4 червня на острові Хортиця, на Козацькому Колі, відбулося свято «День козацьких перемог» та вшанування пам’яті всіх загиблих козаків у всіх війнах за незалежність та свободу України. Було запрошено козаків, старшину, отаманів всіх областей України та зарубіжжя. Відгукнулися козаки з дев’ятнадцяти областей України. Серед них було чимало й учасників нинішньої війни на сході країни.

Нагадаємо, що в минулі роки заходи, які проводили в першу суботу червня, називали Тризною по козаках зруйнованої москалями 5 червня 1775 року Запорозької Січі. Цю традицію ініціював на початку дев’яностих ще Гетьман українського козацтва В’ячеслав Чорновіл.

Козаки не відмовилися від цієї традиції. Проте вирішено згадувати й перемоги. Адже ми не є невдахами. Як вважає керівник обласної координаційної ради з питань козацтва Дмитро Сухінін, козацькі війни зазвичай були переможними. За виключенням хіба двох-трьох. Інакше б не з’явилася Гетьманська держава і Україна взагалі. А під час тризни тепер поминатимуть не тільки нищення Січі, як раніше, а й усіх загиблих за рідну землю козаків.

Не випадково з портретом сина, загиблого бійця 37-го батальйону Романа Карася, який навіки залишиться 30-річним, приїхала на Тризну його мати Олена Карась та її сестра. “Він теж був козак. 2008 року тут, на Хортиці прийняв посвяту в козаки. А на війну пішов добровольцем. Загинув 4 жовтня 2015 року під Павлополем. Тоді бійці батальйону “Донбас” підірвалися на міні, пішов їх виручати і теж підірвався на розтяжці ”, – сумує і в той же час пишається сином мати.

– Ми пишаємося тим, що нам випала честь жити на запорізькій святій козацькій землі. Нашій землі притаманна традиція життя як зразка, – впевнений керуючий справами Запорізького міськвиконкому Роман Омельянович. – Ми не випадково зібралися на Хортиці і в колі. А чому в колі? Тому що коло об’єднує покоління, надихає на життя. Нашим прадідам довелося воювати за свободу і 300, і 400, і 500 років тому. І сьогодні багато козаків захищають Україну, багато Героїв загинуло на сході країни. Тут присутні їхні рідні, вдови. Шануймо пам’ять про них. І кращою пам’яттю буде збереження козацьких традицій.

Тризну служив єпископ Української православної церкви Київського патріархату Фотій. По завершенню поминального молебня козаки обнесли колом уквітчаний хрест і спустили його на води Дніпра.

Олександр