У селищі Кушугумі Запорізької області відбулася чергова стратегічна сесія з розробки Стратегії розвитку та відновлення Кушугумської громади до 2030 року.
У планувальній зустрічі взяли участь члени робочої групи з розробки Стратегії, представники ОМС Кушугумської ОТГ, громадськість та експерти, залучені ГО «Екосенс» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Розбившись на групи, очолювані експертами, місцеві мешканці та співробітники Кушугумської селищної ради аналізувати ситуацію у визнаних стратегічними для розвитку громади напрямках та напрацьовували тактичні цілі і заходи, можливі до реалізації в перспективі до 2030 року.
Виклики і можливості в економічній сфері аналізували під керівництвом доцента кафедри економіки та митної справи національного університету “Запорізька політехніка”, директора кластеру “Інжиніринг. Автоматизація. Машинобудування” Андрія Карпенка. Тож учасники міркували про можливості із розвитку малого та середнього бізнесу взамін втрачених через війну галузей, про створення нових робочих місць, привабливих для молоді, про робочі місця для ВПО. Це і переробка сільськогосподарської продукції, і ремонт/обслуговування автотранспорту, і коворкінги для молодих IT-підприємців. В майбутньому, громада мріє побудувати індустріальний парк. Але робочі місця без великих інвестицій забезпечуватиме туризм.
Найбільш цікавою виявилася робота над туристичним напрямком Стратегії розвитку Кушугумської громади. Лариса Безкоровайна – доцент, професор кафедри туризму та готельно-ресторанної справи ЗНУ – підійшла до роботи творчо, тож результати виявилися вражаючими з точки зору нових економічних можливостей для підприємців Кушугуму. Різні види туризму, від сільського до пізнавального і подієвого, спортивного і гастротуризму, будівництво мініготелів і закладів харчування, зелена інфраструктура – все це сприятиме добробуту громади після завершення війни.
Повернення та утримання молоді в громаді – найголовніша задача ОМС Кушугумської громади. Тут, крім робочих місць, потрібна підтримка молодих сімей, програми забезпечення їх житлом, заклади для розвитку і відпочинку, визначили учасники. Тут же додається проблематика реінтеграції ветеранів. Однак забезпечення соціального напрямку вимагає економічного розвитку громади.
В екологічному напрямку ситуація в Кушугумській громаді, зокрема в с. Кушугум та с. Осетрівка непогана, зважаючи на відсутність великих промислових підприємств, щорічне збільшення зелених насаджень. Однак є проблема якості питної води та нестачі води для поливу. А от с. Балабине регулярно страждає від сильної одорації – смороду розташованих очисних споруд Запорізької територіальної громади, тож для покращення якості повітря необхідно співпрацювати з містом. Робочу групу вів експерт з екологічної безпеки, керівник мережі «Довкола» Максим Сорока, який аналізує довкіллєву складову програм відновлення громади, розробляє рекомендації з підвищення екологічної безпеки громад, кліматичної стійкості та безпеки водних ресурсів, питної води.
Напрямок енергетичної незалежності набув особливої актуальності під час війни, коли перед ними стоять військові виклики прифронтової громади з ризиками відключення від мережі електропостачання, інтернету. Тож як забезпечити розвиток ВДЕ у Кушугумській громаді, міркували з досвідченим енергомереджером Карпенко Олександром. Так, освітяни громади зацікавилися забезпеченням навчальних закладів даховими СЕС для безперебійного освітнього процесу.
Всі пропозиції і напрацювання учасників стратегічної сесії щодо цілей і заходів (які можна реалізувати до 2030 року) зібрано та буде враховано робочою групою під час підготовки проєкту Стратегії розвитку і відновлення Кушугумської територіальної громади.