Другий та третій етапи медичної реформи, що проходить в Україні, передбачає створення в Запорізькій області п’яти госпітальних округів
У кожному з них повинен працювати багатопрофільний стаціонар для надання висококваліфікованої допомоги пацієнтам. Якщо стаціонар обслуговуватиме більше 200 тисяч населення, то може надавати також планову хірургічну допомогу. Саме реформуванням пояснюється суть перетворень в Запорізькій міській лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги. Про це «Запорозькій Січі» розповів головний хірург Запорізької області Микола Міліца.
За словами лікаря, в місті Запоріжжі лікарень спеціалізованої висококваліфікованої допомоги дорослому населенню повинно бути дві – 9 та 5. Територіально, для зручності транспортування хворих, одна розташована на правому березі Дніпра, друга – на лівому.
– Згідно реформі, більше не буде так, що якась лікарня спеціалізується на травмах, а якась на жовтяницях. Стаціонар повинен бути багатопрофільним та обов’язково містити відділення екстреної допомоги, – розповідає головний експерт області з питань хірургії. – У той же час, через впровадження новітніх малоінвазивних медичних технологій, таких як лапароскопія, ендоскопія, термін перебування пацієнтів на стаціонарному лікуванні скорочується. Їх необхідно переводити на амбулаторне та реабілітаційне лікування. До того ж збільшується кількість людей старечого віку, для яких треба створювати відділення для профілактики хвороб, або хоспіси для онкохворих. Все це відбуватиметься в рамках реформи охорони здоров’я.
За словами спеціаліста, конфлікт в 3-тій хірургії в 5-тій міській лікарні ініційовано окремим лікарем, який не хотів позбавитися посади, при тому, що перетворення неминучі як вимога часу. Він підкреслив, що Запоріжжя не перше місто, де лікарні пережили подібні перетворення і зараз ефективно працюють.
– Завдання поставлено не закривати відділення, а перепрофілювати їх. Були часи, коли в 5-тій лікарні існувало чотири відділення хірургії. Потім одне з них було переведено в клініку Віта Центр, а на його місце із обласної лікарні переведено торакальне відділення для лікування захворювань та травмах грудної клітини. Також звідти було переведено опікове та відділення поєднаної травми, щелепно-лицьове відділення. Це робилося, щоб в 5 лікарні були представлені всі напрямки. Але в останній час ліжка в стаціонарі пустують (заповнюваність 75-80%), бо з’явилося багато приватних стаціонарів, використовуються нові хірургічні технології. Наприклад, якщо раніше 60-70% пацієнтів із шлунковою кровотечею потрапляли на операційний стіл, то зараз їх оперують за допомогою ендоскопу. І ці хворі потребують більш довгого перебування не в реанімації, а у відділенні відновного лікування. Саме перепрофіліювання без скорочення кількості лікарів і є суттю тих змін, що зараз відбуваються в міській лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги, – зазначив Микола Міліца.
Читайте також: У запорізькій лікарні відкривається сучасне реабілітаційне відділення