У п’ятницю, 30 березня, в Запоріжжі відбулося засідання регіональної платформи «Реформування адміністративно-територіального устрою країни в аспекті децентралізації». Захід був організований Запорізьким регіональним відділенням Асоціації міст України та пройшов у малому залі Запорізької міської ради. Головував на засіданні міський голова Запоріжжя, голова Запорізького регіонального відділення Асоціації міст України Володимир Буряк.
У роботі регіональної платформи «Реформування адміністративно-територіального устрою країни в аспекті децентралізації» також взяли участь голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак, керівник апарату – заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Зінаїда Бойко, народні депутати України Олександр Романовський і Микола Фролов, голова постійної комісії з питань місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою Запорізької обласної ради Дмитро Майстро, члени Запорізького регіонального відділення Асоціації міст України.
Керівники органів місцевого самоврядування Запорізької області та народні депутати України обговорили питання реформування адміністративно-територіального устрою країни в аспекті децентралізації. Серед головних тем обговорення були стан реформування органів місцевого самоврядування в Запорізькій області, ліквідація районних рад як один з етапів впровадження децентралізації, законодавчі перспективи впровадження адміністративно-територіальної реформи.
Міський голова Володимир Буряк подякував представникам Запорізького регіонального відділення Асоціації міст України за спільну роботу, яка спрямована на зміцнення місцевого самоврядування, розвиток Запорізького краю.
– Наше регіональне відділення активно розглядає питання, які важливі для кожного міста, селища, територіальної громади. Розроблені пропозиції надходять в Асоціацію міст України, а звідти до Кабінету Міністрів. Це ефективний інструмент роботи. Мені приємно відзначити, що Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, Кабінет Міністрів прислухаються до пропозицій Асоціації міст, – зазначив Володимир Буряк.
Міський голова також висловив слова подяки тим народним депутатам, які активно працюють, захищаючи інтереси Запорізького краю, беруть участь у засіданнях регіонального відділення Асоціації міст, щоб мати можливість ознайомитися з проблемами місцевого самоврядування. В результаті в місцевої влади з’являється можливість підняти проблемні питання та почути відповіді на них, внести конкретні пропозиції.
– У рамках децентралізації міста отримали додаткові повноваження та ресурси. Ми бачимо, що цей ресурс працює. Працює не лише у Запоріжжі, а й в інших містах, зокрема у Мелітополі, де значно збільшився бюджет розвитку. Додаткові кошти спрямовуються на будівництво доріг, парків, ремонт колекторів, – сказав голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак.
Учасники зустрічі обговорили результати, які були досягнуті в рамках реформи децентралізації в Запорізькій області, стан створення об’єднаних територіальних громад. Важливий аспект – комплекс законопроектів, які необхідно прийняти для успішного продовження реформ. Серед них закони, що стосуються повноважень районних рад та районних державних адміністрацій, податкової бази й майна органів місцевого самоврядування, в тому числі й об’єднаних територіальних громад (ОТГ).
– У Запорізькій області вже створено 45 об’єднаних територіальних громад з 67 запланованих. Це близько 70% від плану. Вони охоплюють понад 50% території регіону, – повідомила керівник апарату, заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Зінаїда Бойко.
У семи районах області створені ОТГ включають в себе всі існуючі населені пункти. Зокрема, це Великобілозерський, Пологівський, Розівський, Оріхівський, Чернігівський райони та інші.
На думку учасників засідання, головним все ж є не кількість створених громад, а їхны економічні показники, покращення якості життя громадян, які проживають на території новостворених ОТГ.
У рамках реформування виникає багато запитань, які мають вирішуватися в тому числі й на території ОТГ. Серед них створення Центрів надання адміністративних послуг, розвиток галузі охорони здоров’я. Також сьогодні існує дублювання повноважень районних державних адміністрацій, районних рад, ОТГ. Є проблеми при розподілі майна районів у разі створення на цих територіях ОТГ.
