Без тортів, десертів, випічки та всіляких солодощів важко уявити собі свято
Тож можна сказати, що будь-яка радісна подія в нашому житті супроводжується роботою кондитерів. Сьогодні її вважають модною, навчитися кондитерського мистецтва можна навіть дистанційно, а потім заробляти на улюбленому хобі. «Запорозька Січ» поспілкувалася із запоріжанками, які захопилися мистецтвом створення тортів і навіть стали заробляти на цьому.
Історичне коріння
Кондитерське мистецтво виникло і набуло широкого поширення в Італії на початку XVI століття. Це сталося з появою цукру в тих регіонах. До тих пір всі основні солодощі в Європі купувалися на Сході переважно у арабів – одних з родоначальників кондитерської справи у Стародавньому світі.
Цікаве походження слова «кондитер». Спочатку це було італійське дієслово «кандіере», що означало «варити в цукрі». Це слово перегукується з латинським дієсловом «кондитор», що означає майстра, який готує їжу на професійному рівні. Відомо, що римляни називали так кухарів. Цілком можливо, що це випадковий збіг, проте, вже в XVIII столітті віртуозів створення солодощів почали називати кондитор, а потім і кондитерами.
Кондитер – професія творча
До 30 років запоріжанка Людмила Сур працювала бухгалтером, але раптом зрозуміла – досить! Треба займатися справою, яка надихає. І ось вже 2 роки вона – домашній кондитер, і сподівається невдовзі відкрити свою кондитерську.
– Як всі діти, я любила солодощі, але у 90-ті роки, самі розумієте, грошей не вистачало, і батьки нас цим не балували. Тому років з 8 почала пекти різні солодощі, щоб порадувати себе і близьких. У мене немає вчителів, удосконалюю свою майстерність, дивлячись відеоуроки, Ютуб-канали та Інстаграм-сторінки професіоналів. Я – самоучка, і вважаю, що це найкращий варіант розвитку, – розповідає Людмила.
Вона спеціалізується на солодощах виключно з натуральних продуктів. Для кожного замовника шукає індивідуальний підхід. Окрім класики готує навіть веганські смаколики, випічку без цукру і лактози. Робить милі пісочні тістечка з легким білковим кремом і вишнею, або смородиною, журавлиною, малиною, заварні тістечка, соффіоні.
– Мої вироби повинні підходити для всіх людей, враховуючи не лише вподобання, а навіть їхній стан здоров’я. Найчастіше клієнти приходять із запитом: щоб випічка була максимально натуральна, смачна, ніжна і в міру солодка, – розповідає кондитер.
Людмила зазначає, що настільки любить свою справу, що може займатися випічкою без відпочинку, коли є великі замовлення, спить лише по 4 години на добу.
– Улюблена робота дає мені шалену енергію та сили. А коли вона приносить задоволення, радість і свободу – це взагалі диво! Коли мені пишуть вдячні слова клієнти, коли бачиш їхні щасливі очі, розумієш, що йдеш у правильному напрямку, – каже домашній кондитер.
Соффіоні – ці італійські тістечка ще називають «Листами кохання». Вони являють собою випічку із пісочного тіста в формі кошика з легкою сирною начинкою та яскравою лимонною ноткою. Для начинки заведено використовувати сир рікота.
Трайфл – це англійський бісквітний десерт з кремом, начинкою (карамель/малина/вишня/смородина) всі перераховані інгредієнти укладаються пошарово і подаються в стаканчиках.
Капкейк – це бісквітний кекс з пишною кремовою шапкою, прикрашеною фруктами або ягодами.
Кондитер – той, хто дарує свято
Запоріжанка Яна Микит теж захоплювалася кондитерською справою з самого дитинства.
– Перша випічка була років у 5 – як зараз пам’ятаю те моє печиво. Сама не розумію, звідки у дитини приходить подібне кохання до тіста? Але я ніколи не любила готувати за рецептом, завжди хотілося придумати своє, експериментувати. До слова, моєму синові Мілану зараз 10 років, і він теж дуже любить готувати і мріє стати кондитером, – розповідає Яна.
За її словами, навіть попри те, що вчитися на кондитера вона не пішла, а обрала інші професії, улюблене заняття не покидала – пекла для своїх близьких. Ближче до 30 років Яна чітко зрозуміла, що таки хоче займатися тим, що полюбляє найбільше за все, і стала вдосконалюватися як кондитер.
– Одного конкретного вчителя у мене не було. Брала, що називається, з миру по нитці, найчастіше дивилася відеоуроки в Інтернеті, телепередачі, вивчала кондитерську літературу. Чоловікові спочатку не дуже подобалося, що так сильно поглибилася в кондитерську справу, тому що я проводила практично весь час, вивчаючи та експериментуючи. Гроші теж він мені давав на девайси, форми… Але зараз від нього дуже сильна підтримка та розуміння, що не дарма я цією справою займаюся. Це справді моє, – каже Яна Микит.
Вона розповіла, що першими клієнтами були близькі знайомі, які стали вмовляти робити свої вироби для інших. Був дуже великий страх і невпевненість. Але все це позаду.
– Коли отримуєш теплі відгуки, фото зі свята від своїх замовників, всі переживання йдуть геть. Адже немає нічого приємнішого, ніж бути причетним до чийогось затишного свята, – каже Яна. На її думку, в Запоріжжі існує навіть конкуренція між домашніми кондитерами, адже пропозицій у цій сфері багато. Проте вона не переймається – роботи на всіх вистачить.
Декор сучасних тортів просто вражає уяву. І все це диво – їстівне і дуже смачне.
Український шеф-кухар – майбутнє світової гастрономії
Український кулінарний експерт і шеф-кухар Євген Клопотенко потрапив до списку 50 людей, які найбільше впливають на майбутнє світової гастрономії. Журнал Restaurant щорічно публікує список найавторитетніших ресторанів, та топ найвпливовіших людей цієї сфери – 50 Next
Євген Клопотенко зізнався на своїй сторінці у соціальній мережі, що розчулився, дізнавшись про цю подію.
«Я та ще 49 людей із різних країн. З-поміж 7 мільярдів. Я плакав, коли дізнався про це. Потім випив ігристого. Трохи розлив на себе, бо руки жесть як тремтіли. Це дофіга більше, ніж просто мрія… Якщо ти у рейтингу, то ти топ. Це мрія кожного шефа», – написав Клопотенко у своєму Instagram.
Він розповів, що автори переліку дізналися про нього через діяльність авторського проєкту.
«Це означає, що кожна людина, яка професійно займається гастрономією, знає і про Україну. Тобто ми з командою реально змогли привернути увагу світу до нашої країни», – написав Клопотенко.
Читайте також: Як музика впливає на людину