11 січня в Запоріжжі на перехресті вулиць Грязнова та Героїв Сталінграда урочисто відкрили новозбудовану Центральну синагогу.
Новий іудейський храм, який має стати національно-просвітницьким центром, зведено за шість років на спонсорські кошти двох бізнесменів – І. Дворецького та А. Абдинова, на честь їхніх матерів він отримав назву “Гіймат Роза”. Запорізька синагога повторює зовнішній вигляд Ієрусалимського храму, що був центром релігійного життя єврейського народу між Х століттям до н.е. та І століттям н.е.На урочисте відкриття завітали головний рабин Ізраїлю Шломо Амар, головний рабин Росії Берл Лазар, посол держави Ізраїль в Україні Реувен Дин Ель, посол Азербайджану в Україні Ейнул Мадатлі, міський голова Запоріжжя Олександр Сін та інші офіційні особи.

Шломо Амар прикріплює до одвірку дверей храму мезузу (футляр із часткою тексту молитви)

Прийшли відомі запоріжці, наприклад, народний артист та народний депутат Ян Табачник, колишній мер міста, депутат Запорізької міськради Євген Карташов, колишній заступник губернатора області Валерій Черкаска, депутати Запорізької міськради Сергій Пшигоцький та Дуняміл Саатов.
Червону стрічку на вході в синагогу перерізали Артур Абдинов, головний рабин Ізраїлю Шломо Амар та головний рабин Запорізької області Нохум Ерентрой.
У вітальному слові міський голова Запоріжжя Олександр Сін сказав:
– Коли в нашому місті зводиться будинок – це завжди велике свято. Коли зводиться будинок для Бога – це потрійне свято. Хочу поздоровити із цим святом єврейську громаду і всіх жителів міста. Будівництво синагоги ще раз підтверджує репутацію Запоріжжя як міста, в якому мирно живуть люди різних національностей та віросповідань.
Після привітань присутні рабини благословили нову синагогу і єврейську громаду Запоріжжя.
Як повідомили журналістам, в національно-просвітницькому Центрі буде працювати бібліотека, магазин предметів культу іудаїзму, молодіжний клуб та клуб для людей літнього віку. Синагога стане місцем вивчення Тори, Талмуду, Алохи та хасидизму. Тут будуть проводити різні обрядові заходи. Молитви в синагозі проходитимуть тричі на день – про їх розклад можна дізнатися безпосередньо на місці. Приміщення розраховане на 450 місць: 250 чоловічих і 200 жіночих.
Фото Володимира Шеремета