На жаль, до Запоріжжя щоночі прилітають ракети і руйнування міста триває.  Війна принесла з собою масштабні знищення енергетичної та міської інфраструктури. Через воєнний стан та продовження бойових дій інформація про заподіяну шкоду поки що не є остаточною та публічною, але вже цілком зрозуміло, що Україна втратила значну частину своєї інфраструктури, житлового фонду, енергетичних та інших потужностей.

І хоч воєнні дії ще тривають, Українська держава вже планує так зване «зелене» відновлення. Це означає, що післявоєнна відбудова міст, сільських територій та їхніх громад має відбуватися з урахуванням усіх сучасних соціальних, економічних та екологічних факторів.

Тобто на стале відновлення, яке відбувається з використанням найкращих доступних технологій та практик.

«Уся нова інфраструктура міста має бути екологічно безпечною для людини та довкілля. Враховуємо і світовий тренд – зниження викидів парникових газів і забруднюючих речовин, поступова відмова від вугілля та нафти, зменшення споживання газу. Адже спалювання викопного палива не лише спричинює парниковий ефект, який ми помічаємо як збільшення спеки та посухи, – коментує Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс», яка працює над сталим розвитком міста Запоріжжя. – Важливо, що усе це викопне паливо, яке ми купуємо, живить війну, наповнюючи бюджет росії. Запоріжжя і до війни мало кліматичні плани зі зниження споживання викопного палива, мер Володимир Буряк (2015 – 2021 р.р.) підписав європейську Угоду мерів із зобов’язаннями знизити викиди та впроваджувати відновлювану енергетику. На жаль, війна призупинила цю діяльність, але поставила нові виклики».

Екологиня зазначає, що через проблеми з постачанням вугілля та нафти, газу Запоріжжя зараз купує генератори на бензині із шкідливим випарами чи твердопаливні буржуйки, котли – однак це «швидкі» рішення, щоб пережити зиму, не раціональні в перспективі. Запорізьке повітря і так роками забруднюється промисловими викидами, а тепер до цього додаються ще й відходи діяльності котелень та буржуйок на смітті, які за потреби використовуватимуть у зимовий період. Окремою проблемою будуть вирубані для опалення дерева, тож «зелені легенці» міста теж доведеться відновлювати.

Основні принципи, які включає зелене відновлення, це прозорість й участь громадськості у прийнятті рішень. Тільки взаємодія між владою та громадою допоможе сприяти стійкому та сталому розвитку міста, забезпеченню збереження екосистем та природного багатства. Не можна забувати, що через зміну клімату весною та влітку ми відчуватимемо ще більше смороду та задухи, спеку та можливу нестачу якісної питної води. Тож потрібно ставити на порядок денний питання потреби адаптації міста до змін клімату.
Як активна частина спільноти, громадська організація «Екосенс» ініціювала обговорення планування зеленого післявоєнного відновлення Запоріжжя з урахуванням кліматичних цілей, із залучення представників органів місцевого самоврядування, ОСББ, громадських активістів і медіа Запоріжжя та області до обговорення планування відновлення.
Вже ГО «Екосенс» за підтримки програми «Чисте повітря для України» оновлює громадську систему моніторингу якості повітря та радіації в Запоріжжі, запланувала провести оцінку впливу року війни на енергетичну інфраструктуру міста, проаналізувати вразливості міста та розробити рекомендації із зниження негативного впливу на повітря міста.

Експерти організації збирають кейси використання найкращих доступних технологій та практик при відновленні бюджетного та житлового сектору інших міст України, закордону, які варто застосувати при плануванні зеленого відновлення. Для цього залучають досвід німецьких колег та експертний досвід ГО «Екодія», «Екоклуб» та інших партнерів по Українській кліматичній мережі.

Ці кейси будуть презентовані серед громад Запорізької області, які були прифронтовими чи деокупованими (віримо, весною таких звільнених громад стане ще більше).

«Запорізьке відділення Асоціація міст України, яке є партнером проєкту, надасть консультаційну, організаційну, інституційну та інші види допомоги для напрацювання спільних рішень в межах співпраці між містами та громадами», – каже Тетяна Вощинська, виконавча директорка ЗРВ.

Підготовка та реалізація Плану зеленого відновлення Запоріжжя – це ще один важливий крок до перетворення Запоріжжя на зелене, комфортне місто, де хочеться жити.

Публікація підготовлена в рамках проєкту «Планування зеленого післявоєнного відновлення Запоріжжя з урахуванням кліматичних цілей», за підтримки ГО «Екодія» завдяки співпраці із Друзями Землі Німеччини (BUND) та Федерального міністерства з охорони навколишнього середовища, збереження природи та ядерної безпеки Німеччини в рамках проекту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ).