Міська влада розробила програму виходу з коронакризи для запорізького бізнесу
Адже карантин завдав багато клопоту всім. Вкраи? негативно період вимушеноі? ізоляціі? позначився на малому бізнесі. Так сильнішии? удар завдано ринковіи? торгівлі, без роботи залишилися тисячі ФОПів в сфері освіти, туризму, громадського харчування, різноманітних послуг, спорту. Сери?озне навантаження витримують і місцеві бюджети під час подолання пандеміі? COVID-19
Так, Запорізька міська рада спрямувала на боротьбу з розповсюдженням коронавірусу 100 млн грн. А ці гроші можна було витратити на ремонт доріг, житлового фонду, благоустрій. Причому ніхто ще не готовий назвати суми збитків, які понесе місцева скарбниця через простоювання бізнесу та несплачені податки. Тим не менш, в Запоріжжі вже замислились про вихід з карантину
На своїй офіційній сторінці у Фейсбук міський голова Володимир Буряк розповів, що, як він і обіцяв, у Запоріжжі була створена робоча група, яка розробила програму виходу з коронакризи.
– Вже дав доручення підготувати профільним департаментам і подати для розгляду на сесії Запорізької міської ради відповідні проєкти рішення, – зазначив Володимир Буряк
Міська програма виходу з кризи включає в себе 3 пункти:
- На 3 місяці звільнити від сплати єдиного податку 1-у групу платників єдиного податку-фізичних осіб.
- На ІІІ квартал 2020 року звільнити від оподаткування об’єкти нежитлової нерухомості загальною площею менше 300 кв. м.
- Спільно з банківськими установами розробити програму компенсації відсоткових ставок за кредитами для малого та середнього бізнесу. На виконання програми, починаючи з 2-го півріччя 2020 року, в міському бюджеті зарезервувати суму 2 млн грн.
«Запорозька Січ» поспілкувалася з представниками міської влади, які були залучені до формування проєкту допомоги малому та середньому бізнесу й дізналася експертні думки щодо програми.
Олег Корольов, депутат Запорізької міської ради, член межфракційної групи «Єднання» Володимира Буряка повідомив, чому вибрали саме 1-у групу платників єдиного податку: «Це найбільш незахищені люди, найдрібніші підприємці. Що стосується здійснення цієї міської програми, я думаю, що заходи щодо ставки єдиного податку для 1-ї групи платників податків увійдуть в дію або з травня по липень, або з червня по серпень. Це залежить від того, коли ми будемо приймати рішення на сесії».
З приводу 2-го пункту програми Олег Корольов пояснив, як саме обирали напрямок з приводу орендних ставок площею до 300 кв. метрів. Порахували, що це дійсно дрібні та середні підприємці, що мають невеликі торгові приміщення. Для них передбачили нульову ставку оренди. «Наприклад, якщо брати ті ж супермаркети – вони сюди не входять, там площа більше і т.д. Я впевнений, це допомога бізнесу, – вважає депутат. – Хоча фактично ці гроші не отримає міський бюджет».
Геннадій Наумов, депутат Запорізької міської ради, голова межфракційної групи «Єднання» Володимира Буряка розповів, що всі проєкти рішень набудуть чинності після того, як у травні депутати проголосують за програму на сесії міської ради.
Зокрема, він сказав: «Варто зазначити, що бізнес сам по собі включає в себе ризик, тому завжди потрібен невеликий фінансовий запас. Безумовно, ніхто не передбачав, що буде довготривалий карантин. Ми підтримуємо найдрібніших підприємців – наприклад, тих, хто торгує на ринку і так далі. Тому що саме такі підприємці найуразливіші».
Щодо інших «єдинщиків». Геннадій Наумов пояснив, що підтримати 2-у групу платників єдиного податку депутати міської ради Запоріжжя не в змозі – цю групу підприємців досить важко чітко розділити по категоріям. Важко також визначити, чи працює підприємець, чи ні. «Тому для 2-ї групи ми даємо можливість компенсації – отримати гроші для старту бізнесу через програму кредитування», – зазначив депутат.
Геннадій Наумов розповів, що з урахуванням всіх можливостей, які є у міського бюджету на сьогодні, ця програма більш ніж ефективна. Проте вона ще не остаточна, адже деякі пункти будуть ще переглядатися і додаватися. У будь-якому випадку, це хороший старт.
