» і влаштує молодь та людей економ-класу.
А про справжнє море на деякий час, мабуть, доведеться забути. Лисенко, як і інші фахівці-екологи, впевнений, що медузи прийшли до нас надовго. Для їхнього розмноження є як мінімум 3 пов’язаних між собою причини. Перша – це зростаючий рівень солі в Азовському морі, що подобається медузам. Вплинути на цей показник складно, оскільки прісну воду раніше давали річки басейну Дону і Кубані, а зараз там ведеться посилений водозабір.

Впливає на показники морської води і скидання в море органічних відходів, змиви органічних добрив з полів. Ця проблема широко поширена в усьому світі.

Крім того, є і третій фактор – в Азовському морі розширюється кормова база для медуз, і ті реагують збільшенням чисельності. «Тюльки, хамси практично не залишилося. І тому без конкурентів-риб планктон вживається, природно, медузою», – пояснив еколог.

Нагадаємо, незважаючи на висновки екологів, Приазовський національний парк в Запорізькій області рекомендував власникам баз відпочинку до наступного сезону потурбуватися установкою бар’єрних сіток проти медуз на пляжах. Адже туристи не хочуть купатися у воді, що кишить слизькими отруйними мешканцями, та достроково припиняють відпустки.

В Азові розмножується хижак, небезпечніший за медуз

Азовське море може зіткнутися з навалою рапанів, які найбільше зашкодять нашому внутрішньому морю.

Дійсно, більше, ніж навала медуз, науковців Приазовського національного парку лякає активне розмноження рапана – хижого черевоногого молюска. Про це розповів директор нацпарку Дмитро Воловик. За його словами, саме хижі рапани найбільше шкодять Азовському морю. При цьому в Азові не водяться їхні природні вороги, через що в морі очікується скорочення кількості мідій, якими рапани харчуються.Рапан

«Медуз бачать усі, а рапани – на глибині, і їх не видно. Вони збільшуються такими ж темпами, як медузи, і харчуються скафаркою (черепашка), мідіями. Це хижак. Їх у нас дуже багато. І в якості загрози для водної біосфери особисто я бачу рапана, а не медузу. Останні припливають і відпливають. На зиму вимерзають. А рапани зимують. І, думаю, що за кілька років Азовське море зіткнеться саме з проблемою їхньої навали, якщо не розгорнути промисловий вилов», – зазначив Воловик.