Вже кілька років поспіль у Запоріжжі діє міська програма по лікуванню катаракти та глаукоми соціально незахищеним жителям міста
Операції проводяться в міській лікарні №3 на базі відділення мікрохірургії ока. Щороку з міського бюджету виділяються кошти на придбання штучних кришталиків і витратних матеріалів для хірургічного втручання. Завдяки цьому, кожного року приблизно 400 малозабезпечених запоріжців мають змогу повернути собі зір. Операція для них зовсім безкоштовна.
Справжнє диво
За словами директора департаменту охорони здоров’я міської ради Вікторії Ушакової, пацієнтів для планового оперативного лікування відбирає консиліум, відповідно до медичних показань, та враховуючи соціальні показники.
– Формується черга серед пацієнтів, у яких середньомісячний сукупний дохід сім’ї складає не більше 2 прожиткових мінімумів. Дані про цю чергу є у відкритому доступі на сайті Департаменту охорони здоров’я. Наразі в черзі перебуває 271 пацієнт. Незважаючи на карантинні обмеження, пацієнтів, відтермінування лікування яких може призвести до ускладнень, оперувати дозволено. Пацієнти з катарактою та глаукомою підпадають під цю категорію. У 2020 році в межах фінансування програми «Охорона здоров’я міста Запоріжжя на період 2019-2021 роки» у відділенні мікрохірургії ока Міської лікарні №3 проведено 127 операцій з імплантацією штучного кришталика, – розповіла Вікторія Ушакова.
За її словами, штучний кришталик коштує від 5 тис. грн, і витратні матеріали 4,5-5 тис. грн. Тобто на одного пацієнта місто виділяє близько 10 тис. грн.
80-річний Григорій Яровий вважає, що з ним та його дружиною 82-річною Ніною сталося справжнє диво. Адже зі своєю пенсією 2,7 тис. грн, вони б ніколи не змогли собі дозволити таку операцію. Проте зір катастрофічно втрачали, вже не могли читати. Лікарі поставили діагноз: ускладнена катаракта і глаукома.
– А зараз, після операції, я бачу все на 100%. Уявляєте, така радість трапилася зі мною саме на 80-річчя. Велике спасибі всім лікарям і всім причетним до такого подарунку мені на День народження, – сказав пенсіонер.
Його дружина розповіла, що про можливість прооперуватися безкоштовно узнала від свого сімейного лікаря. Своєї черги на операцію подружжя чекало приблизно рік.
Директор КНП «Міська лікарня №3» Олена Івахненко повідомила, що всі операції виконуються сучасним високотехнологічним методом – факоемульсифікація катаракти з імплантацією інтраокулярної лінзи (штучного кришталика). Для цього в 2017 році за кошти бюджету міста для відділення мікрохірургії ока з міським Центром травм та опіків очей було придбано сучасне офтальмологічне обладнання: система VisalisS500, мікроскоп для оперативних втручань S/7 OPMIVisu 140, автоматичний рефрактометр URK-700, прилад для ультразвукової офтальмологічної діагностики.
Час перевірити очі
Олена Івахненко закликала всіх запоріжців завітати до лікаря-офтальмолога, щоб перевірити зір та дізнатися внутрішньоочний тиск. Люди, яким виповнилося 40 років, повинні це робити щороку. Адже глаукома протікає безсимптомно. А на помутніння зору вранці, на райдужну кайму поверх лампочки люди не зважають уваги, пороте це і є першими ознаки захворювання.
– Глаукома – це захворювання очей, що характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску та розвитком глаукомної атрофії зорового нерва. Початок недуги протікає безсимптомно, проте якщо лікування цього підступного захворювання не проводиться, то поступово звужується поле зору – пацієнт перестає помічати розташовані збоку об’єкти. Надалі відсутність лікування призводить до прогресивного зниження зору. Причому з часом можлива втрата зору аж до повної сліпоти. Зір, втрачений внаслідок глаукоми, не відновлюється, – розповіла вона.
Загалом в Україні – приблизно 170 тис. людей вражені цією хворобою, щорічно реєструється 20-25 тис. пацієнтів, у яких виявляють глаукому.
В Запоріжжі під диспансерним наглядом знаходиться понад 4 тис. пацієнтів з глаукомою, щорічно реєструється 200-300 нових пацієнтів. На 1 тис. людей, які звертаються до офтальмолога, у 8-10 виявляють глаукому. Інвалідність внаслідок глаукоми завжди посідає перші місця серед причин інвалідності по зору.
Щоб призупинити темпи інвалідизації, кожна людина, має регулярно вимірювати свій внутрішньоочний тиск.
– Людям, що входять у, так звані, «групи підвищеного ризику», зір необхідно перевіряти, щонайменше, двічі на рік. Це особливо актуально для пацієнтів з історією сімейних захворювань на глаукому, тих, хто страждає на сильну короткозорість або далекозорість, а також людей, старших 60 років. Найважливішою для лікування наслідків глаукоми є її максимально раннє виявлення, однак понад половини людей, які страждають від цієї хвороби, навіть не здогадуються про це, – розповіла Олена Івахненко.
Фахівці стверджують, що діагноз глаукома – не привід впадати у відчай, панікувати і перестати радіти навколишньому світу. Адже в більшості випадків перебіг цього захворювання управляється за допомогою медикаментозного або хірургічного втручань, або ж їх комбінації.
Щорічно у відділенні відділення мікрохірургії ока з міським Центром травм та опіків очей виконується понад 2500 планових оперативних втручань, 50% з яких складають операції з приводу катаракти. Пацієнти із вторинною глаукомою потребують проведення оперативного лікування за невідкладними показаннями або в найкоротший час.
У 3-й міській лікарні протягом останніх 5 років за бюджетні кошти проведено багато ремонтних робіт (капітальних та поточних) на загальну суму 6,8 млн грн. За бюджетні кошти придбано обладнання на суму 7,7 млн грн, зокрема апарати штучної вентиляції легень, мікроскоп офтальмологічний, система офтальмологічна, дефібрилятори, стерилізатор, рефрактор-кератометр, прилад для УЗД, комп’ютерна техніка.
Читайте також: Запорізькій лікарні отримали додаткові кріоциліндри