У середу відбулося чергове спільне виїзне засідання за участю міського голови Запоріжжя Олександра Сіна та депутатів комісії з питань екології Запорізької міської ради. Цього разу робоча поїздка була спрямована на ДП “Запорізький титано-магнієвий комбінат”.

Учасники поїздки ознайомилися з виробництвом титанової губки, титанових злитків, роботою ділянок плавки цеху № 2, обробки титанової губки, центральних очисних споруд, станом сховищ рідкого хлору. Окрім того, Олександр Сін та члени комісії проконтролювали виконання комбінатом природоохоронних заходів та обговорили перспективи розвитку підприємства.
На сьогодні державне підприємство “Запорізький титано-магнієвий комбінат” – одне з найбільших в Україні постачальників титану для підприємств з виробництва спеціальних сталей. Продукцією комбінату є: титан губчастий, шлак титановий, очищений чотирьоххлористий титан, двоокис германію, германій монокристалічний та полікристалічний, сталеве та чавунне литво.
На думку міського голови Запоріжжя, такі техногенні та небезпечні об’єкти, як сховища рідкого хлору, повинні бути об’єктом постійної уваги і контролю. Зберігання подібних речовин має здійснюватися з дотриманням усіх норм технічної безпеки.
За словами в. о. генерального директора титано-магнієвого комбінату Володимира Сівака, на “ЗТМК” існують підземне і надземне сховища рідкого хлору. Їхній технічний стан постійно контролюється, тут встановлено спеціальні датчики і працюють кваліфіковані фахівці.
Володимир Сівак запевнив Олександра Сіна, що запоріжцям не потрібно турбуватися з приводу сховищ рідкого хлору, вони повністю відповідають усім технічним нормам, безпечні і не несуть загрози навколишньому середовищу.
За даними управління з питань екологічної безпеки міськради, викиди у атмосферне повітря на ЗТМК здійснюються від 185 стаціонарних джерел, у тому числі 9 неорганізованих джерел викидів: склади сировини, зварювальні пости на відкритому повітрі. Пилогазоочисними установками обладнано 78 відсотків джерел викидів основних виробничих цехів.
Основними забруднюючими речовинами на комбінаті, що викидаються у атмосферне повітря, є: речовини у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом, сірчаний ангідрид, оксид вуглецю, окисли азоту. Основне джерело викидів – виробництво титану губчастого.
Обсяги викидів від стаціонарних джерел склали: у 2008 році – 942,32 тонни, 2009 році – 593,714 тонни, у 2010 році – 673,012 тонни, у 2011 – 1049,573 тонни. Підприємство займає 7 місце за обсягами викидів забруднюючих речовин зі стаціонарних джерел викидів серед підприємств обласного центру (без урахування парникових газів). Обсяги викидів складають 0,9 відсотка від загального по місту Запоріжжю.
Обсяги скидання зворотних вод склали: у 2008 році – 2,69 мільйона м3, у 2009 році – 1,95 мільйона м3, у 2010 році – 1,99 мільйона м3, у 2011 році – 2,3 мільйона м3, що становить 1,3 відсотка від загального обсягу скидання зворотних вод по місту.
На теперішній час на комбінаті залишається проблемним питанням високий солевміст промислових стоків.
У рамках виконання у 2008-2009 роках Інститутом гігієни та медичної екології ім. О.М.Марзеєва науково-дослідної роботи “Оцінка екологічних ризиків для здоров’я населення від забруднення атмосферного повітря м. Запоріжжя речовинами у вигляді суспендованих твердих частинок (мікрочастинки та волокна)” було визначено, що ДП “ЗТМК” є одним з підприємств, від яких населення Запоріжжя зазнає негативного впливу від викидів мілкодисперсного пилу. Індивідуальна оцінка ризиків для здоров’я населення від забруднення атмосферного повітря комбінатом не проведена.
У рамках діючого договору з підприємством Запорізькою державною інженерною академією ведуться роботи з розробки заходів з підвищення рівня експлуатації природоохоронних об’єктів з метою зниження вмісту солей у стічних водах ДП “ЗТМК”, у результаті яких комбінату будуть запропоновані заходи щодо зниження вмісту кальцію в промислових стоках, як наслідок, зниження вмісту солей у промислових стоках.
У зв’язку з тим, що вміст кальцію в промислових стоках безпосередньо пов’язаний зі споживанням вапна, фахівцями комбінату проробляються варіанти більш раціонального використання вапна та вапняного молока.
Крім того, комбінатом ведеться пошук потенційних споживачів відпрацьованих гіпохлоритних пульп газоочисток, реалізація яких дасть зменшення забруднення промислових стоків підприємства. Розроблений та виконується план робіт з інвентаризації джерел утворення стічних вод, який передбачає проведення системного моніторингу та аналізу якості стоків, проведення необхідних профілактичних робіт щодо попередження додаткового забруднення.
За словами Володимира Сівака, на підприємстві існують плани реконструкції виробництва із застосуванням найсучасніших технологій. Їх реалізація дозволить не тільки збільшити випуск продукції, але і скоротить обсяги викидів в атмосферу шкідливих речовин. Однак для цього потрібні значні кошти.
На ЗТМК розраховують отримати інвестиції після приватизації комбінату, яка може відбутися вже в цьому році. Це дасть можливість вже найближчим часом почати модернізацію ряду цехів.
“Це зміцнить позиції Запорізького титано-магнієвого комбінату на ринку, дозволить створити нові робочі місця”, – підкреслив Володимир Сивак.
Міський голова Олександр Сін розповів, що в ході робочої поїздки з керівництвом ЗТМК було обговорено плани розвитку підприємства. У разі приватизації на комбінаті планують залучити інвестиції в обсязі 700 мільйонів євро.
“Реалізація інвестиційних проектів дозволить в чотири рази збільшити обсяги виробництва. Дуже важливо, що на титано-магнієвому комбінаті розуміють, що це не повинно привести до зростання викидів шкідливих речовин”, – сказав Олександр Сін.
Голова комісії з питань екології Людмила Завгородня зазначила, що на титано-магнієвому комбінаті потрібно вкласти значні кошти в модернізацію виробництва.
“Підприємство повинне працювати, нарощувати випуск продукції, але при цьому не можна забувати про екологію та виконання природоохоронних заходах. Сподіваюся, що після приватизації новий власник не забуде про цей дуже важливий та актуальний напрямок для усіх запоріжців”, – зазначила Людмила Завгородня.
Як відомо, сьогодні розробляється нова програма природоохоронних заходів, спрямованих на охорону довкілля, раціональне використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки міста Запоріжжя.
На підприємства-забруднювачі виконавчим комітетом міської ради були направлені звернення надати необхідну інформацію, а також пропозиції щодо заходів Програми.
За даними управління з питань екологічної безпеки, ДП “ЗТМК” запропоновано включити у програму захід “Будівництво газоочистки переділу електролізу магнію” з терміном виконання – момент запуску додаткового технологічного обладнання за умови збільшення допустимого проектного навантаження на існуючу газоочистку. Захід було передбачено ще попередньою екологічною програмою та не виконано через відсутність необхідності у збільшенні потужностей газоочисного обладнання.
Фото Володимира ШЕРЕМЕТА