Відпочиваючи в парку чи пересуваючись містом в громадському транспорті, не забувайте, що люди з психічними захворюваннями більше не знаходяться у психлікарнях, а вільно ходять вулицями

Завдяки реформі медицини державну психіатричну службу скоротили, функцію психіатрів переклали на сімейних лікарів, які не мають кваліфікації та досвіду. Стаціонарне лікування психічнохворих відтак триватиме максимум 30 днів, після цього хворих більше не утримуватимуть в диспансері. Схоже, міністерство охорони здоров’я в бажанні зекономити бюджетні кошти зробило заручниками всіх нас

В Україні майже 2 млн людей щорічно стають пацієнтами психіатричних лікарень. За оцінками фахівців, від різних нервових розладів страждає кожен третій українець. В Європі Україна вже не перший рік поспіль посідає передове місце за кількістю психічних розладів.

Суспільна небезпека

У Запоріжжі протягом тижня сталося 2 гучних випадки за участю психічно хворих людей. Про них містянам повідомили у соцмережі. Запоріжець Андрій Луцик повідомив: «Зі стаціонару Запорізького обласного психоневрологічного диспансеру виписали 21-річну дівчину, яка страждає на тяжку форму шизофренії. А вже сьогодні вранці вона вийшла на вулицю і напала на жінку. Сталося це на вул. Руставі.

Психічно хвора накинулася на молоду жінку, що йшла вулицею, збила її з ніг і почала душити й бити головою об асфальт. Постраждалу врятували перехожі.

На місце події були викликані поліція і «швидка». У жінки діагностували травми середнього ступеня тяжкості. Буйну хвору психіатрична бригада швидкої допомоги відвезла назад у диспансер на вул. Сєдова».

Інший випадок трапився в громадському транспорті. У соцмережі мешканка міста виклала відео, як психічно нездорова жінка просила допомоги у пасажирів. «Подайте Христа заради, я дурдомівська!», – цю фразу постійно дуже голосно викрикувала хвора людина, чим лякала усіх в автобусі. Спочатку пасажирка сиділа на підлозі, а потім встала і почала показувати довідку про те, що вона дійсно знаходилася на лікуванні у психдиспансері.

Просто немає куди йти

Зазвичай, в Україні психічнохворі можуть перебувати в медичних закладах кілька років, а іноді й все життя.

20ed348ce039a9be

Проте за рекомендаціями ВООЗ, стаціонарне лікування пацієнтів має тривати близько 30 днів. Саме від таких нормативів і відштовхувалися в НСЗУ, коли рахували, що у пакет за 7,4 тис. входить госпіталізація, проведення досліджень, психодіагностичних тестів, психотерапія, харчування та ліки. Плюс окремо МОЗ для таких пацієнтів надає ліки ще й через централізовані закупівлі.

А якщо казати, про «лікування на все життя», то, звичайно, цих грошей – 7 тис. – не вистачить. Наразі головна проблема, кажуть в НСЗУ, полягає в тому, що українські психіатричні лікарні надають більше не медичну допомогу, а соціальну – люди утримуються в лікарнях, тому що їм просто немає куди йти.

За словами заступниці голови НСЗУ Наталі Рябцевої, до 30% людей, яких раніше госпіталізували, не треба було класти в психлікарні взагалі. Вони потребували адекватної медикаментозної терапії.

«Але ці послуги не мають фінансуватися з бюджету, який надали на медицину. Це медичний заклад, він отримує кошти саме за медичну допомогу. Є приклади, коли у лікарнях лежать пацієнти, яким на добу видають лише одну пігулку. Це раніше було вигідно госпіталізувати якомога більше людей, тому що фінансували за койкомісце», – каже Наталя Рябцева.

Тож з міркувань економії Мінздрав зробив заручниками усіх нас. Адже божевільні здебільшого тихі та усміхнені, але в будь-який момент можуть повестися неадекватно та агресивно. І при цьому за свою поведінку не будуть відповідати ані перед суспільством, ані перед законом.

Зміни вигідні пацієнтам, але не лікарям

За медичною реформою, психіатрична допомога має стати ближчою до пацієнтів. Раніше такі спеціалізовані медичні заклади були навіть не в кожному великому місті, тепер психіатричну та психоневрологічну допомогу можна отримати в багатопрофільній клініці поруч із домом.

Крім того, на тлі психіатричних діагнозів нерідко у пацієнтів виявляють ще й інші захворювання, зокрема, серцево-судинні чи онкологічні. І не завжди у монолікарнях пацієнти отримують ще й таку вузьку спеціалізовану допомогу. Це було б зробити легше у багатопрофільній клініці.

З іншого боку, психіатричні лікарні протестують щодо нового фінансування – з початком реформи вони мають «діру у бюджеті» та повинні звільнити до третини медичних працівників. Асоціація психіатрів України звернулася до президента України, прем’єр-міністра та чиновників, які курують політику медицини, з приводу масового скорочення персоналу у психіатричних клініках країни.

12 тис. пацієнтів щороку

Які зміни відбулися в Запорізькій обласній психіатричній лікарні після впровадження медичної реформи? Про це розповів директор КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» Федір Паталах.

Він вважає, що медична реформа була потрібна.

– В цілому я за реформу, тому що вона мотивує медичних працівників на те, щоб пацієнт отримав усе найкраще, згідно з клінічними посібниками, які будуть братися за основу лікування. Це загальні правила гри, які встановлені у всьому світі, – каже Федір Паталах.

Нагадаємо, територіально лікарня розташована на вул. Сєдова та на Оріхівському шосе. Вона надає спеціалізовану допомогу і дітям, і дорослим мешканцям Запорізької області. За рік зі стаціонару виписується близько 12 тис. пацієнтів. Цей показник незмінний вже протягом останніх 5 років.

img1517_5f0c32ac7908a

Головлікар лікарні підтвердив, що довелося урізати штат працівників.

– Нам дали 50% фінансування від 2019 року, у зв’язку із цим довелося підлаштовуватися. Лікарів і медсестер – жодного не скоротили, за винятком тих, хто сам пішов. Здебільшого це був молодший медичний і технічний персонал, близько 500 ставок, – зазначив Федір Паталах.

Він підтвердив, що у лікарні дійсно є такі пацієнти, яких просто немає куди виписати.

Далекі родичі відмовляються їх забирати, а у психоневрологічний інтернат з цього року беруть на платній основі. Є такі, хто просто не хоче виписуватися.

Більшість людей вважає, що психічно хворі, яких постійно тримали у диспансерах – потенційно суспільно небезпечні і можуть заподіяти серйозної шкоди як оточуючим, так і собі.

Лікарі згодні, що у хворих є такі стани, які підпадають під примусову госпіталізацію. Але після 30-денного лікування психічно хворого передають під патронат рідним або соціальним службам.

Читайте також: На Запоріжжі проводять спецоперацію з пошуку нападника в масці