Початок опалювального періоду відчутно позначився на бюджетах сімей, що мешкають у приватних будинках з індивідуальним опаленням. Як допомогти малозабезпеченим верствам населення в оплаті згаданих комунальних послуг? Єдиною дійовою підтримкою в цьому питанні є Програма житлових субсидій, яка існує вже 17 років.
Впродовж опалювального періоду 2011–2012 років користувалися Програмою житлових субсидій майже 49 тисяч сімей області або 7,5 % від їх загальної кількості. За період дії Програми у нормативно-правовій базі, що регулює надання вказаного виду адресної соціальної допомоги, відбулись суттєві зміни, значно спрощено порядок призначення субсидії.
Робота управлінь праці та соціального захисту населення, які приймають відповідні заяви, організована за “єдиним зверненням”, без обідньої перерви, в зручний для жителів району або міста час.
У кожному управлінні запроваджені телефонні “гарячі лінії”, працюють координатори. Вони готові надати відвідувачам кваліфіковану допомогу.
Нагадаємо, що для призначення субсидій уповноважений власник (співвласник) житла, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає до органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації) заяву, довідки про доходи кожної з осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, тобто членів сім’ї, і заповнює відповідну декларацію про доходи всіх зареєстрованих та їх майновий стан.
Пенсіонери подають лише заяву та заповнюють декларацію.
Житлові субсидії призначаються з урахуванням пільг, якими користуються громадяни.
Також слід зазначити, що всі необхідні документи можна надіслати поштою.
На загальних підставах субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах норм споживання з урахуванням пільг, які надаються відповідно до чинного законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу.
Для сімей, які складаються лише з непрацездатних осіб, тобто інвалідів та пенсіонерів, за участі у Програмі житлових субсидій обов’язковою платою є 10 % від сукупного доходу.
Норма володіння чи користування загальною площею житла та нормативи користування комунальними послугами встановлюються, виходячи з 21 кв. метра на наймача і кожного зареєстрованого у житловому приміщенні (будинку) та додатково 10,5 кв. метра на всіх тут зареєстрованих, а для громадян, які проживають в однокімнатній квартирі, на загальну площу, незалежно від розміру квартири.
В окремих випадках за рахунок коштів, передбачених для надання субсидій, виходячи з конкретних обставин, субсидії можуть призначатися комісіями при місцевих органах виконавчої влади.
Прийняте рішення про призначення субсидій, незалежно від розміру загальної площі житла, у випадках, коли в житловому приміщенні (будинку) зареєстровані лише непрацездатні особи, які не мають інших доходів, крім доходів від особистого селянського господарства, земельних ділянок, наданих для потреб городництва, сінокосіння і випасання худоби, пенсії та інших соціальних виплат, переглядається, зокрема, у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у такому приміщенні, їх сімейного стану, працевлаштування таких осіб або виникнення в них інших джерел доходів.
Програма житлових субсидій за майже два десятиліття впровадження зарекомендувала себе як динамічний і гнучкий засіб державної підтримки малозабезпечених сімей. Її можливо застосувати до переважної більшості малозабезпечених, адаптувавши до конкретних обставин. Зокрема, в кожному місті та районі при місцевих органах влади діють комісії, наділені правом надавати субсидії, як виключення, з урахуванням ситуації, що склалася в сім’ї. Слід привести кілька наглядних прикладів. Самотня пенсіонерка, яка проживає після смерті чоловіка в двокімнатній “хрущивці”, може отримати субсидію не лише на передбачену нормою, а на всю площу житла, також комісія може зробити виняток щодо призначення субсидії сім’ї, в якій з вагомих причин одна із зареєстрованих працездатних осіб на день звернення за допомогою не працює, не навчається, не перебуває на обліку в центрі зайнятості тощо. Акцентуємо увагу, що наявність члена сім’ї з подібними соціальними ознаками, згідно з чинною нормативною базою, є законною підставою для відмови у призначенні субсидії. Ситуації можуть бути різні. До речі, право на отримання субсидії мають і не громадяни України – власники або співвласники житла.
Для більш детальних роз’яснень відносно умов призначення житлових субсидій радимо звертатися до управлінь праці та соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації).
За необхідності додаткову оперативну інформацію щодо зазначеного виду адресної цільової державної допомоги можливо отримати у начальника відділу з питань надання пільгових послуг і компенсацій управління державного соціального захисту населення Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації Лілії Станіславівни Скорик за телефоном “гарячої лінії”: 764–13–62.

Олександр КРИВИЙ, заступник начальника головного управління праці та соціального захисту населення