З 14 по 16 вересня у Запоріжжі вже вп’яте проходив Міжнародний екологічний форум

«Еко Форум-2021» об’єднав експертів з питань охорони довкілля, представників бізнесу, науки, освіти і всіх небайдужих до питань екології громадян. У «Козак-Палаці», де проходив захід, виступають понад 90 закордонних та українських спікерів у ме­жах 12 основних локацій форуму.

Як завжди, були представлені стенди організацій-розробників сучасних технологій у сфері охорони навколишнього природного середовища, комунальних підприємств міста, промислових підприємств та вищих навчальних закладів. Свої локації організували КП «Водоканал», концерн «Міські теплові мережі», КРБП «Зеленбуд», Міський дитячий ботанічний сад, КП «Запоріжелектротранс», ТОВ «Вельтум».

Організаторами щорічного міжнародного екологічного заходу є Запорізька міська рада, Запорізька торгово-промислова палата за підтримки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства освіти і науки України, Комітету підприємців з питань природокористування та охорони довкілля при ТПП України, ЗОСПП(Р) «Потенціал».

На відкритті форуму до учасників та гостей звернулися міський голова Володимир Буряк, представники обласної влади, народний депутат України Юлія Яцик, Генеральний консул Німеччини у Донецьку (офіс м. Дніпро) Таня Байєр, заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Ірина Ставчук, представники Асоціації міст України, міжнародних організацій.

– «Еко Форум» у Запоріжжі – це дійсно візитівка міста. Подія, на яку щороку чекають не лише експерти у сфері екології, а й представники громадськості, бізнесу, мешканці Запоріжжя. За 5 років цей захід став одним із наймасштабніших і вийшов на міжнародний рівень, адже збирає багато учасників як з України, так і з-за кордону, – зазначив міський голова Запоріжжя Володимир Буряк на відкритті «Еко Форуму».

– Кілька років тому саме під час «Еко Форуму» міська влада підписала з промисловими підприємствами міста Меморандум про співпрацю, – нагадав міський голова. – І його пункти не залишилися просто на папері, а дійсно були втілені в життя. На заводах за їхні власні кошти впровадили низку заходів, які допомогли суттєво знизити кількість викидів у повітря та воду.1 SHER8583

Однак робота повинна продовжуватися, адже проблема екології для Запоріжжя залишається актуальною. Саме тому у Запоріжжі реалізується низка програм та проєктів у сфері захисту довкілля, озеленення тощо.

– Минулого року місто підписало нову Угоду, в межах якої підприємства продовжать реалізовувати заходи щодо покращення стану екології в місті. У Запоріжжі прийнята та впроваджується міська програма озеленення. Затверджена і міська програма ревіталізації малих річок, – розповів гостям форуму Володимир Буряк.

У своєму виступі народний депутат України Юлія Яцик зазначила, що від екологічного форуму очікує не лише обміну досвідом та думками, а ще й напрацювань у вирішенні спільних екологічних питань, що постали зараз перед усіма нами.

– Знаю, що всі українці хотіли б побачити приклади успішних кейсів реформування промислових підприємств, створення екологічно безпечних підприємств, – сказала Юлія Яцик.
Традиційно запорізький «Еко Форум» пропонує до обговорення головну тему, що є важливою для кожної країни, міста, селища. Цього року – це впровадження локальних ініціатив у контексті Європейського зеленого курсу.

Європейський зелений курс – програма захисту клімату та довкілля, започаткована ЄС. Це стратегія, яка має на меті ресурсоефективну економіку, в якій у 2050 році буде нульовий баланс викидів парникових газів. Україна теж активно долучається до формування кліматично нейтрального європейського континенту. У другий день форуму відбулося пленарне засідання на тему: «Європейський зелений курс: можливості та наслідки для України». Працювали спеціалізовані секції, присвячені питанням «зеленого бізнесу», енергоефективності, управлінню водними ресурсами, захисту атмосферного повітря та поводженню з відходами.

Президент ЗТПП Володимир Шамілов відзначив, що тематика цьогорічного екологічного форуму є дуже актуальною. І в Запоріжжі спеціалісти зібралися, щоб дати рекомендації органам місцевого самоврядування для формування стратегії та переліку заходів на перспективу.

– Зміна клімату, поява великої кількості природних катаклізмів, взагалі умови життя на нашій планеті стають все більш проблематичними. Тому найголовніше для нас зараз – це формування стратегії (як регіональної, так і державної) у боротьбі з кліматичними змінами. І якщо ця стратегія буде інтегрована у світові та європейські практики, це дозволить їй бути більш ефективною, – сказав Володимир Шамілов.

Серед спікерів «Еко Форуму-2021» був і голова комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської Бізнес Асоціації Станіслав Зінченко.

– Провідні економісти, уряди держав, представники бізнесу задаються питанням, яким чином виклики в екологічній сфері можна використовувати для створення джерел зростання економіки. Це більш ніж можливо, адже прагнення зробити економіку екологічнішою передбачає інвестиції, створення нових робочих місць, ефективне використання ресурсів. Тому зелений курс для економіки створює нову категорію – зелену промислову політику, – зазначив він.

Важливими кейсами озеленення економіки України поділилася Людмила Циганок, президентка Професійної асоціації екологів, шеф-редакторка журналу «Ecobusiness. Екологія підприємства». Зокрема, вона презентувала кращі проєкти у галузі енергоефективності, використання інноваційних підходів, екомодернізації бізнесу.SHER9343

У форматах офлайн або онлайн до дискусії приєдналися директор Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ – Україна Йоханесс Фосвінкель, віцепрезидент Палати інженерів Землі Саксонія-Анхальт Клеменс Вестерманн, радниця з питань економіки, енергетики та зміни клімату Посольства Великої Британії в Україні Олена Балбекова, президент Енергетичної асоціації «Українська воднева рада» Олександр Рєпкін, провідний науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАН України Олександр Дячук та багато інших.

У програмі цьогорічного форуму безліч змістовних заходів для промисловців та підприємців, освітян та науковців, студентства та школярів.

Зокрема, в межах «Еко Форуму-2021» було відзначено активних учасників Днів сталої енергії в Запоріжжі, пройшли засідання Комітету підприємців з питань природокористування та охорони довкілля при ТПП України та Комітету з питань зміни клімату, захисту озонового шару при Міндовкілля. Також визначено переможців Всеукраїнського студентського професійного творчого конкурсу проєктів з екологічного менеджменту в контексті глобальних кліматичних змін, який проводив Запорізький національний університет. Відбулося підбиття підсумків міського щорічного конкурсу творчих робіт (проєктів) з ландшафтного дизайну.3 SHER9157

Запорізький екологічний форум за роки свого існування став багатогалузевим проєктом, що об’єднує експозиційний, дискусійний та комунікаційний майданчики. Протягом 3 днів сучасні напрацювання у сфері екології, презентовані у межах ековиставки, обговорювалися під час численних тематичних «круглих столів», семінарів, майстеркласів та інтерактивних акцій.

– Запоріжжя в авангарді в питаннях екології в Україні, на нас рівняються інші регіони. На жаль, не були представлені громади та підприємства Запорізької області, де проблем багато, зокрема відсутність питної води, медузи, комарі… Вважаю, що наш «Еко Форум» – це гарна нагода запросто спілкуватися та вирішити якісь питання із найкращими фахівцями та спікерами у своїй галузі. Це великий плюс, що місто зробило такий майданчик для обміну думками та пропозиціями – далекоглядні керівники скористалися цією нагодою, – сказав радник міського голови Валерій Еделєв.SHER8343

Нагадаємо, впродовж останніх років у Запоріжжі було розроблено низку міських програм природоохоронного спрямування. Серед них програма боротьби з карантинними рослинами міста Запоріжжя на 2016-2025 роки, яка спрямована на вирішення проблеми розповсюдження карантинних рослин, перш за все амброзії, залучення до цього суб’єктів господарювання, підприємств і установ усіх форм власності. Програма ревіталізації малих річок та інших водойм міста Запоріжжя на 2018-2028 роки, якою передбачено проведення комплексу заходів, спрямованих на відновлення водних об’єктів. Програма комплексного озеленення міста Запоріжжя на 2019-2029 роки «Зелене місто», яка передбачає проведення комплексу заходів зі збереження, реконструкції та збільшення зелених зон міста. План дій з адаптації до наслідків зміни клімату міста Запоріжжя, який має стати важливим документом розвитку міста, об’єднавши інноваційні дії в галузі енергоефективності та зеленої енергетики з адаптаційними заходами для поліпшення безпеки міського середовища, комфорту і здоров’я містян.

Читайте також: У Запоріжжі на масштабному шоу представили понад 50 видів спорту