Понад 5 тис. запоріжців щороку отримують у стаціонарах міських лікарень №3 та №9 офтальмологічну допомогу з приводу хвороб зору та травм очей
У закладах охорони здоров’я міста Запоріжжя працює 59 офтальмологів, з яких 9 – дитячі. Нещодавно лікарі цієї спеціалізації відзначали своє професійне свято
На базі КНП «Міська лікарня №3» функціонує міський центр з надання невідкладної допомоги при травмах очей. Згідно з програмою «Охорона здоров’я Запоріжжя» передбачено фінансове забезпечення медичною допомогою пацієнтів з дефектами зору за кошти місцевого бюджету. До пандемії коронавірусу тут щорічно проводилося понад 300 безоплатних операцій запоріжцям зі встановлення штучних кришталиків при катаракті очей. У програмі могли взяти наступні пільгові категорії населення: інваліди Великої Вітчизняної війни; учасники бойових дій; учасники Великої Вітчизняної війни; ветерани війни (зокрема учасники АТО); діти війни; учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС; соціально незахищені верстви населення; опікуни; інваліди по зору; малозабезпечені громадяни.
За статистикою ВООЗ, близько 80% випадків сліпоти можна було б уникнути, якби пацієнти вчасно звернулися за медичною допомогою та отримали необхідне лікування.
Після 35-40 років понад 85% людей починають страждати від очних захворювань, таких як короткозорість, далекозорість, дегенерація макули, вікові зміни. Тож не слід нехтувати профілактичними оглядами.
Людям, які досягли 40 років, рекомендується раз на рік відвідувати офтальмолога з метою виключення глаукоми і катаракти через вікові зміни. Регулярний контроль за органами зору необхідний людям, які хворіють на цукровий діабет і гіпертонію.
Катаракта посідає 1 місце в Україні і в Запоріжжі за поширеністю серед захворювань очей. Хвороба спричиняє помутніння кришталика: невелике місцеве помутніння або загальна втрата прозорості. Катаракта може розвинутися через спадкові фактори, травми, запалення, метаболічні розлади організму, сонячне опромінення. За даними статистики, в Запоріжжі катарактою страждає понад 70% населення у віці від 72 років і близько 20% у віці 40-60 років.
Терміново звертатися до офтальмолога слід при погіршенні зору, больових відчуттях в очах (печіння, подразнення, сухість), відчутті чужорідного тіла в очах, наявності почервоніння, затуманення зору, мимовільної сльозотечі, дискомфорті при світлі.
Глаукома – важке захворювання, яке за пізнього виявлення та без адекватного лікування призводить до неминучої сліпоти.
У сучасній офтальмології термін «глаукома» об’єднує групу захворювань, які мають різне походження, але спільні симптоми: підвищення внутрішньоочного тиску (ВОТ), звуження поля зору, розвиток атрофії зорового нерва. Захворювання на глаукому може прогресувати з різною швидкістю. Раннє її виявлення та своєчасне лікування дозволяє зберегти зір протягом тривалого часу.
Існують симптоми, на які варто звернути увагу, та за їхнього виявлення, терміново звернутись до лікаря, оскільки вони можуть свідчити про наявність глаукоми:
- мушки» перед очима;
- райдужні кола навколо джерела світла при погляді на нього;
- затуманювання зору, часта зміна окулярів.
Для діагностики глаукоми необхідно перевірити зір, поле зору, стан зорового нерва та виміряти ВОТ.
Лікувати глаукому можна як медикаментозними засобами (краплі, уколи, таблетки), так і лазером та хірургічними методами. Головна небезпека, що пацієнти самостійно призупиняють застосування рекомендованих препаратів, змінюють режим лікування. А це приводить до ще більшого прогресування глаукоми та прискорення зниження зору.
Читайте також: Запорізькі лікарні отримали додаткове обладнання для лікування хворих на коронавірус