Гребний канал на Південному кишить зміями! Таке повідомлення в популярному пабліку «Типове Запоріжжя» не на жарт сполошило городян. Запоріжанка виявила ціле кубло змій і зняла про це моторошне відео. На ньому видно, як на землі сплітаються клубками в великій кількості повзучі гади.
Деякі містяни встигли засмутитися, що улюблене місце для пікніків на природі тепер недоступно: «А ми шашличок там планували завтра влаштувати… Жесть».
Інші запорожці коментували, що це невинні вужі, у яких зараз шлюбний період. Треті жартували, порівнявши зміїне кубло на Гребному каналі з жіночим колективом: «Дівич-вечір?», «Бухгалтерія на підприємстві», «Дружний жіночий колектив».
І все-таки зустріти змію під час відпочинку на природі – не радісна перспектива. А травневі свята вже на порозі. Хортиця кличе! Але після таких кадрів чи варто туди їхати? Давайте розберемося.
МІФ №1. Хортиця кишить гадюками
Почнемо того, що на заповідних землях острова Хортиця і урочища Вирва проживає 5 видів змій – водяний вуж, звичайний вуж, жовточеревий полоз, чотирилінійний полоз і степова гадюка. Однак три останніх з п’яти видів змій занесені до Червоної книги! У всіх європейських країнах степова гадюка знаходиться під охороною Бернської конвенції як вид, що знаходиться під загрозою зникнення.
В Запоріжжі чисельність степової гадюки настільки мала, що зустріти її практично неможливо навіть у ході спеціально організованих пошуків. У 90-х, щоб зберегти цей вид, кілька особин степової гадюки СПЕЦІАЛЬНО завозили на острів, але вона не витримала конкуренції з місцевими полозами і не змогла поширитися в заповіднику. Крім того, гадюка ніколи не проявляє агресії першою і при зустрічі з людиною рятується втечею. Вкусить гадюка тільки того, хто заподіє змії сильного болю, дражнитиме її або намагатиметься зловити.
МІФ №2. Я бачив як гадюка по Дніпру пливла!
За словами фахівця-герпетолога (експерта по зміям) Євгенія Чорноготського, якщо ви бачите змію, яка добре плаває, вона не отруйна.
«Найчастіше за гадюку приймають водяних вужів, у яких навіть зубів немає. Саме вони
складають 95 відсотків змій, що населяють Запорізьку область. Вужики бувають найрізноманітнішого забарвлення: сірі, сталеві, чорні і навіть з невеликим шаховим малюнком на спині. Черевце у них теж буває різнобарвне: малинове, абрикосове, жовте, біле. Також люди звикли, що у вужа бувають «жовті вушка», якщо цяток немає, значить, гадюка, але це теж міф. У багатьох вужів немає таких відмітин. Як бачите, змійка дуже мінлива, і сказати, що перед вами саме вуж, може тільки фахівець. Тому бідолах нещадно винищують, називаючи їх гадюками», – розповів Євген Чорноготський.
Вуж прекрасно почуває себе у воді, він вміє затримувати дихання, пірнати і прекрасно маневрує. До речі, тільки водяний вуж полює у воді. Полоз теж вміє плавати, але полювати в річці не здатний.
«Гадюка ні за що не полізе у воду, тому що плавати вона не вміє», – пояснив експерт по зміям.
МІФ №3. Велика, сіра, в півтора метри – точно гадюка
Як виявилося, найбільша гадюка, яку спіймали на території Запорізької області, була 52 сантиметри в довжину.
«Це була самка, а самки, як відомо, значно більші за самців. Виходить, що все, що більше півметра – це вже неотруйна змія. До речі, гадюка, якщо її схопити за хвіст, навіть не зможе піднятися, щоб вас вкусити. Тільки не потрібно цього робити. Все-таки у змій реакція в десятки разів швидше, ніж у людини, і вона може на вас напасти до того, як ви її піднімете. Якщо ви помітили поруч з собою змію, зберігайте спокій, повільно відійдіть, і вона вас не зачепить», – порадив Євген Чорноготський.
А ось ще один червонокнижний мешканець Хортиці – жовточеревий полоз – якраз може сягати 2,5 метрів. Люди часто намагаються вбити полоза, помилково приймаючи його за гадюку, адже цей гад може повести себе по відношенню до вас дуже зухвало. Жовточеревий полоз – практично єдина змія України, яка нападає на людину «з власної ініціативи»; він згинається пружиною і робить різкі випади, іноді кусаючи в обличчя.
Така атака справляє на людину сильне враження, і після різкого нападу жовточеревий полоз має час, щоб сховатися. Його укус безпечний; мінімальними пошкодженнями шкіри, які наносять його короткі тонкі зуби, можна знехтувати (хіба що для очищення совісті можна продезінфікувати ранки).
Таким чином, на острові Хортиця немає змій, які становлять небезпеку для людини. І щоб ви розуміли, більшість змій Хортиці є рідкісними видами, і знаходяться під захистом заповідника. За знищення змій на Хортиці передбачена кримінальна відповідальність!
МІФ №4. Від укусу гадюки рятує тільки сироватка
В цьому плані запорожці можуть зітхнути спокійно – при укусі гадюки сироватка швидше за все не знадобиться, і в місті є всі необхідні засоби, щоб врятувати людину. Про це нам розповів Сергій Станевський, завідувач відділенням інтенсивної терапії міської клінічної лікарні екстреної і швидкої медичної допомоги Запоріжжя.
«Під час моєї багаторічної практики від укусу гадюки в Запоріжжі не було жодного летального випадку. Більш того, я б застеріг вас застосовувати сироватку. Адже вона за своєю природою білковий препарат і може в деяких випадках нашкодити більше самої зміїної отрути. Вона може викликати гостру реакцію аж до анафілактичного шоку (смертельно небезпечного стану, який вимагає реанімаційних процедур). У Запоріжжі набагато небезпечніше укуси ос і бджіл, від їх укусів летальні випадки були», – пояснив Сергій Станевський.
Більш того, герпетолог Євген Чорноготський повідомив нам, що вакцини проти укусу гадюки не існує!
«Є чотири види сироваток: «Анти гюрза», «Анти кобра», «Анти ефа» і полівалент від всіх трьох видів змій. У Запорізькій області з отруйних змій водиться тільки гадюка степова. Сироватку проти її укусів ніколи не створювали, тому що вона впорскує невелику кількість отрути. Найчастіше проти укусу гадюки використовують полівалент, але таку вакцинацію назвати ефективною складно. Однак запорожцям панікувати не потрібно, від отрути при укусі гадюки цілком допомагають засоби, які використовуються при біологічному або хімічному отруєнні», – розповів експерт.
Що ж робити, якщо вкусила гадюка?
Якщо укус зроблений через одяг, треба звільнити місце укусу і видалити краплі отрути, які можуть перебувати на одязі і шкірі. Негайно після укусу бажано почати висмоктування отрути з ранки. З урахуванням майбутнього набряку кільця, браслети, годинники з укушеної кінцівки треба зняти.
Ніколи не слід: робити розрізи в місці укусу, припікати його гарячими предметами, прикладати холод, накладати тугі пов’язки. Для полегшення стану хворого дуже важливі антигістамінні препарати. Також потрібно пити досить багато рідини, що поліпшить стан крові і призведе до посиленої роботи нирок (і потових залоз), що сприяють самоочищенню організму.
Однак пам’ятайте, що самолікування може призвести до непередбачених наслідків, тому краще викати «швидку» або звернутися до лікарні. Вам там обов’язково допоможуть.
Марина Ботнарева