Запоріжжя впродовж останніх місяців живе життям прифронтового міста. Разом з безліччю ризиків військового часу, запоріжці вимушені навчитись оперативно реагувати не лише на падаючі ракети, але й на екологічні загрози. Це можлива відсутність очищеної питної води в крані, радіаційне забруднення (ЗАЕС по прямій в 50 км!) та смердючий дим замість чистого повітря. Чи існують реальні механізми впливу на ситуацію та що саме можливо зробити громаді, видання «Запорозька Січ» розпитало активістку та екологиню Тетяну Жавжарову, голову громадської організації «Екосенс».
«Так, Запорізька область, як прифронтова, щодня зазнає обстрілів з боку рф. Тому є можливим руйнування системи централізованого водопостачання та всіляких техногенних катастроф, як-от хімічного забруднення, радіаційного забруднення у разі аварії на ЗАЕС, – констатує Тетяна. – При тому під час військового стану загострилась проблема промислового забруднення повітря, а взимку додасться забруднення повітря від спалення вугілля, відходів замість газу».
До того ж військове літо показало, що зараз повністю ігнорується вплив зміни клімату, який виявляється хвилями тепла, посухою, загибеллю рослин від нестачі води, додає Жавжарова.
«Тож Запорізька громада потребує навчитися оперативно реагувати на екологічні загрози, які реальні під час війни. Зокрема вони можуть стосуватися хімічного забруднення повітря чи радіації, відсутності води у крані для пиття та поливу, – зазначає активістка.
Громадська організація змогла знайти ресурсну та фінансову підтримку Міжнародного Фонду «Відродження» на впровадження нового проєкту, життєво важливого для запоріжців «Оперативне реагування на екологічні загрози для населення прифронтового міста Запоріжжя в умовах військових дій».
Активісти вибрали для аналізу та інформування 4 найвразливіші до екологічних злочинів у Запоріжжі напрямки: безпечне повітря, безпечна вода, радіаційна безпека та адаптація до зміни клімату».
Безпечне повітря і радіаційна безпека
В рамках проєкту в Запоріжжі будуть встановлені кілька станцій громадського моніторингу якості повітря, хімічної та радіаційної небезпеки в різних районах міста, завдяки чому запоріжці оперативно отримуватимуть повідомлення про можливі загрози.
Перша така станція із сенсорами радіації, хлору та аміаку вже встановлена завдяки підтримці програми «Чисте повітря для України» та проводить заміри за всіма необхідними параметрами у Шевченківському районі. Це станція оновленої версії типу Arnika EcoCity, які які тільки під час війни почали встановлювати по всій Україні. Окрім основних показників якості повітря, прилад показує ще й вміст у повітрі хлору та аміаку – це саме ті небезпечні речовини, які можуть бути викинуті в повітря під час аварій на підприємствах. Всі дані вимірювань доступні всім зацікавленим у режимі реального часу, їх можна контролювати на сайті https://eco-city.org.ua.
Також активісти залучили фахівців до дослідження впливу війни та енергетичних проблем на якість повітря у Запоріжжі.
«Вже зараз почалося спалення в котельнях невідомих відходів і сміття, що призводить до появи неприємних запахів і диму. Підприємства, приватні господарства опалюють, чим можуть, і їх не маємо права обвинувачувати під час війни. Також деякі комунальні котельні намагаються перейти на тверде паливо, щепу, вугілля. По всьому місту торохтять генератори, які дають потрібну електроенергію, але водночас поширюють шкідливі речовини: чадний газ, окиси азоту, тверді частинки, токсичні сполуки свинцю. Знати, як це впливатиме на довкілля та здоров’я запоріжців, ми хочемо. Адже попереду – відбудова міста та відновлення енергетичної та житлової інфраструктури, постраждалих від війни», – пояснює Тетяна.
З цих питань буде проведено круглий стіл з обговоренням екологічних та енергетичних викликів, які принесла війна. Все це заходи – для досягнення сталого розвитку міста.
Безпечна вода
Питання доступу до очищеної питної води для запоріжців також може гостро постати і найближчим часом через можливе руйнування очисних споруд або через режим довгого блекауту. Тому активісти планують проведення низки заходів із пошуку альтернативних джерел питної води.
А поки що для мешканців тих мікрорайонів, які далеко від Дніпра, Шевченківського і Космічного, волонтери проєкту провели відбір проб води з місцевих річок Суха та Мокра Московка.
«Завдання було провести повний хімічний і мікробіологічний аналіз води з малих річок Запоріжжя, за 49 показниками, і визначити, які способи очищення та фільтри, таблетки або коагулянти найкраще очистять цю воду до рівня безпечної. Принаймі для нетривалого споживання, – розповідає Тетяна Жавжарова. – Також ми розшукуємо джерела, струмки».
Проби води з річок і першого джерела вже відібрані та відправлені в Київ до «Укрхіманалізу». Далі фахівці представлять практичні рекомендації для місцевих мешканців, проведуть навчальний вебінар з вибору способів очищення, покажуть, як це робити різними підручними, магазинними та професійними засобами. Тож, стежимо за повідомленнями на сторінці https://www.facebook.com/ecosense.ngo
В рамках проєкту будуть поширені пам’ятки для населення про способи пошуку питної води та підготовку природної води до безпечного вживання для природних джерел, які наявні на території Запоріжжя. Для збору цієї актуальної інформації важливо залучити до співпраці жителів різних районів.
«Користуючись нагодою, запрошуємо небайдужих запоріжців надавати нам дані щодо джерел, струмків, колодязів поблизу їхнього житла, усе зберемо та зробимо спеціальну гугл-карту. Пишіть нам у Фейсбук, – закликає керівниця проєкту. – Більше інформації – більше можливостей набрати воду поруч із місцем мешкання, адже не виключено, що будуть проблеми і з транспортом».
Комфортніші вулиці
Після завершення війни у багатьох регіонах України, зокрема в Запорізькому, не лише залишиться зруйнована інфраструктура та житло, але й самі природні умови життя будуть значно складнішими для людей, попереджають екологи «Української природоохоронної групи». Масова вирубка дерев для опалення та будівництва укріплень, знищення лісосмуг в області, де тривають військові дії, призведе до масштабної вітрової ерозії і опустелювання регіону. Все це призведе до більш посушливих, вітряних умов життя, а також до значно вищих температур влітку і значно нижчих взимку.
Умови життя в Запоріжжі та області будуть менш сприятливими, ніж були протягом останнього століття.
Ми відчуваємо погіршення рівня життя, збільшення витрат на купівлю води, полив, кондиціонери, лікування алергій та захворювань дихальних шляхів, збільшення вартості продуктів харчування.
Знаючи це, «Екосенс» залучив фахівців, які працюють над упровадженням заходів з адаптації до зміни клімату у Львові та Полтаві, Києві, вони допоможуть дібрати природорієнтовані рішення, які можна впровадити в Запоріжжі на рівні населення та ОСББ.
«Поки влада вирішує свої завдання, яких сьогодні чимало, громадськість та волонтери повинні зробити свій внесок у поліпшення безпеки життя у Запоріжжі, – впевнена екологиня. – Тому збираємо практичну інформацію, поширюємо знання і досвід, й будемо озброєні знаннями з виживання. Обов’язково впораємось разом!»
Дійсно, ми як суспільство пройшли вже немалий шлях щодо самоорганізації, взаємодопомоги та навичок виживання у вельми непростій ситуації. Тож продовжимо й переможемо!
Цей проєкт «Оперативне реагування на екологічні загрози для населення прифронтового міста Запоріжжя в умовах військових дій» виконується в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.