Окрім нових автобусів та маршрутів, які значно полегшили та розвантажили транспортну мережу міста, у Запоріжжі вводяться в експлуатацію система GPRS навігації та інформаційних табло. Перше нововведення дозволить містянам у режимі онлайн відстежувати пересування міського транспорту, а друге – бачити, який автобус і коли під’їде до зупинки.
Громадський транспорт у режимі «онлайн»
Як розповів начальник управління транспортного забезпечення та зв’язку Олександр Власюк, на сьогодні всі трамваї, тролейбуси та міські автобуси оснащені GPRS навігаторами.
Зокрема, 123 трекери встановлені у міських автобусах. Програма вже місяць працює у тестовому режимі: диспетчер КП «Електротранс» бачить та відстежує всі машини, які вийшли на маршрут, у режимі онлайн.
– Наразі підключення знаходиться на стадії завершення, – зазначив Олександр Власюк. – До кінця червня система запрацює в онлайн режимі у вільному доступі: кожен мешканець міста зможе за допомогою мобільного пристрою побачити, де знаходиться комунальний транспорт.
Система представляє собою карту міста з маршрутами міського транспорту. За маршрутом видно рух транспорту, позначено вид транспорту, його номер, тож користувач знає, скільки йому чекати на прибуття машини.
– Коли GPRS навігація буде 100 % введена в експлуатацію, її передадуть на баланс КП «Центр диспетчеризації Запоріжжя». Центр займатиметься коригуванням руху міського транспорту: відслідковуватиме усі збої, а також прийматиме звернення від містян. У подальшому в планах підключити до системи і приватний транспорт: приватні автобуси, які відповідають програмі розвитку міського транспорту (середньої та великої місткості), а також «Мерседеси» та «Спринтери», які коригують рух у пікові часи. До кінця року всі види громадського транспорту будуть підключені до комунальної мережі, – зазначив Олександр Власюк.
Що таке «розумна зупинка»?
У рамках введення системи диспетчеризації громадського транспорту на міських зупинках з’являтимуться інформаційні табло, які повідомлятимуть мешканцям, який автобус (тролейбус, трамвай) приїде наступним і коли його чекати. Перше таке табло було встановлено на зупинці «Універмаг «Україна».
– Наразі ми також тестуємо його роботу. До табло підключені маршрути автобусів № 17, 18, 72, – зазначив Олександр Власюк.
Окрім головної функції інформування громадян про рух транспорту, на таких «розумних зупинках» табло роздають безкоштовний Wi-Fi, а також планується встановити підзарядки для мобільних пристроїв. Табло – антивандальне, встановлено на висоті близько 3 метрів.
– Згідно договору про підключення GPRS навігації, ми плануємо встановити інформаційні табло на 7 зупинках міста здовж проспекту Соборного (зупинки Залізнична, площа Базарна, Університетська, Фестивальна, універмаг «Україна», бульвар Шевченка, проспект Металургів). У 2019 році ми плануємо розвивати мережу і встановити такі табло на кінцевих зупинках.
Крок за кроком до електронного квитка
Як зазначив начальник управління транспорту та зв’язку, усі нововведення – це перший крок до впровадження електронного квитка.
– Виконання Закону України про монетизацію, що передбачає введення в експлуатацію електронного квитка, неможливо без мережі GPRS диспетчеризації. Тепер ми можемо активно опрацьовувати питання введення електронного квитка. Наразі один з варіантів – пошук інвестора, який закупить валідатори, введе свою систему на базі КП «Запоріжелектротранс» на економічно вигідних умовах для обох сторін, – зазначив Олександр Власюк.
Тендер на виконання робіт було проведено у 2017 році, у 2018 управління приступило до виконання робіт. Наразі з міського бюджету було виділено 1 млн 900 тисяч гривень. У режимі онлайн система запрацює до кінця червня, табло на сімох зупинках будуть встановлені до кінця осені.