У рамках місячника боротьби з туберкульозом завідувач пульмонологічним відділенням Запорізької обласної клінічної лікарні Едуард Лук’янов провів прес-конференцію, під час якої розповів про сучасні методи діагностики туберкульозу легенів.
– Сьогодні туберкульоз – це складна соціальна проблема. Тому на її вирішення спрямовано всі сили не тільки фтизіатрів, які безпосередньо займаються лікуванням хворих на туберкульоз, але і докторів загальної лікувальної мережі, зокрема, пульмонологів. Я б навіть сказав, що ми, пульмонологи, стоїмо на передовій, бо пацієнти із захворюванням легенів і бронхів, як правило, в першу чергу потрапляють безпосередньо до пульмонолога, якому відводиться якщо не вирішальна, то дуже важлива роль в диференційованій діагностиці цього захворювання.
За словами Едуарда Лук’янова, туберкульоз легенів, як правило, розвивається поступово, непомітно. Пацієнт відчуває загальну слабкість, втрату апетиту, втрату ваги і невисоку температуру – від 37,2 до 37,4, яка тримається протягом досить тривалого часу. Також спостерігається не сильний, але тривалий кашель, іноді бувають епізоди кровохаркання.
– При подібних симптомах не варто відкладати візит до лікаря, – рекомендує Едуард Анатолійович.
За його словами, всі, хто звертається в обласну лікарню до пульмонолога за спеціалізованою допомогою, обов’язково проходять туберкулінодіагностику. “В пульмонологічному відділенні щорічно проводять більше 2000 досліджень аналізу мокроти на виявлення туберкульозної палички, а також понад 300 досліджень бронхіальних змивів, які беруться при проведенні бронхоскопії. В плановому порядку всім пацієнтам проводять рентген-дослідження легенів і бронхів. За потреби – бронхоскопію, а у випадках виникнення проблем з установкою діагнозу допомагає комп’ютерна томографія. Ми працюємо в дуже тісній зв’язці з фтизіатрами обласного протитуберкульозного диспансеру. Щомісяця на консультацію в обласний протитуберкульозний диспансер направляють як мінімум 20 пацієнтів”, – уточнює завідувач пульмонологічним відділенням.
За словами фахівця, все частіше доводиться стикатися як із звичайним туберкульозом, так і з мультирезистентним, який дуже важко піддається лікуванню. “Сьогодні буває складно вилікувати людину від туберкульозу, оскільки паличка Коха настільки мутувала, що не піддається впливу практично ніяких протитуберкульозних препаратів. Величезна проблема і туберкульоз, асоційований з ВІЛ. Але все ж таки треба знати, що туберкульоз – хвороба виліковна. Головне – вчасно звернутися до лікаря”, – зазначив завідувач пульмонологічного відділення Запорізької обласної клінічної лікарні Едуард Лук’янов.