Запорізька міська програма реконструкції бібліотек – перша в Україні, і запоріжці можуть цим пишатись
У 2019 році за ініціативи міського голови Володимира Буряка було розпочато глобальну реформу, яка торкнулася не лише самих будівель бібліотек, а й їхньої роботи. За цей час оновлено 6 бібліотек, ще у декількох тривають роботи. Минулого тижня відчинила свої двері перед читачами і нова дитяча бібліотека у Шевченківському районі міста.
Запоріжжя показало приклад усій країні, коли у 2019 році міський голова Володимир Буряк започаткував реформу бібліотек. Вони змінилися як ззовні (з’явилися комфортні простори для читання, спілкування, творчих занять тощо), так і в плані роботи: тепер книги можна замовляти онлайн через е-реєстр, проводити цікаві культурні заходи та багато іншого.
Містяни на відмінно оцінили реформу: читачів стає все більше. Лише протягом 2020 року їхня кількість зросла на 43,7% і склала понад 32 тис. осіб. Тому попит на продовження реформи є – і вона триває. Наразі відкрита сьома оновлена бібліотека на пр. Моторобудівників, 64.
Варто зазначити, що дизайн закладу – у загальному стилі і концепції усіх нових бібліотек. Це вже не колишні книгосховища з дерев’яними шафами, а різнопланові сучасні культурні центри, де можна зайнятися творчістю, попрацювати в інтернеті, поспілкуватися з цікавими особистостями, взяти участь у різних проєктах і таке інше.
Як розповіла завідувачка бібліотеки Юлія Шевцова, раніше працівники знаходились тут у не дуже гарних умовах, адже ця будівля ще 1954 року. З роками її стан ставав все гірше. Тому реорганізація бібліотечної системи в Запоріжжі була дуже доречна.
Приміщення їхнього закладу ремонтували та оновлювали майже рік. Як і в інших сучасних бібліотеках, тут схожа атрибутика. Айдентика присутня в кожній малій деталі, яку можна побачити, навіть на пеленальному столику у дитячій кімнаті. Так є тут і столик для немовлят. До нього закупили пелюшки, памперси та вологі серветки. Мамам тут тепер дуже зручно проводити час з дітьми.
В перші ж дні, незважаючи на дистанційне навчання в школах, бібліотеку відвідали понад 50 маленьких читачів. Загалом, до закриття бібліотеки на ремонт тут обслуговували до 1500 читачів, а тепер бібліотекарі очікують, що їх буде набагато більше.
Адже сучасна бібліотека – це не тільки новий дизайн, а ще і багатофункціональний простір, вдале розділення на зони. Зокрема є зал дитячий, де займаються з дітьми дошкільного віку та молодшого шкільного віку. Далі йде зона тінейджерів. Також тут можуть обслуговувати і дорослих, адже і до їхніх вподобань знайдеться відповідна література (детективи, фантастика, цікаві посібники тощо). Хоча, як говорить завідувачка, зараз і тінейджери читають таку ж літературу, як і дорослі. Ці грані вже потроху стираються.
До бібліотеки переважно ходять діти – під них і спеціалізація книг. З дитячої літератури тут присутні усі жанри. Є книжки-іграшки для малечі, присутня більша частина примірників зі шкільної програми. Також класика, сучасна українська література, фентезі, хорори, жахи та багато іншого.
Є тут комп’ютерна зала, електронні книжки, безкоштовний Wi-Fi. З’явилося багато нових проєктів, які вже функціонують, а будуть ще й інші. Вже зараз до бібліотек запрошують спікерів, лідерів думок, цікавих людей за професіями для спілкування з дітьми. Бібліотеки вже розширюють свої межі. Та й працівники – не тільки спеціалісти з бібліотечної справи, а ще й культурно-масової роботи. Є у закладу офіційні сторінки в соцмережах, на порталі «Культура», де викладаються анонси всіх заходів, які мають тут відбутися.
Як писав сайт “Запорозька Січ”, оновлена бібліотека також з’явиться і в Хортицькому районі.
Читайте також: У будівлі запорізької ДЮСШ «Металург» закінчено ремонт спортивної зали