Вода з-під крану в Запоріжжі «пожовтіла», пишуть містяни в соцмережах та постять фото. Пабліки коментують: кому, мовляв, світле, нефільтроване?  Чи безпечна для пиття ця жовтувата вода і чи треба її доочищувати вдома? Розібралися експерти ГО «Екосенс».

Якість води у Дніпрі залежить від: наявності паводків, гідрохімічних явищ в воді по каскаду річки, роботи водосховищ і напряму впливає на технологічні процеси водопровідних станцій. Весняний паводок на Дніпрі у цьому році відрізняється своєю стрімкістю і масштабністю. На каскаді ГЕС вище Запоріжжя почали інтенсивний скид води з водосховищ, що призвело до різкого погіршення якості води в Дніпрі. В Запоріжжі також іде інтенсивний скид води з верхнього б’єфу ДніпроГЕСу.

«Жовтуватий колір може мати водопровідна вода під час паводку, – пояснює запорізьке КП «Водоканал». – Цей показник (кольоровість) впливає на якість води лише візуально і не свідчить про її небезпечність». Але це не зовсім правда.

Юлія Байлюк, знавець з моніторингу довкілля та екологічної безпеки мережі «Довкола», експертка ГО «Екосенс» пояснює: «Кольоровість води – це інтегральний показник, який залежить від багатьох чинників! Фраза “…не свідчить про її забрудненість…” є об’єктивною тільки в тому випадку, що при збільшенні кольоровості не збільшується показник перманганатної та біхроматної окислюваності води (більше ніж на 20% від середнього у попередньому періоді). А також якщо вода не змінює показник хронічної та гострої токсичності (методом біотестування на дафніях). Чи така оцінка проводилася в Запоріжжі? Ми маємо пам’ятати, що якість та безпечність води – це складна оцінка, для якої один показник потрібно завжди розглядати в контексті інших показників».

Подібне сталося у Кривому Розі, коли вода набула жовтуватого кольору та змінила смак після пошкодження греблі Карачунівського водосховища. Тоді екстрений перехід на глибинні водозабірні споруди призвів до технологічних проблем на водоочисних спорудах.

 «Під час повені та розливу води на джерелах водопостачання до масиву води потрапляє велика кількість сміття, зважених часток та речовин грунту. Через це змінюється кольоровість води та її хімічний склад, – пояснює Юлія Байлюк. – Водоочисні споруди наших міст уявляють собою по суті фільтрувально-насосні станції. Воду на них відстоюють, прояснюють, фільтрують та знезаражують. Ця схема ефективна для джерел 1 та 2 класу (згідно ДСТУ 4808). Під час паводків та інших надзвичайних ситуацій якість води навіть у чистих джерелах погіршується. І водоочисні споруди технологічно можуть не впоратися з цим забрудненням».

Тому попередження водоканалу про тимчасове погіршення якості води має сенс і до нього варто прислухатися. Проте це не означає, що саме так буде й далі.

Як доочистити воду в домашніх умовах

У дослідженні води з річок Запоріжжя, яке робили екологи в рамках проєкту ГО «Екосенс» (відео https://www.youtube.com/watch?v=KoNojScabw8, текстом тут https://vidnova.info/voda-dovkola.html), вже зазначено загальні рекомендації для очищення забрудненої води для домогосподарств та локальних спільнот. Враховуючи обставини, тобто якщо якість води погіршується за органолептичними властивостями, достатньою мірою буде індивідуальне доочищення води населенням.

«У цьому випадку для доочищення води з-під крану ефективними будуть фільтр-глечики з «вугільними катриджами», – рекомендує Юлія Байлюк. – Активоване вугілля та інші активні сорбенти швидко кондиціонують (покращують) органолептичних властивості води, викликані сезонними проблемами на водозаборі».

Ми маємо пам’ятати, що якість та безпечність води – це складна оцінка, для якої один показник потрібно завжди розглядати в контексті інших показників.

Паводки – це корисно

Окрім негативних наслідків, у весняного водопілля є й позитивні, вважає дніпровський еколог, заступник директора КП «Центр екологічного моніторингу» Дніпропетровської обласної ради Олексій Ангурець.

«Це може призвести до природного поглиблення річища річки, тобто її промивання. Це те, на що за кордоном витрачають великі гроші, – очищення річок, їхнє поглиблення. Потім це буде означати рік, який, швидше за все, сприятиме сільському господарству. Також повінь, як не дивно, може сприяти якості води. З одного боку, певна частина забруднень, яка на дні, може бути піднята й перенесена. Це треба буде відстежувати. Але, з іншого боку, промивання, певний процес очищення – це позитивний момент».

Тобто потрібно бути уважнішими і придивлятися до води з-під крану, при зміні кольору чи смаку додатково доочищувати у ці дні. А з часом природа подбає про самовідновлення.

Стаття підготовлена у межах проєкту «Оперативне реагування на екологічні загрози для населення прифронтового міста Запоріжжя в умовах військових дій», що реалізується ГО «Екосенс» в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.