Міська влада Запоріжжя готова зробити максимум, щоб підтримати бізнес
Але не все залежить від місцевої влади. Недарма всією Україною пройшла хвиля протестів. 29 квітня представники малого бізнесу влаштували акцію біля Кабінету Міністрів. Вони вимагали пом’якшити умови карантину і дозволити малому бізнесу працювати з дотриманням санітарних правил. Тому що через довготривалий карантин не відомо, скільки часу знадобиться українським підприємцям на відновлення оборотів діяльності.
До того ж, центральна влада не занадто стурбована проблемами «на місцях». Хоча саме для підтримки медичних закладів місцевих рад було створено Стабілізаційний фонд у розмірі 64,7 млрд грн. А з місцевих бюджетів за 53 дні карантину вже було витрачено 2 млрд грн на протидію COVID-19. Про компенсації ж поки що нічого не чути.
Ба більше, при розробці програми виходу з кризи на національному рівні взагалі не йдеться про компенсацію податку з доходів фізичних осіб, який є одним з основних надходжень до місцевих бюджетів.
Що планують на центральному рівні
Як розповіла Олена Хотенко, віце-президент Асоціації платників податків, яка бере участь в роботі експертної групи, зараз Урядом разом з аналітичними центрами розробляється і коригується спеціальна програма з відновлення бізнесу.
Очікується:
- програма кредитування малого та середнього бізнесу як безвідсоткового, так і за невеликою відсотковою ставкою;
- державна компенсація оренди приміщень;
- відтермінування введення касових апаратів;
- незастосовування штрафних санкцій на деякі види податків майже до кінця року.
Від швидкості та грамотності цих заходів залежить дуже багато. Адже безробіття зросте – за прогнозами, очікують, що до 3 млн людей може залишатись без роботи.
Позиція АМУ
Асоціація міст України, яка об’єднує міських голів, голів ОТГ, керівників органів місцевого самоврядування, звернулась до Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з вимогою забезпечити відкрите інформування в режимі реального часу про використання коштів Стабілізаційного фонду. На його формування вилучили кошти з кожного місцевого бюджету для створення системи медичного забезпечення людей не тільки сьогодні, але й на випадок повторної хвилі пандемії.
Мери міст України просять уряд також надати право органам місцевого самоврядування пом’якшувати умови карантину, відміняти обмеження господарської діяльності на підставі рішень комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій в залежності від ситуації з рівнем захворюваності, соціально-економічних умов в конкретних громадах.
Інакше навіщо в Україні було запроваджено реформу децентралізації? Не зрозуміло, адже центральна влада беззастережно тисне на місцеву. Коли потрібно, знаходяться потрібні «справи», правоохоронці приходять з обшуками по 3-4 колу. А чергова кримінальна справа проти міського голови Запоріжжя Володимира Буряка за прямими наказом Президента була відкрита вже під час карантину за нібито невиконання карантинних обмежень у роботі громадського транспорту. Тоді Президент у своєму зверненні передав «привіт» Володимиру Буряку, а після того одразу ж прийшли силовики з повісткою.
Тиск на міських голів
Тиску під час карантину зазнали й мери інших міст України. Зокрема, мера Покрова Дніпропетровської області Олександра Шаповалова затримали за начебто розкрадання коштів. Все це викликало бурхливу реакцію міських голів. Мер Дніпра Борис Філатов виступив з цього приводу з офіційною заявою, в якій вимагав припинити нескінченні кримінальні справи проти міських голів. Нещодавно черговий «привіт з екрану» прилетів і меру Черкас Анатолію Бондаренку за те, що міськрада Черкас вирішила послабити карантин через численні звернення підприємців. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков попередив Анатолія Бондаренка про відповідальність у випадку самовільного зняття карантину, Нацполіція відкрила кримінальну справу, а самого очільника Черкас викликали на допит. Мер Івано-Франківська Руслан Марцинків на своїй сторінці у Фейсбуці зазначив, що тиск на мерів з боку центральної влади – це спроба знищити місцеве самоврядування.
Тож недарма АМУ звертається до Уряду з пропозицією у діалозі шукати й ухвалювати виважені справедливі рішення заради збереження здоров’я і життя людей, без політики. Якщо ж говорити про вихід з карантину на державному рівні, що є дуже важливим для підприємців, то Кабінет Міністрів представив 5-етапний план виходу з карантину. Залишається сподіватися, він спрацює на користь народу України.
Читайте також: Як працюють ринки в Запорізькій області під час карантину