У Запоріжжі спільно з німецькими фахівцями розробляють проект модернізації звичайного панельного будинку, який стане енергетично зразковим не лише у нашому місті, а в усій країні.
Так, 29 квітня у готелі «Театральному» було підписано Меморандум взаєморозуміння та співробітництва між інженерною палатою землі Саксонія-Ангальд, німецько-українською інженерною палатою у Запорізькій області та ОСББ «Запоріжсталь, 19».
З цією метою до нашого міста завітала делегація з землі Саксонія-Ангальт: голова державної канцелярії, міністр культури, державний міністр Райнер Робра, генеральний консул Німеччини Вольфганг Мьосінгер, керівник штабу державної канцелярії Буркхард Фібер, депутат Магдебурзької міської ради, магістр мистецтва Зерен Хербст та представники інженерної палати. Разом з ініціатором проекту, депутатом запорізької міської ради Олександром Костантиновим, президентом асоціації «Українсько-німецької інженерної палати Запорізької області» Олегом Кузьменком німецька сторона попередньо провела огляд будинку за адресою вулиця інженера Преображенського, 17, у якому в майбутньому буде реалізовано проект. Оглянули підвальне приміщення, під’їзди, квартири та ліфти, щоб намітити об’єми робот.
Гості з Німеччини, міста-побратима Магдебург, з проблемою енергоефективності знайомі, адже у їх регіоні 70% будинків, як і в Запоріжжі, панельного типу. Свій шлях вдосконалення німці пройшли й готові допомогти і нам.
– Проблему енергетичної неефективності відчуває кожен мешканець міста. Тому сьогодні потрібно консолідувати сили, як і вийшло у цьому випадку. У нас була ідея спільного проекту, з залученням іноземних технічних та наукових спеціалістів з колосальним науково-технічним досвідом. З їх інші мешканці міста побачили потенціал таких заходів та суми економії, – зазначає Олександр Константинов.
Ще достеменно не відомо, які саме заходи передбачає проект, скоріш за все це утеплення фасадів, заміна вікон, системи опалення, установка енергозберігаючих двигунів ліфтів та ін.
Заходи з термомодернізації цього будинку розпочались у березні 2016 року. Тоді ініціативне керівництво об’єднання співвласників багатоквартирного будинку вирішило встановити ІТП, щоб регулювати об’єми споживання теплової енергії. Для реалізації ОСББ залучило кредитні кошти (500 тисяч гривень) по державній програмі Енергоефективність у «Укргзбанку». У результаті залучення кредиту здійснили модернізацію у системі опалення. Держава повернула 50% вартості обладнання. Запорізька міська влада, в свою чергу, прийняла програму підтримки модернізації житлових будинків, суть якої – компенсувати відсотки по кредиту за рахунок міського бюджету. Таким чином будинок отримав додатковий фінансовий ресурс.
Що дала модернізація? Дозволила знизити об’єми споживання теплової енергії на 30%, тариф по опаленню нижче на 50-60% ніж середній по місту за попередній опалювальний сезон. За рахунок модернізації мешканцями ОСББ заощадили на опаленні 620 тисяч гривень.
Голова Хортицької райадміністрації Олександр Пшеничний, який також приймав участь у зустрічі, зазначив, що ситуація для міста унікальна: «Завдяки своїй ініціативності та підтримці міської влади мешканці звичайного будинку отримали можливість покращити свої умови проживання зменшити витрати. Це приклад того, як має розвиватися місто».
Голова ревізійної комісії ОСББ «Запоріжсталь, 19» Борис Росоха звертається до запоріжців: «Беріть будинок у свої руки, адже лише самостійне управління дасть можливість покращити якість життя у ньому».
В свою чергу генеральний консул Німеччини Вольфгаг Мьосінгер зазначив, що співробітництво з ОСББ є надзвичайно важливим й тому заслуговує на підтримку: «ОСББ дає можливість демократично розвиватись, адже завдяки такій формі управління люди мають більше повноважень та відповідальності. Тому ми підтримуємо починання у покращенні енергоефективності та термомодернізації».
Дарина Буцанова, фото автора