На черзі адміністративно-територіальна реформа, яка необхідна сьогодні всій країні, продовження децентралізації, реформування охорони здоров’я, освіти й так далі. Однак для цього необхідно прийняти ряд нових законів і велику кількість інших нормативно-правових актів. Зокрема, складовою адміністративно-територіальної реформи має стати закон про можливість об’єднання або ліквідації районів, скорочення штатів районних державних адміністрацій, долю районних рад.
На думку міського голови Володимира Буряка, ще одним важливим питанням є стабілізація ситуації в бюджетному й податковому законодавстві. Це необхідно для того, щоб органи місцевого самоврядування мали можливість формувати довгострокові плани розвитку, не побоюючись законодавчих змін.
– Це проблема для всієї України. Необхідний план розвитку хоча б на кілька років. Сьогодні відсутні перспективи введення середньострокового планування. Для цього необхідно прийняти на державному рівні рішення, що хоча б три роки в бюджетному й податковому законодавстві не буде змін. Тоді міста та інші місцеві громади будуть розуміти, скільки в них коштів і куди їх можна буде спрямувати, – заявив Володимир Буряк.
Зокрема, було скасовано використання індексації при нарахуванні плати за землю, яка йде до бюджету міста. У результаті бюджет Запоріжжя недоотримав певні кошти.
Учасники засідання наголосили, що занепокоєння викликають плани змінити правила гри щодо надходження до місцевих бюджетів акцизного податку. Також у кількох запорізьких ОТГ вже виникли ситуації, коли зростання надходжень до бюджету одночасно призвело до збільшення відрахувань до державного бюджету. У результаті місцева громада так фактично й не отримала додаткових прибутків.
Виникають питання й у зв’язку з прийняттям законів, які не підкріплені відповідними підзаконними актами, галузевими документами. Складається ситуація, коли закони є, а як їх впроваджувати на місцях – не завжди зрозуміло.
Жваво обговорювалися й принципи фінансування тих чи інших об’єктів реконструкції або капітального будівництва, коли замовником переважно виступає «Управління капітального будівництва» Запорізької обласної державної адміністрації. Через нього фінансуються й виділені з бюджету кошти. У той же час місцеві громади не мають важелів для того, щоб контролювати виконання робіт, здійснення фінансування.
Висловлювалася думка, що тут більше повноважень повинні мати саме місцеві громади. Звучала навіть точка зору, що в сучасному вигляді обласне «УКБ» просто непотрібне. А його головним завданням має стати лише здійснення технічного нагляду за роботами.
Міський голова Володимир Буряк відзначив, що подібна ситуація була й у Запоріжжі, коли у більшості випадків замовником робіт виступало «Управління капітального будівництва» Запорізької міської ради. Підприємство не встигало своєчасно освоювати кошти, реалізовувати проекти. Однак це вдалося змінити, передавши більше повноважень департаментам, управлінням, районним адміністраціям міської ради, комунальним підприємствам.
– Один з прикладів – комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт «Запоріжжя». Воно отримало право проводити міжнародні торги. Також нещодавно на сесії міської ради підприємство отримало дозвіл на залучення кредиту для продовження будівництва нового пасажирського терміналу, – розповів Володимир Буряк.
Народні депутати України, які брали участь у засідання, наголосили, що отримали багато інформації для подальшої роботи. У тому числі й у комітетах Верховної Ради України. Однак для того, щоб зробити цю роботу більш ефективною, необхідні опрацьовані пропозиції від органів місцевого самоврядування.
Народний депутат України Микола Фролов висловив думку, що нардепи не повинні підміняти місцеву владу, яка має свої обов’язки та права. Завдання народних депутатів – надавати підтримку у вирішенні стратегічних, гострих, проблемних питань.
На завершення зустрічі міський голова Володимир Буряк подякував народним депутатам України, які взяли у ній участь. Міський голова висловив думку, що лише спільними зусиллями органів місцевого самоврядування, місцевої виконавчої влади, народних депутатів України можна досягти потрібних Запорізькому краю та запоріжцям позитивних результатів.