Сьогодні ми з вами поговоримо про дещо незвичну для дачника тему, але таку болючу, оскільки рослини хворіють, а ліки-отрутохімікати для них такі дорогі…

Іноді нам і в голову не приходить, що добрива та отрутохімікати можуть замінити звичайні продукти: сіль, цукор, часник, кефір, гірчиця.

Ось, наприклад, з’явилися на томатах перші ознаки фітофторозу. Щоб врятувати плоди, треба прискорити їх дозрівання. У цих цілях зазвичай рекомендують підгодувати томати калієм і фосфором. Але є спосіб простіше. Візьміть на 1 л води 100 г кухонної солі і цим розчином обприскайте хворі рослини. Після такої єзуїтської операції листя пожовтіє і опаде, ріст рослин припиниться і вся їх сила піде на дозрівання плодів, Крім того, тонка сольова плівка, що утворилася на плодах, збереже їх від подальшого розвитку інфекції.

Але можна і не чекати, поки грім вдарить. У профілактичних цілях обприскайте рослини свіжим настоєм часнику (50 г на відро води) або розчином ферментованого кефіру (1 л на відро води).

Інша проблема: погано розвивається буряк – коренеплоди розміром трохи більше редису і зовсім не солодкі. У цьому випадку вам теж допоможе сіль. Розчиніть у відрі води 30-50 г і підгодуйте рослини. Правда, таку підгодівлю проводять на початку літа при появі восьми справжніх листків на рослинах. Сольовий розчин ллють не під самий корінь, а в борозенки на відстані 10 см від коренеплодів.

З метеликом-капустянкою можна боротися так. Приготуйте густий цукровий сироп. Розлийте в блюдця і встановіть їх навколо капустяних грядок на підставках. Краще, якщо підставки будуть вище. У кожну ємність киньте щіпку дріжджів. У результаті бродіння з’явиться своєрідний запах, який і приверне шкідників. “Клюнувши” на приманку, капустянка-білан попросту прилипне до блюдця і не зможе злетіти.

У дощову погоду докучають слимаки. Вони виїдають листя суниці, а ягоди з’їдають цілком. Розбійничають слимаки зазвичай увечері, вночі або рано вранці, а днем “відсиджуються” де-небудь в тіні: під дошками, в густій траві. Місця скупчення слимаків треба посипати сухою гірчицею.