Нещодавно відбувся робочий візит заступника міського голови Анатолія Пустоварова до Запорізької міської багатопрофільної клінічної лікарні №9, щоб перевірити, як виконується програма з оновлення системи охорони здоров’я.
Як відомо, медичні заклади міста будувались ще за часів радянської влади і з того часу там мало що змінилося. Приміром, будівлі обладнані 75 ліфтами, з яких 34 – пасажирські, 31- лікарняні та 10 підйомників, які вже морально і технічно застаріли, оскільки термін їх експлуатації – 25 років. А вони, подекуди, відпрацювали вже по 40. На сьогодні потребують повної заміни 49 ліфтів.
У 2016 році за бюджетні кошти було закуплено 8 ліфтів на суму 4,07 млн грн. А у 2017 році в бюджеті міста виділено кошти у розмірі 1,87 млн грн на завершення робіт з монтажу цих ліфтів, а також закінчено роботи з монтажу ліфтового обладнання (7 лікарняних та 1 пасажирський ліфти) у КУ «Центральна клінічна лікарня №4 Заводського району», КУ «Міська клінічна лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги м.Запоріжжя», КУ «Запорізька міська багатопрофільна клінічна лікарня №9», пологових будинках №3 та №4. Також у 2017 році було передбачено 1,49 млн грн на заміну 2-х ліфтів у КУ «6-а міська клінічна лікарня» та КЗ «Запорізький центр первинної медико-санітарної допомоги №2».
Виготовлено і проектно-кошторисну документацію на 2 об’єкти в розмірі 22,6 тис. грн та виконано капітальний ремонт ліфтів на суму 94,0 тис. грн у КЗ «Запорізький центр первинної медико-санітарної допомоги №5», КЗ «Запорізький центр первинної медико-санітарної допомоги №2» та у пологовому будинку №1 на суму 93,99 тис. грн.
Що ж до КУ «Запорізька міська багатопрофільна клінічна лікарня №9», то вона є однією з найпотужніших закладів охорони здоров’я міста і забезпечує медичну допомогу населенню Дніпровського та Хортицького районів.
Як розповів головний лікар 9 міськлікарні Кирило Нерянов, зараз тут знаходиться 20 відділень. За один тільки рік тут проходить близько 14 тисяч операцій. У лікарні є 15 ліфтів, 12 з них відпрацювали 25 і більше років, і тому виникають проблеми. Два з них вже замінили на нові, виготовлені в Булорусії (профінансовано з бюджету розвитку міста на загальну суму 1,3 млн грн).
– Ми звернулися до міської влади з проханням допомогти в першу чергу замінити ліфти, які обслуговують операційні, – говорить Кирило Юрійович. – Адже всі пацієнти з операційних до відділень інтенсивної терапії перевозяться саме на цих двох ліфтах. Це ліфти хірургічного та травмалогічного корпусу, і щодня кожен з них виконує близько 250 підйомів та спусків. Заміна старих ліфтів на нові надає можливість вчасно транспортувати хворих у хірургічні відділення для надання їм медичної допомоги, – підкреслив він.
Окрім цього, ще в 2016 році для цієї лікарні було придбано медичне обладнання на 7,6 млн грн, а саме: флюорограф (1,3 млн грн), гастрофіброскоп 2 шт. (923,3 тис. грн), апарат ШВЛ (630,00 тис. грн), рентген апарат на 3 робочих місця (3,9 млн грн), спеціалізовані автомобілі 3 шт. (813,2 тис. грн). А в 2017 році придбано обладнання на 4,9 млн грн, а саме: апарати ШВЛ 2 шт. (1,7 млн. грн), рентген–апарат на 2 робочих місця (3,2 млн. грн).
І це ще не все – потурбувалися тут і про те, щоб в приміщенні завжди було тепло, яке б не вивитрювалось через старі деревяні вікна. На установку енергозберігаючих вікон на першому етапі лікарні виділили 500 тисяч гривень, а на другому – 760 тисяч. Вже замінено понад 200 кв. м і до кінця року буде замінено ще близько 300 кв.м вікон.
Заступник головного лікаря з технічних питань Микола Циганенко, повертаючись до характеристик нових ліфтів, додав, що в них дуже багато нововедень, які запобігають пожежонебезпеці. Так, білоруські ліфти зроблені з негорючих матеріалів, забезпечені противандальними кнопками і т.і.. Враховано всі необхідні технічні характеристики, які потрібні на сьогодняшній день. Йдуть вони тихо, але швидко пересуваються з поверху на поверх, що суттєво для швидкої допомоги людям.
Анатолій Пустоваров зазначив:
– У місті працює одна з найбільших програм з оновлення системи охорони здоров’я, і, крім придбання висококласного, спеціалізованого медичного обладнання та капітальних ремонтів, було ще прийнято кілька точкових, але дуже важливих програм. Одна з них щодо заміни ліфтів, друга – щодо заміни вікон. На це було виділено близько 16 мільйонів гривень, що дало можливість замінити в 20 лікувальних установах більше тисячі вікон. Це дасть можливість економити кошти, які йшли на те, щоб просто гріти повітря, – підкреслив він.
– Зауважу, що вікна не замінювали, фактично, з початку будівництва наших лікувальних установ. Тому такий ремонт напрошувався вже десятиліттями. Однак програма ліфтів ніколи не виконувалася в медичних установах. Адже один ліфт коштує до 1 млн грн, і лікарня самотужки не в силах вирішити це питання. А що таке ліфт для лікарні? Це своєчасна доставка хворого в операційний блок та відділення інтенсивної терапії. А ліфти, яким вже по 30-40 років, – небезпечні, часто виходять з ладу і можуть паралізувати роботу всієї лікарні. На прикладі 9-ї лікарні ми побачили, що енергозберігаючі вікна вже стоять, сучасні, нові ліфти їздять, отже і така програма має право на життя – вона повинна продовжуватись і надалі, – резюмував заступник міського голови.